Učinkovito upravljanje z osebnimi financami je veščina, ki nam lahko pomembno olajša življenje, saj nam omogoča, da si ne glede na življenjsko situacijo na optimalen način razporedimo sredstva, privoščimo dobrine, ki so nam najbolj pomembne, oklestimo nepotrebne stroške, hkrati pa del mesečnega dohodka tudi privarčujemo in investiramo.
Kljub temu da so številni prepričani, da na tem področju naredijo največ, kar lahko, pa se po pogovoru s strokovnjakom velikokrat izkaže, da je še veliko prostora za izboljšave. Diplomirana ekonomistka Kaja Šolinc je že v srednješolskih časih vedela, da so finance njeno področje, o tem pa je nato tako med študijem kot na neformalen način pridobila veliko znanja in izkušenj. Ker je ugotovila, da o upravljanju osebnih financ mnogi vedo premalo, se je odločila, da bo zainteresirane posameznike in skupine opolnomočila na tem področju.
V intervjuju sva se dotaknili številnih finančnih tem. Razkrila je, katera je bila najboljša poteza, ki jo je sama naredila na tem področju, razložila je, v katere kategorije razvrščamo stroške in kateri spadajo med nepotrebne. Podala je nekaj napotkov glede varčevanja, finančnega načrta in povedala, na katere stvari moramo biti pozorni, ko se odločamo za stanovanjski kredit. Je boljša izbira fiksna ali variabilna obrestna mera? Zakaj potrebujemo nujen fond? Kam vse lahko investiramo denar in kako se različne možnosti razlikujejo med sabo?
Pomembno je, da se vprašamo, kaj je tisto, kar je nam pomembno, ne pa da si kupimo dober avto le zato, ker si je takega kupil tudi nekdo, ki ga poznamo. Zavedati se moramo svojih prioritet, nato pa denar namenjati stvarem, ki so pomembne nam, ne pa tistim, ki so pomembne z družbenega vidika. Na tem področju je potrebne veliko samorefleksije in zavestne porabe denarja.
Kako uspešen je po vaših opažanjih povprečen Slovenec pri upravljanju z osebnimi financami? Katere so najpogostejše napake, ki jih dela na tem področju, in kakšne so njihove posledice?
Prva stvar, ki jo opažam pri nas Slovencih, je, da niti v primarni družini niti v šoli ne osvojimo finančne pismenosti. Kljub temu da celo življenje vsakodnevno upravljamo z denarjem in se obnašamo, kot da to znamo, nas dejansko nihče ni naučil, kako naj razpolagamo z njim. Poleg tega se o tem skoraj z nikomer ne pogovarjamo, niti z ljudmi, ki so nam blizu, saj ta tema v naši družbi velja za nekakšen tabu.
Pogosto opažam, da ljudje nimajo vpogleda v svoje finančno stanje. Ne spremljajo svojih stroškov, zato ob koncu meseca pogosto ne vedo, kam je šel njihov denar. Ta cikel se nato ponavlja iz meseca v mesec. Spremljanje lastnih stroškov je osnova upravljanja z denarjem. Če tega ne počnemo, bomo težko kaj spremenili.
Večina ljudi je presenečenih, ko začnejo spremljati svoje stroške in ugotovijo, koliko denarja porabijo v posameznih kategorijah. Izkušnje z mojimi klienti kažejo, da Slovenci v povprečju porabijo približno 50 odstotkov več denarja, kot mislijo, da ga. Čeprav znajo ljudje osnovne življenjske stroške kar dobro izračunati na pamet, običajno nimajo predstave glede tega, kako ...