Izvirajo iz Afrike in Severne Amerike, njihove dobrodejne lastnosti pa so poznali in slavili že v starem Egiptu, starem Rimu in antični Grčiji. Niso jih le uživali, radi so jih sušili na soncu in iz njihove trpežne teksture izdelovali posode in krožnike.

Tudi danes ne cenimo le njenega okusa in koristi, temveč tudi privlačen videz, zato je buča priljubljeni okras, čedalje pogosteje ob noči čarovnic, seveda pa je nepogrešljiva v kulinariki, kjer z veseljem uživamo tako njeno meso, ki vsebuje zelo veliko vode, kot semena, ki so bogata z beljakovinami, in olje, ki je dragoceno za presnovo.



Kdor uživa bučo, se bojuje proti raku, krepi odpornost in vid, preprečuje vnetna stanja, migrene in uravnava krvni lak, ženskam pomaga pri vaginalnih vnetjih. Buče, ki so bogate z beljakovinami, manganom, vlakninami, magnezije, fosforjem in cinkom, zavirajo delovanje črevesnih parazitov, pomagajo pri driski in težavah z mokrenjem, cenijo pa jih tudi sladkorni bolniki zaradi nizkega glikemičnega indeksa. Po nekaterih študijah naj bi bila podpora bolnikom z luskavico, nekateri pa s prašniki iz bučnih cvetov odpravljajo bradavice. Nekateri si iz mesa izdelajo bučni pire oziroma masko za obraz, s katero si učinkovito očistijo pore.



Okusnih jedi, ki jih ponuja razkošje buče, je nešteto, v jesenskem času se nam bodo tako ponudile številne priložnosti, da osrečimo tudi brbončice. Komur ne tekne okus jesenske lepotice, pa si lahko na njej vsaj napase oči …