IZGUBLJENI OTROCI

Osupljiva številka otrok, ki so bili v slovenskih porodnišnicah izgubljeni

Nekatere mamice so imele to srečo, ali pa nesrečo, da so otroka lahko vsaj enkrat videle, celo podojile.
Fotografija: Simona Š. Kalanj je bila gostja Delovega podkasta Na robu. Foto: Luka Maček
Odpri galerijo
Simona Š. Kalanj je bila gostja Delovega podkasta Na robu. Foto: Luka Maček

Gostja Delovega podkasta Na robu je bila aktivistka Simona Šeremet Kalanj, ki je pred leti zasledila facebook stran Usvojena djeca Jugoslavije, na kateri se je javila tudi slovenska mama. Ta je v nepojasnjenih okoliščinah leta 1990 v mariborski porodnišnici izgubila sina. Skrajno sumljiva situacija je Simono spodbudila k pomoči ženskam, ki jim je bil ob rojstvu vzet otrok.

"Otroci so se preprodajali po celi bivši Jugoslaviji. To ne pomeni, da jih je 20.000 samo v Srbiji, ampak po celotni Jugoslaviji. Sicer se jaz bojim, da jih je več, da je ta številka premajhna, glede na to, koliko primerov imamo samo v Sloveniji. Nazadnje, ko sem preštela moje mamice, bilo jih je 80, po zadnji seji komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, ki je bila ta mesec, se je ta številka naglo dvignila, več kot 100 jih je," pravi Simona Šeremet Kalanj.

Vse te ženske imajo skupno žalostno, tragično zgodbo. "Vsaka mamica ima enako zgodbo; rodila je otroka, ob porodu so ti otroci zajokali, potem jim je bilo rečeno, da je otrok v kratkem času umrl. Nekatere mamice so imele to srečo, ali pa nesrečo, da so otroka lahko vsaj enkrat videle, celo podojile, večina ni imela niti te možnosti. Otrok je umrl iz nekih čudnih, nepojasnjenih razlogov. Ko sem brala te diagnoze, so bile smešne. Na primer, zvezdnato nebo," je povedala Simona.

Sodelovala cela veriga ljudi

Kaj naj bi to pomenilo, bi moral, pravi Šerement Kalanjova, povedati pokojni zdravnik, ki je to diagnozo napisal. Ob primerih izgubljenih otrok se pojavljajo bolj ali manj ista imena zdravnikov mariborske, ljubljanske, kranjske in tudi drugih porodnišnic. Ob tem se seveda vzbuja vprašanje, kako je sploh možno, da je do kaj takšnega prišlo, da ugrabitev ni vzbudila nobenega suma.

"Zagotovo se stvar ni razbobnala po celi porodnišnici, pri njej seveda niso sodelovali vsi zdravniki. To je bila izbrana ekipa v porodnišnici, na upravni enoti in na centru za socialno delo," kriminalno dejanje opisuje aktivistka.

S svojim društvom Izgubljeni otroci dela premike, a se prepogosto znajde pred zaprtimi vrati. Pred časom je bila v Sloveniji ustanovljena parlamentarna preiskava, s primeri se ukvarja tudi specializirano državno tožilstvo. A želijo si več sodelovanja s policijo, kriminalisti.

"Na sejah komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti so organi zgolj poslušali, interesa za reševanje pa še danes ne izkazujejo. Nekateri pravijo, da so moje mamice psihično nestabilne, stare zmešane babe, ki se ne morejo sprijazniti s tem, da jim je otrok umrl. One niso take. To je zelo groba in zelo boleča izjava. Moje mamice so vse psihično stabilne, res pa so zelo žalostne," pravi gostja podkasta.

Simona Šeremet Kalanj pravi, da je ne bodo utišali. Čeprav pri odločevalcih zaenkrat še nima posluha, se v njenem društvu dogajajo tudi pozitivne spremembe, a sooča se tudi z grožnjami. Kaj se ji dogaja in pa tudi o tem, zakaj so se starši odločali za nakup otroka in ne posvojitev iz sirotišnice, izveste v pretresljivem pogovoru na Delo.si, TUKAJ.

Preberite še:

V prodaji