SPLETNO NASILJE

Ganljiv govor Kate Winslet, ki bi ga morali prebrati vsi starši: Vrnite nam otroke

Oskarjevka Kate Winslet, ki je tudi mama treh otrok, je v ganljivem govoru poslala močno sporočilo staršem, politikom in odločevalcem, glede nasilja na spletu.
Fotografija: Kate Winslet s hčerko Mio Threapleton na podelitvi televizijskih nagrad BAFTA. Skupaj sta zaigrali v nagrajeni seriji o medvrstniškem spletnem nasilju I am Ruth. Foto: REUTERS/Maja Smiejkowska
Odpri galerijo
Kate Winslet s hčerko Mio Threapleton na podelitvi televizijskih nagrad BAFTA. Skupaj sta zaigrali v nagrajeni seriji o medvrstniškem spletnem nasilju I am Ruth. Foto: REUTERS/Maja Smiejkowska

47-letna angleška igralka je v zahvalnem govoru razkrila strahove, s katerimi se sama in številni starši soočajo pri vzgoji otrok v sodobnem svetu, prepredenem s pametno tehnologijo, ki dopušča, da zloraba in nasilje pronicata globoko v intimo posameznika in uničujeta njegovo duševno zdravje.

Kate Winslet je v nedeljo prejela prestižno britansko nagrado za televizijske dosežke BAFTA, in sicer za glavno vlogo v igrani seriji I Am Ruth, ki je bila decembra lani premierno predvajana na britanski televiziji Channel 4. Serija odpira bolečo in izredno aktualno problematiko medvrstniškega spletnega nasilja in tehnološke odvisnosti otrok, ki je v porastu in dobesedno požira generacije mladih. V tenkočutni pripovedi o materi in hčerki je ob Winsletovi zaigrala tudi njena 22-letna hči Mia Threapleton

Za mamo in hči to ni bilo prvo profesionalno sodelovanje, Mia je ob Kate zaigrala že enkrat prej, kot deklica je imela manjšo stransko vlogo v romantični zgodovinski drami Mali kaos (2014), v kateri je Winsletova upodobila krajinsko arhitektko versajskih vrtov francoskega kralja Ludvika XIV. Vendar je bilo tokratno televizijsko sodelovanje za obe veliko bolj čustveno in bližje realnosti, ki jo živimo. 

»Če bi lahko to nagrado prerezala na pol, bi polovico dala moji hčerki,« je Winsletova razkrila v zahvalnem govoru in o napornem snemanju povedala: »Bili so dnevi, ko je bila prava agonija, ker se je morala prepustiti izredno strašnim emocijam, vzela mi je sapo.« 

Kaj storiti, ko si ujet v vrtincu negativnih sporočil družbenih omrežij, kjer ti vsaka objava in vsak komentar sporočata, da nisi dovolj lep, pameten, talentiran, slaven, bogat, uspešen …. Kjer imajo neznanci moč, da te anonimno žalijo, trpinčijo, ti grozijo in te nadlegujejo. In kaj storiti, če si oseba na drugi strani tega dogajanja, ki vidi trpljenje mladega človeka, lastnega otroka, a mu ne moreš pomagati, utišati in izbrisati sovražnih komentarjev, ga iztrgati iz primeža, v katerem sobiva s sovrstniki. 

PREBERITE ŠE -> Miha Kramli o tehnološki odvisnosti mladih: Danes je v družini na prvem mestu ekran, ne več človek

Za marsikoga je vse našteto preveč. Pritiski, ki jih diktira sodobna družba, in sporočila, ki krožijo po spletu, uničujejo duševno zdravje otrok, mladih pa tudi odraslih. Ne samo da o tem ne govorimo dovolj, mnogo premalo je narejenega v smeri, da bi toksična dejanja in prakse onemogočili. 

image_alt
Dr. Vesna V. Godina: To je absurd, ki se nam dogaja, vzgajamo nasilne otroke

»I Am Ruth smo posneli za starše in otroke, za družine, ki imajo občutek, da so postali ujetniki nevarnih pasti spletnega sveta, za starše, ki bi se radi pogovorili s svojimi najstniki, pa jih ne dosežejo več, in za mlade ljudi, ki so jih zasvojila družbena omrežja in njihove temne plati. Ni vam treba živeti tako!« je v govoru dejala Winsletova in nadaljevala: 

»Odločevalce in ljudi, ki lahko naredijo premike na tem področju, prosim, naj kriminalizirajo in onemogočijo škodljive spletne vsebine. Nočemo jih več med nami. Svoje otroke bi radi nazaj! In nočemo se več zbujati v strahu za duševno zdravje naših otrok.« 

Na koncu je še dodala: »Če to poslušate mladi, ki se počutite ujete v nezdravem okolju, prosim, prosite za pomoč. Nobene sramote ni v tem, da priznaš, da potrebuješ podporo. Dobili jo boste, samo spregovoriti morate.« 

Oglejte si njen govor:

Igralkin govor je požel velik aplavz, v njem pa so se prepoznali številni starši, ki imajo občutek, da na račun pametne tehnologije izgubljajo stik s svojimi otroki. Poziv, ki ga je Winsletova namenila tako politikom kot snovalcem družbenih omrežij je eden izmed mnogih v zadnjem času, ki opozarjajo, da v boju s toksičnim spletnim okoljem uporabniki sami ne morejo narediti veliko, zlasti ko gre za otroke in mlajše osebe. V poplavi škodljivih vsebin na vseprisotnem spletu, ki nikoli ne spi, so tudi starši, skrbniki, vzgojitelji in učitelji nemočni. 

Depresija, tesnoba in anksioznost med mladimi sta še vedno v porastu. Bitke, ki jih trenutno bije vsaka žrtev spletnega nasilja sama zase, bi tako morale biti glasen opomin odgovornim, da potrebujemo sistemske spremembe, ki bodo trpinčenje, grožnje in sovražno vedenje na spletu zatrle že v kali.

Preberite še:

V prodaji