Zdravniki v enem od kanadskih urgentnih centrov so prišli do presenetljive ugotovitve. Pri enem od pacientov so opazili, da so možgani delovali še naprej tudi potem, ko je bil ta razglašen za klinično mrtvega po več običajnih kriterijih. Med drugim ni bilo mogoče več zaznati njegovega srčnega utripa, zenice pa se niso odzivale na svetlobo, a možgani so bili aktivni še več kot deset minut po tem. Možgansko delovanje, ki so ga zaznali s testi, je bilo podobno tistemu, ki ga človek oddaja v stanju globokega spanca. 



Izsledke kanadskih zdravnikov so objavili v novi študiji skupine znanstvenikov z Univerze v Zahodnem Ontariu, zaenkrat pa jih je nemogoče posplošiti na celotno populacijo ali na podlagi njih potegniti kakršnekoli zaključke, saj je študija pokazala, da je dolgotrajno in skrivnostno možgansko aktivnost izkazovala le ena od štirih opazovanih oseb. Pri vseh preostalih je aktivnost možganov prenehala takoj, ko je njihovo srce prenehalo biti. Vendar pa so se možgani vsake od njih v prvih minutah po smrti obnašali drugače, s čimer se znanstvenikom zastavlja vprašanje, kaj se s človeškim umom dogaja po smrti. 



V preteklosti so do podobnih ugotovitev prišli že raziskovalci Univerze za medicino v Berlinu, ki so pred nekaj meseci oznanili, da možgani delujejo še od tri do pet minut po klinični smrti preostalega telesa. Strokovnjaki z oddelka za medicino univerze v New Yorku pa so že lani presenetili z izsledkom, da možgani lahko procesirajo tudi določene informacije, ki jih prejmejo nekaj trenutkov po tem, ko nastopi klinična smrt. To so potrdili s pričevanjem pacientov, ki se jim je za nekaj minut ustavilo srce, a so jih nato z oživljanjem vrnili nazaj v zavest. Nekateri izprašani so denimo recitirali pogovore, ki jih je okrog njih v času smrti imelo medicinsko osebje, slišali in razumeli pa so celo diagnozo lastne smrti, ki so jo oznanili zdravniki. Še dve lanskoletni študiji pa sta dokazali, da geni delujejo, celo bolj živahno, tudi nekaj dni po smrti človeka. 



Vsi ti izsledki bodo v prihodnosti služili za zanimive iztočnice novih raziskav, ki preučujejo, kaj se z nami zgodi, ko umremo. Naj bo to posmrtno življenje ali reinkarnacija, vprašanje, ki znanost pesti že sedaj pa je etične narave. Bo darovanje organov po smrti še vedno enako sprejemljivo kot do zdaj in kdaj prenehati z oživljanjem človeka, ko pa zanesljivih metod za določanje smrti možganov še ne poznamo.