O zdravi in uravnoteženi prehrani je bilo napisanega že ogromno. A če vsak od nas pogleda po svojem jedilniku, lahko res trdi, da je ta uravnotežen? Uživamo dovolj morske hrane? Kaj pa stročnic? So živila, ki so (pre) pogosto pozabljena in vsak opomnik prehranskih svetovalcev je še kako dobrodošel, da naredimo korak k bolj zdravemu hladilniku.
Pogovarjali smo se s prehransko svetovalko Ano Zrimšek, ki na Instagram profilu Prehrana za dva deli izredno koristne nasvete za vse, ki načrtujejo nosečnost, so noseče ali pa že imajo dojenčka.
Zrimškova poudarja, da za vsakega posameznika besedna zveza zdrava prehrana pomeni nekaj drugega. »Za pet let starega otroka, zame, nosečnico ali za 70 let starega gospoda zdrava prehrana ne bo videti isto. Je individualno pogojena, zato lahko prehranski svetovalci na splošna vprašanja damo neki posplošen odgovor.
Potem imamo tu še prehrano vrhunskih športnikov, ki bo temeljila na precej več enostavnih ogljikovih hidratov, kot je optimalno za neko povprečno aktivno nosečnico.
Tudi nosečnica v osmem tednu nosečnosti bo jedla drugače kot tista v osmem mesecu. Skratka pojem zdrave prehrane je individualno pogojen,« pravi sogovornica. Zato je v pogovoru podala predvsem splošne, a še kako koristne smernice in pa tudi izjemno pomembne podatke o prehranskih dopolnilih.
Kako lahko pred nakupom prehranskih dopolnil vemo, kateri so kvalitetni in bomo z njimi dosegli učinek, ki naj bi ga imeli?
Najlažji vodič je, da ima izdelek GMP certifikat. Ta zagotavlja oziroma preverja, da so vsi procesi proizvodnje nadzorovani in da je vse tako kot mora biti. V lekarnah so vedno samo prehranska dopolnila, ki imajo ta certifikat. Druga pomembna stvar je, da dopolnila kupujemo pri preverjenih proizvajalcih, torej direktno preko spletne strani ponudnika, ki ima ugled kvalitetnega podjetja z dopolnili. Res odsvetujem, da bi se dopolnila kupovala preko ogromnih spletnih strani, recimo Amazona, saj zelo pogosto prihaja do prodaje ponaredkov. Ljudje so že velikokrat dobili original embalažo, notri pa ...