IKONA

Ženska, ki je zgled mnogim: Najprej želela postati nuna, nato uživala v odprti zvezi

Njene besede odmevajo (in so spet aktualne) še danes.
Fotografija: Simone de Beauvoir, foto: javna last/public domain
Odpri galerijo
Simone de Beauvoir, foto: javna last/public domain

Francoska pisateljica, filozofinja, politična aktivistka, feministka in družbena teoretičarka Simone de Beauvoir je zaradi svojega aktivizma še zdaj zgled mnogim ženskam. Sploh ob dejstvu, da je živela pred sto leti in bila deležna stroge vzgoje. Njena mama je bila namreč zelo verna in Simone ter njeno sestro Helene vzgajala v tem duhu.

Simone je pri petih letih začela obiskovati samostansko šolo, seveda postala izjemno verna, bila nekaj časa prepričana v to, da bo postala nuna, a je pri 14 letih podvomila o veri in postala ateistka. To držo je nato ohranila do konca življenja.

Njen študij je bil zanimiv preplet in dokaz, koliko talentov je imela. Študirala je namreč  matematiko, književnost in jezike. Na vseh področjih je izstopala iz povprečja in dosegala nadpovprečne rezultate. Oče je bil nanjo zelo ponosen in jo je spodbujal na njeni študijski poti. Drugim se je pogosto hvalil z besedami, da »njegova hči razmišlja kot moški«.

Med študijem je spoznala Jeana Paula Sartra, francoskega filozofa, romanopisca in dramatika. Njuna veza še v tem času velja za eno bolj nekonvencionalnih ter hkrati vzbuja številna zanimanja. Kmalu po tem, ko sta se spoznala, jo je Sartre zasnubil, vendar je Simone odklonila.

Dogovorila sta se, da bosta imela izvenzakonsko zvezo, dogovor sta nato podpisala na vsaki dve leti. Nikoli nista zaživela skupaj in nista imela otrok. Prav tako njun odnos ni bil monogamen, saj je imel vsak od njiju tudi druge ljubimce. Simone je imela razmerja tako z moškimi kot ženskami. Njuna zveza je bila tako z družbenega vidika dokaj nenavadna.

Borka za enakopraven položaj žensk

Isto leto, kot je spoznala Sartra, leta 1929 je Simone diplomirala na prestižni univerzi v Parizu, Sorbona. S to diplomo je postala deveta ženska, ki je tam diplomirala, kar dokazuje, kakšen uspeh je dosegla.

PREBERITE ŠE -> Veliki nagradni fotonatečaj Ljubljenčki v objektivu – sodelujte zdaj!

Že med študijem, kasneje pa še bolj, se je aktivno udejstvovala, močno so jo zanimale teme, ki so se dotikale pravic žensk in položaja žensk v družbi. Je avtorica knjige Drugi spol, ki velja za njeno najbolj pomembno delo. V njej je zapisala, da se morajo ženske rešiti podrejenega položaja, v katerega so jih pahnili moški, ter prevzeti odgovornost zase in za svet, v katerem izberejo svobodo.

Zdi se, da si moramo danes, ko so marsikatere že izborjene pravice na trhlih temeljih, spet prebrati njene besede. Še več o njenem delu, življenju in pa tudi odmevne izjave, si lahko preberete TUKAJ.

Preberite še:

V prodaji