IKONE

Slovenka, ki je odprla hotel, v katerem so prenočili kralji, Beatli in Agatha Christie

Ste vedeli, da je za enega najuspešnejših slovenskih hotelov zaslužna ženska?
Fotografija: Jula Vovk Molnar je bila prva slovenska hotelirka z izjemnim čutom za posel in turizem. Foto: javna last
Odpri galerijo
Jula Vovk Molnar je bila prva slovenska hotelirka z izjemnim čutom za posel in turizem. Foto: javna last

Govorimo o podjetnici Juli Vovk Molnar, ki se je v zgodovino zapisala kot prva slovenska hotelirka. Ta izjemna Slovenka, rojena leta 1891 na Bledu, je kmalu po koncu prve svetovne vojne zbrala pogum in s tveganim bančnim posojilom leta 1919 kupila stavbo starega hotela Luisenbad iz leta 1854. 

Luisenbad so ob Blejskem jezeru zgradili po tem, ko so tam leta 1818 odkrili dva topla vrelca z zdravilnimi lastnostmi. V 19. stoletju je sicer že privlačil premožno klientelo, vendar je šele Molnarjeva iz njega naredila pravi turistični biser, katerega dobri glas se je širil po celem svetu. 

Molnarjeva je hotel najprej obnovila in mu dogradila kopališče, da je postal prvi hotel z lastnim pokritim bazenom. Nadela mu je tudi novo ime Toplice in ga leta 1925 slavnostno odprla. Ni trajalo dolgo, da je osvojil srca turistov. V njem so že kmalu prenočevali najbolj vplivni ljudje tedanjega časa, od politikov in poslovnežev do plemičev. 

Razglednica Bleda s Hotelom Toplice iz 30. let prejšnjega stoletja, ko je hotel v lasti imela Jula Molnar. Foto: javna last
Razglednica Bleda s Hotelom Toplice iz 30. let prejšnjega stoletja, ko je hotel v lasti imela Jula Molnar. Foto: javna last

Zgradila prvo golf igrišče v Sloveniji 

Čeprav Molnarjeva ni imela visoke izobrazbe, končala je le meščansko šolo, je imela močno poslovno žilico in velik smisel za delo v turizmu.

Oboje je verjetno podedovala po očetu Antonu Vovku, ki je bil prvi domačin, ki se je na Bledu ukvarjal z zdraviliškim turizmom. Bil je konkurenca Švicarju Rikliju, vendar veliko bolj radodaren do svojih gostov. Ponujal jim je različne kopeli in tretmaje, Jula pa mu je v mladosti pomagala pri tem ter se turističnih strategij učila v praksi. 

Ko je odprla lastni hotel, je bila poslu predana z vso dušo in telesom. Toplice so bile tako njena služba kot tudi njen dom, saj je v hotelu imela urejeno stanovanje. Obenem se je tudi zavedala, da so v turizmu potrebne inovacije in da ne smeš zaspati na lovorikah, če želiš, da se gostje vračajo. Ves čas je bila odprta za novosti. 

Ko so ji angleški turisti pripovedovali o golfu, športu, ki v naših koncih tedaj ni bil zelo poznan, jim je prisluhnila in dala zgraditi prvo golf igrišče ob hotelu. Ne samo, da je to postalo prvo golfišče v Sloveniji, bilo je tudi eno prvih v Jugoslaviji. 

Jula Vovk Molnar je prijateljevala tudi z Ivanom Cankarjem. Na fotografiji iz leta 1910 jo je pisatelj z družbo obiskal na Bledu. Zadaj stojita Anton Danilo in Cankar, od leve proti desni pa sedijo sestre Vera, Mira in Milena Rohrmann ter Jula. Foto: javna last
Jula Vovk Molnar je prijateljevala tudi z Ivanom Cankarjem. Na fotografiji iz leta 1910 jo je pisatelj z družbo obiskal na Bledu. Zadaj stojita Anton Danilo in Cankar, od leve proti desni pa sedijo sestre Vera, Mira in Milena Rohrmann ter Jula. Foto: javna last

Hotel Toplice (danes preimenovan v Grand Hotel Toplice) je po zaslugi Molnarjeve še zdaj eden najbolj znanih hotelov na Bledu, ki je gostil mnoge pomembne dogodke in številne svetovne osebnosti.

Med drugim so v njem prenočili tudi legendarna angleška pisateljica Agatha Christie, zvezda filma V vrtincu Vivian Leigh, član Beatlov Paul McCartney, ameriški dramatik Arthur Miller, čilski pesnik in Nobelovec Pablo Neruda ter jordanski kralj Husein. Šahovski velemojster in svetovni prvak Bobby Fischer je v tem hotelu leta 1959 odigral celo partijo šaha. 

Čeprav je prva slovenska hotelirka Jula Vovk Molnar naredila ogromno za prepoznavnost tega blejskega dragulja, in bila uspešna v poslu ter pravična in dobrosrčna do svojih zaposlenih, pa ji politični režim ni bil najbolj naklonjen. Po izbruhu druge svetovne vojne je še nekako kljubovala okupatorju, po koncu vojne pa so jo kruto kaznovali. 

Preberite, kako je Molnarjeva preživela nemško okupacijo, ko so njen hotel zasedli nacisti. Tik pod njihovim nosom se jim je namreč upirala z drznimi dejanji, ne da bi oni sploh vedeli za to. In kaj se je z njo zgodilo po tem, ko so oblast prevzeli komunisti. Več o izjemnem življenju te navdihujoče Slovenke vas čaka TUKAJ. 

Preberite še:

V prodaji