Čeprav sam po sebi ni vedno negativen, saj lahko v določenih situacijah izboljša učinkovitost, nas motivira in spodbuja k doseganju ciljev, pa lahko kronični ali čezmerni stres vodi do izčrpanja virov in povzroči resne zdravstvene težave. Kaj lahko storimo sami, da ga omejimo?
Stres aktivira simpatični živčni sistem, ki sproži odziv boj ali beg. To vključuje povišanje srčnega utripa, zvišanje krvnega tlaka in sproščanje stresnega hormona, kot je kortizol. Zato kronični stres lahko vodi do povečanega tveganja za bolezni srca in ožilja, motenj spanja in težav v duševnem zdravju, kot so anksioznost, depresija in izgorelost.
Te težave so najpogostejše pri ženskah srednjih let, kar ni presenetljivo. Zaradi dvojne kariere, usklajevanja in prevzemanja odgovornosti na poklicnem in družinskem področju, ukvarjanja s pričakovanji, pritiski in nujnostjo dokazovanja, so ženske izpostavljene visoki stopnji obremenjenosti.
Družbene norme in kulturne ovire so zanje dodatno breme in razvijanje avtodestruktivnih prepričanj in vedenj pogosto vodi v težave v duševnem zdravju.
Kako naj se ohranimo?
Razumevanje stresa in učinkovite strategije za njegovo obvladovanje so ključni za ohranjanje oziroma izboljšanje kakovosti življenja. Poleg zdravega življenjskega sloga preventiva proti stresu vključuje ...