Moške skupine, kakršne poznamo danes, so se sprva razvile v Ameriki. Tedaj naj bi nastale kot odgovor na spremenjene razmere v družbi. Vemo namreč, da vloge med spoloma niso več tako striktno ločene in opredeljene, kot so bile včasih. Moški so se posledično začeli čedalje bolj spraševati, kaj pomeni moškost v današnjem času, in iskati svoj izraz.
Moške skupine posameznikom ponujajo varen prostor, kjer si nudijo medsebojno podporo pri osebnostni rasti, odprto govorijo o različnih življenjskih temah, o sebi in svojih čustvih, ob tem pa raziskujejo, kako naj kot moški postanejo čim bolj avtentični in kako graditi kakovostne odnose z ženskami.
O delovanju moških skupin sva govorila z Jurom Samcem, enem od moderatorjev moških skupin, ki pravi, da moškemu udeležba v taki skupini omogoči, da se sooči sam s sabo in čez čas postaja čedalje boljša verzija samega sebe. V nasprotju z branjem knjig, pri čemer osvajamo teorijo, naj bi bilo delo v moški skupini intenzivno delo v praksi, udeleženci pa poročajo o številnih spremembah, do katerih je posledično prišlo v njihovih življenjih.
Jur Samec je podrobno predstavil delovanje moških skupin, poleg tega pa na podlagi njihovega vodenja podal svoje poglede na to, kateri so največji izzivi, s katerimi se spopadajo slovenski moški, kateri vzorci iz primarne družine so jih najbolj zaznamovali in kaj najbolj pogrešajo v odnosu do žensk. Povedal je tudi, kakšna je razlika med zdravo in nezdravo moško energijo.
Naletel sem na ženske, ki si želijo postavljenega moškega, vendar se mu, ko ga srečajo, uprejo, saj mu 'niso kos'. To namreč ni moški, ki bo ustrežljiv in ves čas na voljo. Postavljen moški deluje na nekoliko drugačen način. Je sicer spoštljiv do svoje partnerke in drugih ljudi, vendar je ob tem predan svoji poti. Ni mamin sinko. Ni nekdo, ki je ves čas prijazen in pozoren.
Na spletni strani moških skupin sem zasledila podatek, da so se moške skupine v podobni obliki, kot jih poznamo danes, začele vzpostavljati v ZDA v 70. letih prejšnjega stoletja. Kakšen je bil prvotni namen teh skupin? Zakaj moški potrebujete tovrstne skupnosti?
Res je, pojavljati so se začele v 70. in 80. letih. V 80. letih se je razvil tudi ManKind Project, ki je v Ameriki zelo močen, se pa vse bolj uveljavlja tudi na globalni ravni. Že pred tem je bilo v Ameriki ogromno bratovščin, ki so se ukvarjale predvsem z rituali in iniciacijami, moškim pa so nudile podporo pri soočenju z izzivi.
V 70. letih se je močno uveljavil feminizem, zato menim, da so moške skupine nastale kot nekakšna protiutež. Pri tem ni šlo za nasprotovanje, ampak za iskanje odgovorov na vprašanje, kakšna je v tem času vloga nas, moških. Moške skupine so se začele razvijati z namenom, da bi moški ponovno ugotovili, kaj moškost sploh je, kaj pomeni biti moški, kakšno odgovornost nosimo s tem in kako dati ženskam občutek varnosti.
Eden glavnih izzivov današnjih moških skupin je sobivanje z ženskami. V končni fazi smo ...