Medtem ko svet spodaj vrvi v decembrski norišnici, ki obljublja pričakovano, skozi okno stanovanja v zgornjem nadstropju domačije številka pet v Borovaku, zaselku pri Podkumu, utripa štiri pare oči. Ah, ti otroci – veseli so in tekajo in vriskajo ob napovedanem srečanju. Popoldne na miklavža je. Na čarobnost posebnega dne je že vredno, da se obiskujemo med sabo.

Proštovi štirje sončki (od leve proti desni): Neža, Rebeka, Klara in Jure

Dnevi … Kaj dnevi, meseci in leta hitro minevajo. Da je kar koli drugače, še najbolj zrcalijo odraščajoči otroci. Brigiti in Boštjanu Proštu pomnoženo s štiri. Razumljivo, sta mama in oče četverčkov, Rebeke, Klare, Jureta in Neže. Kaj vse je čas prinesel od tedaj, ko je Ona nazadnje obiskala šestčlansko družino Prošt? Štiri skoraj identične štručke so 22. januarja 2011 (ob našem prvem obisku) dopolnile tri mesece, zdrave dojenčice in dojenček so bili čisto zadovoljni s tem, da jedo in spijo. To, da sta jih Brigita in Boštjan vzela v naročje in crkljala, ko so ju potrebovali, je bilo naravno.

»Včasih se zbudijo vsi hkrati, denimo zjutraj in ob pol dvanajstih, popoldne je urnik drugačen. Klara zna že precej ur skupaj spati ... Ah, kako so si različni. Neža je najmlajša in je pogosteje, ješča Rebeka se bo zbudila, in če je treba ali ne, cmokljala za stekleničko. Vsaj enkrat med obrokoma so dlje zbujeni, zato se je že primerilo, da so se prebudili naenkrat. Takrat je kar naporno. Pa si misliš, joj, ko bo lahko otrok pokazal, kje ga boli, bo že bolje. Seveda, ampak tedaj bodo tudi rasli zobje … Najbrž se ne zavedava, kaj vse naju še čaka.« Tako je pred skoraj devetimi leti na vprašanje, kako je biti starš štirim naenkrat, pripovedovala Brigita. In s pogledom, polnim miline, dobrohotno dodala, da sta se z možem na neprespane noči navadila.

Preberite še: Družina Topolovec: Rojstvo trojčkov nas je še bolj povezalo 

Glavni je Miklavž

Rebeka, Klara, Jure in Neža so 22. oktobra dopolnili devet let. Brigita ob prebiranju članka v Oni izpred slabih devet let odkrito de, da je bila na miklavževo jutro neprespana. Podobno kot tedaj, ko so otroci komaj dopolnili tri mesece. »Težko so zaspali, potem so v pričakovanju vstali pred polnočjo in ugotavljali: A k nam pa ni prišel?! No, zjutraj so bili pokonci že pred peto uro. Od vznemirjenosti so se kar tresli.« Kako tudi ne, pri Proštovih je Miklavž tisti dobri mož, ki otroke obišče z darili. In jih razveseli. »Svoje želje napišejo na listke. Zmeraj napišejo več stvari,« pripovedujeta Brigita in Boštjan. »Vedo, da čisto vsega ne bodo dobili, kakšno željo s seznama pa jim Miklavž vsako leto izpolni. Navadno je pozoren na to, da so darila uporabna.« Prinese tudi kakšno igračo, sladkarije, oblačilo. Jure in Neža povesta, da sta si letos zaželela električnih zobnih ščetk in ju tudi dobila.

Posnemajmo dobrotnika

Brigita seveda vidi, da dandanašnje pretiravanje z darili zamegljuje pomen praznikov, in otroke z zgledom uči, kako pomembne so vezi med ljudmi – toliko bolj, ker smo vse bolj odtujeni. »Najbolj znana legenda o svetem Miklavžu pravi, da je trem dekletom, ki se zaradi siromaštva niso mogla poročiti, ponoči skrivaj prinesel tri kepe zlata. Zato posnemajmo dobrotnika, trkam na srca otrok. Kako? Obdaroval nas je in prav je, da s tem, ko delimo, tudi mi mislimo na druge. Pri nas je navada, da pred miklavžem skupaj pečemo piškote in jih potem razdelimo. Učimo se, da ima to, kar sami lahko naredimo, vrednost, in otroci to že znajo ceniti.«

Najprej moraš biti sam miren

Skrbna in potrpežljiva mama in oče sta zakonca Prošt. A tudi odločna. Že tedaj ko so njuni četverčki komaj dobro pomežiknili v svet, je Brigita povedala: »Najpomembneje je, da okoliščin ne zapletava. Sproščena in spontana družina smo, ki jemlje stvari na lahko, kjer se le da.« In kot tedaj tudi danes Brigita na vprašanje, kakšen zalogaj je imeti štiri otroke, odgovarja: »Nič drugače ni kot z enim. Starš si štiriindvajset ur na dan.«

