Je bogata z vlakninami, ki nižajo raven slabega holesterola, izboljšuje prebavo in pomagajo tudi pri hujšanju, zato ne preseneča, da se pogosto znajde na jedilnikih, ki spremljajo odpravljanje odvečnih kilogramov. Lahko je samostojen prigrizek ali malica kot tudi okusen dodatek: mnogi jo obožujejo v solati, nekateri pa radi glodajo storže, kuhane ali pečene nad ognjem, morda ravno sveže narabutane z bližnjega polja: lahko jih premažemo z maslom in rahlo solimo, nekateri pa predlagajo dodatek avokadovega namaza ali pa nekaj kapljic olivnega olja.



Pa ne le kot lahek obrok, koruza se lahko prelevi tudi v pokovko in kot najbolj zdrava pregreha (če ji seveda ne dodajamo maščob in soli) nadomesti škodljive čipse in druge prigrizke, običajno presoljene in prepolne nevarnih maščob ter dodatkov. Koruza ponuja obilje beljakovin, vitamine B, C in E ter mangan, magnezij in cink. Študije so pokazale, da odlično varuje pred prostimi radikali, te zaščite pa ne uniči niti kuha; najučinkoviteje pa se bori proti raku ter srčno-žilnim boleznim. Koruza znižuje raven krvnega tlaka in holesterola v krvi, uravnava raven krvnega sladkorja, preprečuje slabokrvnost ter ohranja oster vid in zdravo živčevje. Velika količina folne kisline je nepogrešljiva v prehrani nosečnic.

Pri nakupu bodite pozorni, da koruzni storži ne stojijo na soncu, ličje mora biti sveže in zeleno, storža pa ne sme ovijati pretesno. Zrna morajo biti napeta in enakomerno razporejena. Koruza je seveda najokusnejša na dan, ko je naberemo, vsekakor pa jo je priporočljivo pojesti v treh dneh.



Pa ne le okusna zrna, zdrava in izjemno priporočljivi so tudi koruzni laski. Tako je, tisti, ki jih zelo skrbno odstranjujemo med pripravo storžev za kuho ali peko, najpogosteje pa romajo kar v smeti. Toda vsekakor se jih splača shraniti, posušiti in spraviti v papirne vrečke, kajti čaj iz koruznih laskov je odličen diuretik, ki pomaga pri vnetju mehurja, mnogi pa ga pijejo kot podporo pri revmatskih obolenjih. Koruzne laske prelijemo z vrelo vodo, pustimo pokrito 10 do 15 minut in precedimo. Čaj pijemo trikrat na dan pred obrokom, z njim pa lahko tudi izpiramo ustno votlino in tako krepimo dlesni ter se varujemo pred parodontozo.