PRENOVA DRAME

Igor Samobor: Ponudil sem svoje poznavanje projekta prenove Drame, a so me zavrnili

Sam je začel z zasnovo prenove, v nadaljevanju projekta pa je bil iz njega umaknjen.
Fotografija: Igor Samobor je do tega, kaj se dogaja ob repnovi našega največjega gledališča, kritičen. Foto: Jože Suhadolnik/Delo
Odpri galerijo
Igor Samobor je do tega, kaj se dogaja ob repnovi našega največjega gledališča, kritičen. Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Odkar je znana nadomestna lokacija SNG Drame Ljubljana je bilo slišati veliko različnih mnenj, predvsem skeptikov, ki so dvomili v ustreznost lokacije na Litostrojski. A po tem, ko se je tam odprla sezona in so nove predstave privabljale gledalce, jih je veliko spremenilo mnenje.

Nadomestno gledališče je celo prejelo arhitekturno nagrado, obiskovalci so lokacijo dobro sprejeli, a med igralci je slišati marsikaj. Največji pa je dvom v to, da bi bila prenova v središču mesta končana v treh letih, kot obljubljalo odgovorni akterji.

O tem močno dvomi tudi nekdanji ravnatelj Drame in igralec Igor Samobor, ki je v intervjuju za Nedelo povedal, kako sam gleda na projekt prenove.

»Ta prenova bi se morala zgoditi že pred četrt stoletja, pa se ni. Tudi ko sem sam poganjal projekt, se je le mukoma prebijal od točke do točke. Gledališče, osrednje slovensko gledališče, očitno ni bilo nikoli prednostna naloga te države. Žal.

Ko sem prevzel vlogo ravnatelja, sem od takratnega ministra dobil nalogo, da pripravimo projekt prenove. To je bila prednostna naloga vseh osmih let, ko sem bil ravnatelj. Etap priprave projekta je veliko, in ko smo končali vse obvezne postopke, smo razpisali tudi natečaj za arhitekturno rešitev.

S sosedi v Nemški hiši, ki nasprotujejo prenovi, smo bili neprestano v pogajanjih. Da je to težka debata, so spoznali tudi zdajšnji odgovorni. Skratka, v projekt je bilo vloženega veliko truda in denarja. Podpirali so ga vsi ministri pa tudi vse prejšnje vlade. Ministru Vasku Simonitiju arhitekturna rešitev očitno ni bila všeč, ali pa je bilo kaj drugega, ne vem, in je uporabil svojo moč ter ustavil projekt. Zato sem se uprl in javno odstopil. Zdelo se mi je nujno, da opozorim na to,« je povedal v pogovoru z novinarko Agato Kurent Rakovec.

Tako visoki najemnini bi sam nasprotoval

Dodal je, da je bil projekt prenove po menjavi vlade ponovno zagnan, a je bil iz projekta izključen, kljub temu, da se je ponudil za pomoč:

»Ponudil sem svoje poznavanje in svoje usluge, a so me zavrnili, kar me je, odkrito priznam, še kar bolelo. No, to so osebne zadeve in občutja. Dejstvo, ki zadeva splošni interes, pa je: če bi imel kakršnokoli besedo, bi seveda nasprotoval selitvi na nadomestno lokacijo s tako visoko najemnino.«

Prav ta visoka najemnina je en bolj perečih problemov pri tej prenovi tudi po mnenju Samoborja. »Vznemirja me tudi višina sredstev za najemnino. Ves ta denar gre najverjetneje iz budžeta bodočega projekta prenove Drame. Bil sem v vlogi vodje tistih, ki so ta projekt sestavljali. Zato vem, koliko denarja je bilo tedaj namenjenega za najemnine prostorov in selitve v času prenove.

Zdaj lahko govorimo o mnogokratniku tistega zneska, kar pomeni samo, da bo del projekta prenove deležen redukcij. Kje, ne vem. Morda bo kakšna dvorana slabše opremljena, kakšno dvigalo manj, ne vem. Sam sem bolj »šparovne« sorte in tako vehementno ravnanje s sredstvi me celo, ko gledam od daleč, boli. O javno-zasebnem partnerstvu je bilo že veliko razprav in večina vodij se ga v loku izogiba,« pravi igralec, ki se je s to sezono umaknil iz ansambla SNG Drama Ljubljana. Njegov umik pa ne pomeni, da ne bo več aktiven. Trenutno režira obnovitev predstave z naslovom Igralec.

V pogovoru za Nedelo je spregovoril tudi o tem, kaj pomeni status prvaka v Drami, kako se kriterij za ta naziv spreminjajo ter kako se je med kolegi počutil, ko se je iz vloge ravnatelja vrnil med igralce. Preberite TUKAJ, na delo.si.

Preberite še:

V prodaji