Rebeka, Klara, Jure in Neža so se rodili v 31. tednu, s carskim rezom. Ob 9.20 je na svet prva privekala Rebeka, na minuto so si sledili Klara, Jure in Neža. V spodbudnem in varnem okolju z veliko ljubezni so sorojenci odrasli v zanimive otroke – pridne, prijazne in lepo vzgojene. »Veliko so naju naučili,« je odkrita Brigita. »Predvsem to, da moraš biti najprej sam miren, če hočeš, da bodo otroci mirni. Pomembno je, da si umirjen in imaš denimo tak pristop, da bodo govorili takrat, ko imajo kaj povedati, ne pa da bi jim rekla, zdaj nimam časa, in čez pol ure vprašala, kaj so mi želeli povedati. Veste, tedaj je priložnost že zamujena. Pri nas je bilo tudi tako, da nobena igrača ni bila nič vredna, dokler nisem zraven sedela in se igrala. Potem je šele postalo zanimivo. Največ je vreden podarjeni čas, ki ga dajemo drug drugemu.«

Pustimo si biti to, kar smo

Zares, Brigita in Boštjan z vzgojo četverčkov, ki je vsak osebnost zase, nimata težav. »Različni so si po zunanjosti in značajsko. Do vseh sva enako pozorna, a vsak terja svoj pristop,« pove Boštjan. Ko gospodar nazadnje prisede k mizi v kuhinji, je čutiti, da sta pri Proštovih doma ljubezen in dobra volja. »Smo družina, ki si dopusti, da nam, ko smo skupaj, popustijo zavore,« pove Brigita. »Ali z drugimi besedami – dopuščamo si biti to, kar smo. Jaz sem družinski človek, veliko mi pomeni, če smo skupaj in v miru. Otrokom pustiva, da so otroci. Do meje, seveda. Ko je preveč, poseževa vmes. Trudimo se za prijetno vzdušje, samo – tega se učimo sproti. To ni kar dano. Vsak je svoj karakter in hitro je tu pričkanje. Znajo pa tudi zavrteti okoli prsta.« No, vsaj poskusijo, kajti Brigita in Boštjan sta zakonca, ki se pogovarjata. Največ stvari se pomenita med delom. »Dogovoriva se denimo, kako bova ravnala, če bo nastal problem. Najprej malo predelamo zadeve, potem se zmeniva o odzivu, da oba enako nastopiva.«

Sorojenci so sledili Neži

Sestre in brat hodijo v četrti razred podružnične šole v Podkumu. Med njimi je posebna naveza. Sicer pa – njihovo prilagajanje in sporazumevanje sta se ne nazadnje začela že v maternici. In kako je Juretu, ki mu gre v šoli matematika odlično, s sestrami? Na vprašanje, ali mu mimogrede pomagajo denimo pospraviti posteljo, fant odločno odkima. »Naj povem, da je največji redoljub med vsemi štirimi. To je vojaško postlana postelja brez vojske,« prešerno pove Brigita.

Venček devetletnic se namuzne, mamica Brigita pa se zazre v prvorojenko. »Rebeka je mirna deklica, a zelo razumska, rada ima ročne spretnosti.« Prav tako Klara. Zdaj pleteta vsaka svoj šal. Namenili sta se, da končata, preden pritisne mraz. »Klara je naša gobica znanja,« pove Brigita. »Je najbolj mirna od vseh štirih.« Pa najmlajša? Neža, ki je dobila ime po zavetnici cerkve na Kumu? »V vsem je bila prva. Vsi so ji sledili. Vsega jih je ona naučila. Prva je najbolj začela čebljati, prva je shodila, prva je uporabila kahlico. V hiši živimo skupaj z moževimi starši in zanimivo je bilo, če ni bilo Neže zraven, ko sta otroke kam vzela, so bili drugi čisto tiho. Takšna gonilna sila je, otrok akcije.«

Prisluhnimo si

December je za družino Prošt, ki se na kmetiji preživlja z rejo kraj molznic, napolnjen z dobrimi željami in upanjem na prijazno prihodnje leto. Pred božičem, ki je tradicionalno družinski praznik, bodo hišo okrasili in postavili jaslice. Luči bodo prižgali na božični večer. »Na praznike se pripravimo postopoma, tako da v njih začutimo nekaj več. Želimo, da se v nas samih kaj premakne.« Prav tako kot lani pa bodo Rebeka, Klara, Jure in Neža z mamico sodelovali pri uprizoritvi božične igre, ki jo pripravlja kulturno društvo Podkum in bo na ogled na božič, 25. decembra, ter na praznik samostojnosti in enotnosti, 26. decembra. Družina Prošt bo tudi novoletne praznike preživela skupaj. Kaj posebnega si želijo v letu 2020? »Želimo si, da bi se razumeli, da bi se znali pogovarjati in slišati drug drugega. Da si vzamemo čas zase.« O silvestrovanju Brigita pove, da se nanj pripravljajo, vendar doslej otroci še niso dočakali polnoči. Mogoče letos? »Mogoče,« pokima Jure. 

Na Mični si preberite članek o ustvarjalni družini Veger: Ustvarjalna družina Nike Veger: Iz odpadkov izdelujejo čestitke

Če ravno razmišljate o pospravljanju, pa klik na Delo in dom: 3 nasveti Marie Kondo za organiziranje shramb, podstrešji, kleti in omar