1 Leže ali stoje? 

Najprej pomembno opozorilo, preden začnemo z izvajanjem Keglovih vaj. Vadbo moramo vedno prilagoditi glede na kondicijo mišic. Če so vaše mišice medeničnega dna šibke, vaje izvajamo v ležečih položajih, če so močnejše, pa v pokončnem, ki dodaja vpliv gravitacije in težo notranjih organov. 


2 Mičice morate stiskati vsaj 6 sekund 

Pravilno jih izvajamo tako, da si predstavljamo, kot da bi želeli sočasno stisniti sečnico, ženska tudi nožnico, in zadnjik in potem ta stisk potegnemo še navzgor proti glavi. Stisk je treba zadržati šest do osem sekund, potem za toliko časa mišice sprostimo in nato to ponovimo desetkrat zapored. Ključno je, da je vsak stisk maksimalen, da potegnete iz sebe največ, kot lahko. 

3 Potrebna je vztrajnost 

Rezultate dosežemo, če vaje izvajamo zbrano in natančno. Pol leta 30 ali 50 stiskov na dan je potrebnih, da se razvije mišična masa, ki jo nato vzdržujemo tako, da trikrat na teden po trikrat na dan desetkrat zapovrstjo naredimo vaje. 


4 Ne začnite prepozno 

O tem, da nas bo nekega dne verjetno doletela ta nevšečnost, ni prijetno razmišljati, a žal se ji ženske težko izognemo, zato je prav, da začnemo čim prej. Keglove vaje so učinkovita preventiva in kurativa za ženske, ki so stare do 40 let. Pozneje se njihov pomen izgublja. S starostjo namreč začnejo mišice atrofirati – od 38. leta ženska na leto izgubi odstotek mišične mase. Pri 58.je mišične mase, ki bi jo lahko stiskale, že 20 odstotkov manj. Keglove vaje nimajo več svojega prvotnega pomena, ker so mišice že oslabljene in tudi strukturno spremenjene. Vaje poskušajmo vključiti v svoj vsakdanjik, če doma izvajamo različne vaje za telesno pripravljenost, ne pozabimo tudi na ta del svojega telesa, ki se ga ne vidi navzven, a nam kljub temu lahko povzroči kar nekaj neprijetnih težav. Če obiskujete jogo ali pilates, lahko vaditeljico prosite, da vmes ne pozabi na medenično dno. Gotovo vam bo za to hvaležen marsikdo, ki vadi z vami. 


5 Opustite škodljive razvade  

Ko se težave že pojavijo, je čas za obisk zdravnika, kljub temu pa je nekaj tudi še v naših rokah. Če je ženska pretežka, zdravniki svetujejo hujšanje. Debelost je namreč močan dejavnik tveganja tako za stresno kot urgentno urinsko inkontinenco. Zaželeno je omejiti pitje kave, ki je naravni diuretik; kava ima namreč direktni stimulativni učinek na gladke mišične celice mehurja. Tudi kajenje povišuje tveganje za hujšo obliko uhajanja vode; nikotin povzroča krče gladkih mišičnih celic mehurja. Problem sta lahko kronično zaprtje in napenjanje na stranišču. Ko so težave enkrat tu, Keglove vaje niso več tako učinkovite, takrat je treba začeti izvajati trening mehurja, hoditi na vodo čim pozneje, z vsaj triurnimi časovnimi intervali, in spiti vsaj liter vode in pol na dan.