BREZ ENERGIJE

Zakaj smo tako zelo utrujeni? Vzroki so lahko presenetljivi, razkrivajo strokovnjaki

Če se nikakor ne morete odpočiti, ugotovite, kaj je vzrok vaše utrujenosti in ustrezno ukrepajte.
Fotografija: Velikokrat se odgovor skriva v uravnoteženi prehrani in rednem gibanju. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Velikokrat se odgovor skriva v uravnoteženi prehrani in rednem gibanju. Foto: Shutterstock

Dolgo poletje z visokimi temperaturami je pri marsikomu povzročilo kronično utrujenost. Telo je izčrpano od vročine, dolgih dni in zdi se, da bomo v jesen namesto spočiti po dopustih vstopili z željo, da končno zadihamo s polnimi pljuči in umirimo svoj vsakdan.

Lahko pa, da so razlogi za utrujenost drugje, v takšnem primeru jih je dobro prepoznati in ustrezno odpraviti.

»Mnogo ljudi poroča o utrujenosti v kontekstu zaspanosti, zmanjšane motivacije ali koncentracije in zmanjšane vzdržljivosti. Utrujenost se pogosto pojavi skupaj z drugimi simptomi, kot so spremembe razpoloženja, na primer depresija, tesnoba in razdražljivost, težave s prebavo, pojav novih alergij, zmanjšanje libida, nespečnost, mišična oslabelost, bolečine v mišicah in sklepih.

Znaki in simptomi, ki kažejo na resnejši vzrok utrujenosti, pa so na primer nepojasnjena izguba teže, kronična zvišana telesna temperatura, nočno potenje, povečane in občutljive bezgavke, težave z dihanjem, zmedenost, kašljanje ...« pojasnjuje Simona Korenčan, dr. med, zdravnica, ki se v Vibrium centru ukvarja s funkcionalno medicino, medicinsko termografijo in hiperbarično kisikovo terapijo. Kot pravi Korenčanova, je eden najpogostejših vzrokov za utrujenost pomanjkanje mineralov v telesu, saj minerali kot so magnezij, železo, cink in kalij igrajo ključno vlogo pri proizvodnji energije.

Poleg pomanjkanja mineralov pa Simona Korenčan izpostavi še druge možne vzroke za utrujenost: »Plesen v prostoru, v katerem bivamo močno vpliva na telo. Plesni sproščajo mikotoksine, ki lahko obremenijo imunski sistem in povzročijo kronično vnetje, kar vodi v utrujenost, glavobole, težave s koncentracijo in številne druge simptome.

Razlog za utrujenost so lahko tudi v toksinih v našem telesu. Nabiranje toksinov iz okolja, hrane ali kozmetičnih izdelkov v telesu lahko preobremeni jetra in druge organe, ki so odgovorni za razstrupljanje, kar pogosto vodi do utrujenosti.

Virusna obremenitev je prav tako eden od razlogov za utrujenost. Tu imam v mislih kronične virusne okužbe, kot so Epstein-Barr virus (EBV), citomegalovirus (CMV) ali herpesvirusi, ki lahko povzročijo stalno aktivacijo imunskega sistema, kar vodi do dolgotrajne utrujenosti. Telo v takih primerih porablja energijo za boj proti okužbam, kar lahko povzroči občutek izčrpanosti.«

Sicer pa utrujenost lahko povzroči še prekomerno delovanje kandide, prekomerno uživanje kofeina ali intoleranca na določeno hrano.

O zanikanju utrujenosti ter kakšne so lahko posledice, je Simona Korenčan spregovorila v intervjuju, ki ga lahko preberete TUKAJ.

Razlog za utrujenost je lahko tudi v toksinih v našem telesu. Foto: Shutterstock
Razlog za utrujenost je lahko tudi v toksinih v našem telesu. Foto: Shutterstock

Ne pozabimo na žita, stročnice in mastne robe

Lana Trampuš, magistrica inženirka prehrane pravi, da lahko za zmanjšanje utrujenosti tako zdravi kot tisti s kroničnimi boleznimi veliko naredijo z zdravim življenjskim slogom in preprečevanjem pomanjkanja hranil. Trampuševa, ki zagovarja zdrav način življenja brez ekstremov in izključevanja živil, poudarja, da moramo urediti osnove, kot sta uravnotežena prehrana in dovolj gibanja.

»Temelj je vsaj 7 ur spanja na dan. Prehrana naj bo pestra in uravnotežena, torej naj jedilnik zajema sadje, zelenjavo, polnozrnata žita, stročnice, mastne morske ribe. Ne preskakujmo obrokov, ti naj bodo uravnoteženi ter ne volumensko preveliki ter premastni,« pravi Lana Trampuš. Z uravnoteženo prehrano bi, poudarja, lahko ženske omilile tudi simptome PMS-a, o čemer je spregovorila v intervjuju, ki ga lahko preberete TUKAJ.

Svetuje še, da je naš energijski vnos in vnos ogljikovih hidratov primeren našim potrebam, torej niti prenizek niti previsok. Trampuševa še priporoča, da v laboratoriju preverimo preskrbljenost z vitaminom D in železom, saj nezadostna raven teh prispeva k utrujenosti.

Sicer pa obstajajo še drugi načini, kako spoznamo, kaj nam povzroča utrujenost. Med njimi je medicinska termografija. »Gre za eno od diagnostičnih metod, ki jo uporabljamo za spremljanje in obravnavo obremenjenosti telesa s toksini. Ta neinvazivna tehnika omogoča vizualizacijo toplotnih vzorcev v telesu, kar lahko razkrije skrite vnetne procese, preobremenjenost organov in morebitne težave z razstrupljanjem,« pojasni Simona Korenčan.

Obe strokovnjakinji poudarjata, da redno gibanje pomaga pri premagovanju utrujenosti. »Idealno je, da vsak dan naredimo 30-minutni zmerno intenzivni trening, pri katerem se nam pospeši srčni utrip. Med dolgotrajnim sedenjem delamo aktivne odmore. Ti lahko trajajo le nekaj minut in vključujejo nekaj počepov, hojo po stopnicah ali le kratek sprehod,« svetuje Lana Trampuš.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte