Pred dnevi je po 52 letih na prestolu danska kraljica krono prepustila sinu Frederiku. Margareta II. je ena izmed najbolj ustvarjalnih ljudi iz kraljevih družin po svetu: je strastna arheologinja, nadarjena slikarka, scenografinja in kostumografinja baletnih in drugih predstav (tudi svojih oblačil in nakita), oblikovalka, zasnovala je monograme zase in za svoje bližnje, pod psevdonimom je ilustrirala prvotno dansko trilogijo Gospodar prstanov. Zanimiva ženska.
Oktobra 2001 je s soprogom na povabilo predsednika gospoda Milana Kučana obiskala Slovenijo. To je bil prvi kraljevi obisk v samostojni Sloveniji in v Protokolu Republike Slovenije smo se resno trudili, da se zgodi brez spotikov. Predstavniki danskega kraljevega dvora so bili izjemno prijazni, profesionalni, učinkoviti in prav nič dvorno vzvišeni. Skandinavci imajo v krvi preprostost, odsotnost afnanja, nakladanja in drame ter poštenost. Neke posebne, dostojne vrste askeza je to. No, tridnevni obisk je odtekel brezhibno.
Danska kraljica je frajerka. Ženska na mestu. Ona je namreč tudi tista kraljica, ki je vnukom (potomcem drugorojenega sina) odvzela pravice do uporabe naziva princ in princesa, da bi jim »omogočila čim bolj normalno življenje«, čeprav sin, njegova žena in vnuki tega niso bili veseli, saj je to pomenilo, da so ob možnost denarnega nadomestila, ki ga dobijo uradni člani kraljeve družine, ker ne smejo opravljati nobenega drugega dela za plačilo. Ups, treba bo prav zares delati?
Za to se je odločila (tako je rekla, a morda so bili razlogi tudi drugje), ker želi, da bi se monarhija spreminjala skladno s časom. Slovesnost ob predaji krone je bila skromna, na Danskem od 17. stoletja kronanj sploh ne izvajajo. Na leto za svoje bivanje in delovanje porabijo »le« okoli 12 milijonov evrov denarja davkoplačevalcev. Za primerjavo: Britanci jih za svojo kraljevo družino porabijo 100 milijonov. Skoraj desetkrat več.
In potem se dogaja, da so, na primer, bivališča dobaviteljev zdravstvene opreme luksuzni gradovi in vile, mnoge javne bolnišnice pa kot razpadajoče barake ali srednjeveški zapori (pa pustimo za zdaj v predalu plače zdravnikov).
Vem, kaj večini ...