Po prvem mesecu v tej vlogi Mag. Tatjana Bobnar poudarja, da je vzdušje v uradu zelo dobro, konstruktivno in da je vse odlično organizirano. Vsak dan z veseljem prihaja na delo.
S pravnico, ki je velik kos svoje kariere namenila policiji, smo se pogovarjali predvsem o nasilju v družini, njegovih tragičnih posledicah in možnostih za pravičnejšo in uspešno družbo, za katero si, kot pravi, prizadeva že vse življenje.
Glede na to, da si boste na svojem položaju prizadevali tudi za žrtve nasilja, me zanima, kakšno je vaše mnenje o predlogu spremembe kazenskega zakonika, ki bi femicid opredeljeval kot posebno kaznivo dejanje.
Nasilje v družini predstavlja eno najpogostejših kršitev človekovih pravic. Vsak dan na svetu umre kar 137 žensk. Femicid je res grozljiv in kompleksen družbeni problem. S tem zlom se zato ne more spopadati le en državni organ ali zgolj nevladne organizacije. Multidisciplinarni pristop je ključen, zato podpiram razpravo o posebnem kaznivem dejanju femicida.
Za njegovo preprečevanje je potrebno dvoje: o problemu nasilja nad ženskami moramo glasno govoriti, naš cilj mora biti dejanska ničelna toleranca. Pomembno je tudi, da žrtve zaupajo državnim institucijam, te pa morajo biti učinkovite in žrtev zaščititi.
Le tako bo nasilje mogoče preprečiti, žrtve ustrezno zaščititi, povzročitelje nasilja pa ustrezno obravnavati. Za nasilje je vedno odgovoren tisti, ki ga povzroča, saj je nasilje izbran vedenjski vzorec. Vsi skupaj moramo k obravnavi tega hudega družbenega problema pristopiti sistemsko.
Oče in mama, oba žal že pokojna, sta mi dala nekaj, kar razumem kot najpomembnejšo družinsko dediščino. To je zavezo k poštenju in pravičnosti ne glede na posledice. Mama je vse svoje življenje posvetila skrbi za naju s sestro, vzgoji. Sebe in svoje interese je potisnila na stranski tir. V primerjavi z njo sem glede tega drugačna.
Nadaljujte z branjem v novi OniPlus, ki izide v torek, 4. aprila 2023. Že v tem trenutku pa do intervjuja v digitalni obliki lahko dostopate na tej spletni strani.