V zelenem okolju visoke kraške planote in notranjskih gozdov sta kupila hišo in jo s skromnimi sredstvi sama obnovila. Uporabila sta domač les, lesno vlaknasto izolacijo, izdelala apnene in ilovnate omete ter zasnovala in izdelala skoraj vse kose pohištva. V Hiši Mandrova mlada umetnika Eva Pavlič Seifert in Aljaž Celarc v prakso prenašata filozofijo celostne samooskrbe, saj na 800 metrih nadmorske višine v Novem Kotu pri Loškem Potoku sama pridelujeta hrano. Izkušnje in znanje o edinstvenem sobivanju z naravo prenašata naprej na kreativnih delavnicah, na katerih udeleženci odkrivajo veščine gradnje in dela z lesom ter učinkovitega vrtnarjenja. Zdaj je izšla tudi njuna knjiga Življenje in delo z lesom – od drevesa do izdelka, v kateri iskreno zapišeta, kako sta zaradi lesa postala boljša človeka.
Treba je samo stopiti iz območja udobja. Včasih, ko razmišljamo o koraku naprej, imamo pomisleke, denimo, kaj vse gre lahko narobe in ali bo rezultat popoln, vendar vse to zelo omejuje. Pomembno je, da poskusimo in začnemo. Nič hudega ni, če naredimo kakšno napako. Tako se učimo. In potem lahko celo hišo zgradimo sami.
Eva
Knjigo začenjata s pogledom skozi okna, ki so jih močile dežne kaplje. Simbolno so naznanjale spremembo načina življenja, ki se je zgodila, »še preden so se kaplje osušile«. Seveda se vajina pot ni začela pri devetindvajsetih. Ali pač? Tedaj sta se namreč odločila za velik premik v življenju in se zanosno odpravila na pot k tesnejšemu stiku z naravo in seboj.
Aljaž: Eva je na Finskem magistrirala iz vizualne kulture, jaz iz fotografije na Nizozemskem. Ko sva ustvarjala projekte z okoljevarstveno tematiko, sva živela v Rotterdamu, a sva po petih letih bivanja in dela v tujini vse bolj začela pogrešati prostor, kjer bi lahko res uresničevala idejo o bolj sonaravnem bivanju in željo po kreativnem ustvarjanju. Vsakokratno spreminjanje prostora zelo vpliva na načine dela. Hotela sva nekaj trajnega. V več trenutkih sva že imela spakirane kovčke, češ da se vrneva v Slovenijo. Pravzaprav je bila lahka odločitev, da si na podeželju, v neposredni bližini gozda, ustvariva nov dom in poklic, pot je bila pa kar stresna.