Kako na otroka vpliva, če si posteljo deli s starši
Eno pogostejših vprašanj, ki ga mlade mamice slišijo predvsem od starejših, je, ali je njihov dojenček priden. Pod pridnega (naj poudarimo, da je sicer takšna oznaka popolnoma zgrešena) dojenčka se razume dojenčka, ki veliko spi in dovolj je. Spi seveda v lastni postelji. Če na tem mestu starši lahko vse odkljukajo, so nagrajeni s pohvalami, tisti, ki pa povedo, da pri njih noči niso najlažje, so deležni številnih komentarjev in nasvetov.
Torej je prva ocena, ki jo starši dobijo odvisna od tega, kako njihov otrok spi, zato ni nenavadno, da je dojenčkovo spanje pomembna tema in skrb za mlade starše. Pojavili so se celo novi poklici, kot je učitelj spanja, ki staršem pomaga pri usmeritvah in določanju spalnega urnika. To velja predvsem za zahodni svet, medtem ko v mnogih kulturah dojenčkovo spanje staršem ne predstavlja nobenega problema.
Kot piše portal Psychology Today so pred 19. stoletjem v Veliki Britaniji družine spale skupaj, predvsem mama in dojenček sta bila blizu in ves čas v stiku. Tako se je mama lahko hitro odzvala, ko se je dojenček predramil. Z industrijsko revolucijo se je marsikaj spremenilo, pojavil se je srednji sloj in v ospredje se je postavljala neodvisnost. Zaradi daljših delovnikov so starši seveda bolj cenili neprekinjen spanec, drug dejavnik pa je, da so se družine osamosvojile in ni bilo več sobivanja z razširjeno družino. Vse to je vplivalo tudi na način vzgajanja in prilagajanja dojenčkov na spanje.
Zato je danes pogost nasvet staršem, naj se strogo držijo urnika spanja ter otroka navadijo, da spi sam. Dr. Ayten Bilgin, psihologinja, ki se predvsem ukvarja s starševstvom, vzgojo in razvojem otrok, pravi, da moramo vedeti, da v zgodovini to ni bila norma in v številnih delih sveta še vedno ni.
Predvsem je praktično
Deljenje postelje tako ostaja kontroverzna, a še kako pogosta praksa. Nekateri se je izogibajo zaradi strahu, da bi se v spanju ulegli na otroka, številni strokovnjaki pa pravijo, da ima deljenje postelje koristi za otrokov razvoj.
Mnogi starši naštejejo več razlogov v korist deljenju postelje, a znanstveno to (še) ni povsem raziskano, številni starši pa se za to prakso odločijo zgolj iz praktičnosti, saj se pogosto izkaže, da tako na koncu vsi spijo bolje.
PREBERITE ŠE -> Kako dobro imunsko odpornost ima vaš otrok in načini, kako jo izboljšati
Publikacija Science Direct povzema spoznanja raziskovalcev iz leta 2022, ki so si enotni, da so psihološki učinki takšnega vedenja težko izmerljivi. Da bi izvedeli odgovor na vprašanje, ali je deljenje postelje za otroka koristno, bi morali izvesti večletno študijo z opazovanjem, pri kateri bi spremljali čustveni in vedenjski razvoj otroka od njegovih zgodnjih let.
Odgovor na to vprašanje pa je bil tudi cilj raziskave, ki jo je izvedla Dr. Ayten Bilgin. »Uporabila sem podatke iz angleške študije The Millennium Cohort Study, ki je spremljala 16.599 otrok od njihovega devetega meseca do 11 leta. Otroci so bili rojeni med letoma 2000 in 2002, prihajajo pa iz Anglije, Škotske, Walesa in Severne Irske,« osnovo raziskave pojasni Bilginova.
Starši so opredelili, ali je njihov otrok spal z njimi pri 9 mesecih, pri 3, 5, 7 in 11 letih pa so odgovarjali na vprašanje, ali opazijo znake depresije, anksioznosti, agresije ali hiperaktivnosti.
»Tako smo lahko upoštevali vplive več pomembnih spremenljivk, ki bi lahko bile povezane s starševsko delitvijo postelje, kot so psihološka stiska matere, socialno-ekonomski status staršev, prepričanja o starševstvu, dojenje in pogostost nočnega zbujanja dojenčka.«
Bilginova je ugotovila, da ni nobene povezave med deljenjem postelje in razvijanjem vseh štirih stanj, je pa prišla do zaključka, da obstaja povezava z materino nižjo stopnjo izobrazbe in pa materinim duševno slabšim stanjem ter negativnim potekom teh duševnih stanj (depresija, anksioznost, agresija, hiperaktivnost) v otroštvu.
Te ugotovitve torej ponovno pritrjujejo, da deljenje postelje ne vpliva na kasnejši psihološki razvoj otroka. Razlogi, da se starši odločijo, da bo otrok spal v njihovi postelji, so različni, in glede na ugotovitve, če starši otroku zagotovijo varnost, takšno spanje ne bo vplivalo na otrokovo vedenje in čustven razvoj.