Kako (pri)varčevati? Kdaj in v kaj investirati ter o pasteh, v katere se na začetku svoje podjetniške poti pogosto zapletamo, smo se pogovarjali z Miro Koporčić Veljić, direktorico Združenja družb za upravljanje investicijskih skladov ter mentorico v mednarodnem podpornem združenju CEED Slovenija.
Kaj vam pomeni denar?
Varnost. Zame in mojo družino.
Bogati so bogati, ker pazijo na vsak cent. Se strinjate?
Jaz se s tem absolutno ne strinjam. Pretirano varčevanje, škrtost, te kvečjemu osiromaši in te ne naredi bogatega. Pomembno je imeti zdrav odnos do denarja. Pri najstnikih opažamo pretirano potrošništvo in to je treba nagovarjati. To je nevarno. Druga skrajnost pa tudi ni zdrava. Menim, da lahko tudi brez škrtosti prihranimo denar za vlaganje.
Denarju posvečate nadpovprečno veliko pozornosti. Ste direktorica združenja, ki je – rečeno na prvo žogo – omejeno na zelo ozko ciljno publiko. Morda celo samo na tiste, ki imajo nadpovprečno veliko denarja?
Na prvi pogled morda res. Naše članice so vse družbe za upravljanje v Sloveniji, teh je dejansko samo pet, ampak če pogledamo širše, je v njih zaposlenih kar 300 ljudi, število vlagateljev, kar so predvsem fizične osebe, pa je že blizu 400.000 Slovencev.
Ena od nalog ZDU GIZ je finančno opismenjevanje. Kaj to sploh pomeni?
Pomemben steber združenja je opismenjevanje širših množic, tako tistih, ki so že naši vlagatelji, pa tudi tistih, ki bi želeli vstopiti v svet kapitala. Če si finančno pismen, to ne pomeni, da si guru in kupuješ delnice, vlagaš, itd. Govorimo o osnovah. Pomembno je, da se zavedamo, kaj je denar, kaj je varčevanje, kaj vlaganje.
Pred časom smo na združenju delali raziskavo, pri kateri smo udeležencem zastavili relativno enostavna vprašanja; kaj pomeni inflacija, obrestna mera, razpršitev premoženja. Rezultati so bili precej slabi. Manj kot polovica jih je znala odgovore na vsa tri osnovnošolska vprašanja, kar je kar zaskrbljujoče.
Slovenci smo dobri varčevalci, nismo pa dobri investitorji, vlagatelji. Imamo prek 27 milijard premoženja na depozitih, in v času inflacije se ta realna vrednost denarja iz dneva v dan zmanjšuje. Z neko pametno investicijo bi lahko zagotovili, da se ta znesek oplemeniti.
A za vlaganje je potrebno znanje …
Če se na trg kapitala odpravljaš samostojno in želiš sam upravljati svoj denar, je to lahko zelo težka pot. Temu je treba posvetiti veliko časa in veliko vložiti v znanje. Zato vsem malim vlagateljem svetujemo, da si ...