Nina Pušlar že šesto leto zapored z laskavim nazivom

V ospredju letošnje podelitve so trije domači glasbeniki: Nina Pušlar s skladbo Ironija, ki je bila najbolj predvajana slovenska skladba leta, Žan Serčič, ki je prejel nagrado za novost leta z Belo lilijo, ter skupina Joker Out, katere Carpe Diem je postal najbolj predvajan videospot na televiziji.
Največkrat predvajana skladba na slovenskih radijskih programih v letu 2024 je postala Stumblin’ In v izvedbi Cyrila. Prva slovenska skladba na skupni lestvici je Ironija Nine Pušlar, ki se je letos uvrstila na 31. mesto.
»Če je v letu 2023 slovenska glasba dosegla enega največjih prebojev – skupina Joker Out je bila s skladbo Carpe Diem celo druga najbolj predvajana skladba leta 2023 – je letos prva slovenska skladba na skupni lestvici na 31. mestu,« je ob predstavitvi dejal direktor IPF Viljem Marjan Hribar.

Nina je bila sicer že šesto leto zapored največkrat predvajana slovenska izvajalka – ta naziv nosi neprekinjeno od leta 2019.
PREBERITE ŠE -> Nina Pušlar: Ob izgubi mame sem spoznala, kako dragoceno je življenje
V kategoriji »Novost leta«, ki jo je IPF prvič podelil za največkrat predvajano slovensko skladbo, izdano v preteklem letu, je slavil Žan Serčič z balado Bela lilija.

PREBERITE ŠE -> Žan Serčič: »Nisem ambasador izgorelosti, sem se pa naučil slediti srcu in reči ne«
Pomembna novost letošnje lestvice so tudi priznanja radijskim programom, ki največkrat predvajajo slovensko glasbo in pri tem poslušalcem ponudijo največ različnih slovenskih skladb. Na prvo mesto se je uvrstil Radio Sraka, sledita mu Prvi program Radia Slovenija in Radio Prlek.
Novost je tudi vključitev televizijskih programov in spremljanje predvajanj videospotov. V tej kategoriji je zmagal videospot Carpe Diem skupine Joker Out, ki se je v letu 2024 predvajal največkrat med domačimi videoizvajalci. Gre za skladbo, s katero je skupina osvojila naziv največkrat predvajane slovenske skladbe leta 2023.

PREBERITE ŠE -> Bojan Cvjetićanin: Do jutri bi lahko našteval, kaj vse se je podrlo
Po podatkih IPF se je na slovenskih radijih v letu 2024 predvajalo skupno 245.090 različnih skladb, od tega je bilo 30 % slovenskih.
V primerjavi z letom prej je delež domače glasbe med prvih 100 največkrat predvajanimi skladbami ostal nespremenjen in znaša 7 %, kar kaže na stagnacijo v podpori slovenskim glasbenim izvajalcem.
»Zato smo še toliko bolj veseli, da lahko letos poleg izvajalcev in producentov prvič nagrajujemo tudi radijske programe ter videoprodukcijo, saj s tem pokrivamo širši spekter tistih, ki slovensko glasbo vsakodnevno približujejo poslušalcem in gledalcem. Veseli nas tudi, da se domača glasba ohranja na lestvici in da z lestvico IPF krepimo zavedanje o njeni kakovosti in raznolikosti,« je ob podelitvi še povedal direktor IPF Viljem Marjan Hribar.

Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.