»Bojim se, da se ne bi do objave intervjuja zgodilo še kaj. Upam, da se ne bo, a situacija je negotova. Vreme nas prehiteva po levi in po desni. Jesen je tista, ko pri nas poplavlja, ne avgust. Ti procesi ne bodo bolj mili, ker smo imeli poplave že poleti. Ljudje imajo pogosto lažen občutek, da bomo zdaj nekaj časa varni, če smo doživeli eno katastrofo. Te predstave smo si ustvarili v časih, ko so bile reči bolj stalne.
Po drugi strani pa, kako bomo živeli, če bomo ves čas na preži? Kot bi bili v nevidni ječi, iz katere ne moremo ubežati,« že pred začetkom pogovora svoje misli strne prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj, klimatologinja. Kako naprej po katastrofalnih poplavah, ki so prizadele Slovenijo, je rdeča nit pogovora. »V resnici je prav zdaj čas, ko lahko naredimo največ. Še je čas za prihodnost,« pove.
»To smo klimatologi sicer napovedovali, a za čez deset let. Tu nas je narava prehitela, a to vseeno dokazuje, da ima znanost trdno osnovo. A prva bi si želela, da bi se znanstveniki motili,« ste med drugim o strahovitih poplavah zdaj dejali v enem od intervjujev. Zakaj se je po vašem mnenju to zgodilo deset let prej? Boste kdaj vedeli?
Veliko procesov na našem planetu ne pozna postopnosti. Spremembe se počasi kopičijo in so mnogokrat slabo vidne. Ko so preseženi pragovi, ali kot jim tudi rečemo, točke preloma, pa se silovito in tudi nepričakovano spremembe pokažejo v vsej velikosti. Takrat se nam zdi, da je narava prehitela napovedi. Najverjetneje to velja tudi za podnebne spremembe. To bomo vedeli zelo kmalu, zagotovo že to ...