Če je zadnje soočenje med Kamalo Harris in Trumpom kaj pokazalo, je pokazalo to, da si na tokratnih ameriških predsedniških volitvah stojita nasproti dva kandidata, ki skoraj ne bi mogla biti bolj različna: eden moški, druga ženska; eden belec, druga nebelka; eden neumen, druga pametna; eden neizobražen, druga visoko izobražena; eden rasist, druga nerasistka; eden, ki se ne zna vesti, druga, ki se vesti zna; eden poln sovražnega govora, druga, ki se zelo nadzira, da bi ga ne uporabljala; eden, ki odkrito ščuva, druga, ki skuša uporabljati argumente; eden, ki je izgubil tla pod nogami, druga, ki jih ni; eden, za katerega postaja vse bolj vprašljivo, ali je prišteven, druga, za katero je jasno, da teh težav nima; eden, za katerega se vedno bolj zdi, da bi se moral zdraviti v kakšni psihiatrični ustanovi, druga, katere duševno zdravje ni vprašljivo; eden, za katerega celo nekateri ameriški psihiatri javno menijo, da bi ne smel biti ameriški predsednik, druga, za katero se tovrstni pomisleki ne pojavljajo; eden je dokazan lažnivec, druga laži ne uporablja kot sredstvo svoje predsedniške kampanje. In še bi lahko naštevali.
Seveda obstaja tudi jasna optična razlika: eden je odbojen in grd, druga je šarmantna in lepa. In seveda obstajajo tudi jasne skupne značilnosti: oba sta, na primer, predstavnika ameriškega vladajočega razreda, ameriške elite oblasti. Kar pomeni, da bo, kljub vsem razlikam med njima in kljub temu, da imajo ZDA pred sabo resno odločitev o dveh različnih predsednikih oziroma o predsedniku in predsednici, tudi v naslednjem obdobju v ZDA vladal zastopnik interesov kapitala. Torej zastopnik ameriškega vladajočega razreda.
Celoten sistem ameriške demokracije je seveda preventivno zastavljen tako, da se kaj drugega sploh ne more zgoditi. Za to, da sploh lahko kandidiraš za predsednika ali predsednico ZDA, moraš namreč imeti denar. Veliko denarja. Moraš torej sam biti bogat. Ali dobiti finančno podporo bogatih.
A na tem mestu ne bom podrobneje pisala o tem, da je demokracija, ne le v ZDA, praviloma politični sistem bogatih. Oziroma politični sistem kapitala.
Tokrat nameravam pisati o nečem drugem: namreč o tem, da ...