IN MEMORIAM

To nam je v zadnjem intervjuju zaupal Sašo Hribar

Spominjamo se legendarnega radijskega voditelja in satirika, ki se je nepričakovano poslovil v 64. letu starosti.
Fotografija: Sašo Hribar je bil star 63 let. Po neuradnih informacijah naj bi bil za priljubljenega voditelja usoden infarkt. Foto: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Sašo Hribar je bil star 63 let. Po neuradnih informacijah naj bi bil za priljubljenega voditelja usoden infarkt. Foto: Jože Suhadolnik

»Ne morem si pomagati, živim precej v preteklosti. Skregan sem s sedanjostjo. Sodobni čas zame nima več vonja in okusa,« nam je v zadnjem intervjuju za Onoplus priznal priljubljeni radijski voditelj oddaje Radio GA-GA in nagrajeni slovenski satirik Sašo Hribar, ki je oboževal makadamske ceste. »Po njih se rad vlačim in dokler bom fizično sposoben, bom to počel,« nam je zaupal pred leti. 

PREBERITE ŠE -> Sašo Hribar: V kapitalizmu tega ne ugotoviš, dokler nisi ostarel

Hribar je svojo voditeljsko kariero začel leta 1985 kot povezovalec programa na slovenskem Radiu, v nočnem programu si je nekoč izmislil sogovornika, s tem pritegnil številne poslušalce in tako so leta 1989 nastale zasnove za legendarno radijsko oddajo Radio GA-GA. Skozi oddajo je Hribar ustvaril arzenal neponovljivih radijskih likov, ki so zrasli iz njegovega satiričnega duha, in postavil prelomnico v slovenskem radijskem humorju. Najnovejši del Radia GA-GA in Hribarjev poslednji nastop je prvi program Radia Slovenija predvajal prav danes. 

Sašo Hribar Foto: RTV Slovenija
Sašo Hribar Foto: RTV Slovenija

»Kot mlad fant sem nosil v sebi veliko jeze in kdaj tudi izkoristil radio, da sem jo sprostil,« nam je zaupal v enem izmed intervjujev in povedal, da stvari ne počne več z jezo. »Ko delaš humor, imaš dve možnosti: lahko nekoga pustiš nasmejanega, daš mu dovršno dejanje in te ne potrebuje več, lahko pa ga ujeziš in ostane nepotešen. Še te posluša, da se bo jezil nate, morda se ti bo celo maščeval. Če imaš jezne poslušalce, je to garancija, da bo oddaja tekla naprej. A mi smo se odločili drugače, ker je politika že tako ena smešna reč.« 

PREBERITE ŠE -> Sašo Hribar: Politiki so kot psi 

Pronicljivi kritik družbe je nastopal tudi v radijski oddaji Moja soseka na Valu 202, kjer je v središče oddaje postavljal poslušalce, že v začetku 90. let pa je radijskemu mediju dodal televizijo, ko je nastopil kot voditelj tedaj priljubljene oddaje Titanik. Na TV Slovenija je ob sobotah kasneje vodil tudi oddajo Hri-bar, za katero je poleg Radia GA-GA leta 2006 prejel Ježkovo nagrado za satiro. Glede te je bil v zadnjih letih, sploh pa v času pandemije kritičen, kot nam je povedal v intervjuju: "Satira, ki je pomenila hojo po robu in sol na rano, se je zrušila. Satira mora postati ravno nasprotje temu, kar je bila doslej."  

Hribar je bil tudi član programskega sveta RTV Slovenija in eden vidnejših borcev proti dogajanju na RTV pod prejšnjim, politično imenovanim vodstvom. 

Legendarni voditelj je živel po svojih pravilih, ki nam jih je zaupal v pogovoru, ko je dejal: »Prisegam na pet parametrov, to so čast, ugled, ponos, dostojanstvo in poštenje. A z instantno kulturo so v ospredje stopili slava, moč, oblast, denar in vpliv. Ljudje, ki imajo slavo, moč, oblast in denar, govorijo, da delajo zaradi časti, ugleda in ponosa, in se hkrati oddaljujejo od teh vrednot.« 

Preberite še:

V prodaji