VEČ KOT PLEVEL

Vsi ti deli koprive so zdravilni, tako jih lahko uporabimo, da si izboljšamo počutje

Kot otroci smo se bali pekočih kopriv, a te zelene lepotice so vse prej kot žgoči plevel. Izredno zdrave so od vršičkov do korenin.
Fotografija: Koprive vsebujejo veliko antioksidantov, kot je vitamin C, ter ogromne koli­čine rudninskih snovi, zlasti železa. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Koprive vsebujejo veliko antioksidantov, kot je vitamin C, ter ogromne koli­čine rudninskih snovi, zlasti železa. Foto: Shutterstock

Kopriva (Urtica dioica) je do 150 centimetrov visoka trajna rastlina. Njeno steblo je pokončno in značilno štirirobo. Listi so jaj­časte oblike z grobo žagasto nazobčanimi robovi. Rastlino prekrivajo žgalni laski, ki ob dotiku povzročijo pekoč občutek (lokalna vnetna reakcija). Cvetovi so v obliki socvetja ter ločeni na moške in ženske. Cveti vse poletje. Je vetrocvetka. Plodovi so koničasti, jajčasti oreščki rjavo rumene barve.

Zdravilne učinkovine v koprivah 

Koprivini listi so bogat vir anti­oksidantov, kot je vitamin C. Pripravki iz kopriv lahko pomagajo lajšati bolečine v sklepih in vnetja. V ljudski medicini jih uporabljajo za pomoč pri sezonskih alergijah in drugih blagih dihalnih težavah. Listi lahko pomagajo pri zdravljenju simptomov določenih stanj prostate, kot je benigna hiperplazija prostate (BPH) ali otekanje prostate.

Koprive vsebujejo velike koli­čine rudninskih snovi, zlasti železa, pa tudi acetilholin, meta­nojsko (mravljinčno) kislino, histamin, vitamine, klorofil, encime in snovi, ki naj bi pomagale zniževati količino krvnega sladkorja. Vsebujejo tudi veliko kalcija in magnezija.

V ljudskem zdravilstvu se koprive uporablja za odvajanje vode (diuretik), pri okužbah sečnih poti, za lajšanje krčev (antispasmodik) in lažje izkašljevanje (ekspektorans); pri težavah z astmo in pri povečani prostati. Izvlečki listov se uporabljajo za lajšanje težav z revmo.

Koprive uporabljamo tudi za nego pri problematičnem lasišču, vplivajo na boljše počut­je, močnejši imunski sistem, boljšo in čistejšo kri, krepkejše in živahnejše ožilje, učinkovitejšo presnovo, bogatejšo črevesno floro ... 

Večina nabira samo koprivine liste, a zelo zdrave so tudi korenine rastline, iz katerih kuhamo čaj. Foto: Shutterstock
Večina nabira samo koprivine liste, a zelo zdrave so tudi korenine rastline, iz katerih kuhamo čaj. Foto: Shutterstock

Opozorilo pred uporabo 

V nosečnosti in med dojenjem uporabo pripravkov iz koprive odsvetujem. Možni neželeni učinki, ki se pojavljajo, so prebavne težave, kožna alergija in pretirano potenje. 

PREBERITE ŠE -> Darja Požun, zeliščarica: Narava nam postreže z najčistejšo močjo zdravja

Pripravki iz kopriv

Čaj za prostato: iz 1,5 g posušenih korenin koprive si skuhamo čaj in ga pijemo do štirikrat na dan. Terapija je lahko dolgotrajna, saj za uporabo ni časovnih omejitev.

V prehrani: najbolj učinkovite so surove koprive (mladi vršički in listi). Uživamo jih v solatah, namazih, polivkah in smutijih. Če smo jih nabrali veliko, jih lahko tudi posuši­mo. Posušene zmeljemo v prah in z njim rudninsko obogatimo najrazličnejše jedi.

Čaj pomladna kura: dve zvrhano polni žlički posuše­nih koprivnih listov prelijemo s 125 ml vrele vode, kuhamo še pet mi­nut in nato odcedimo. Mlačen čaj pijemo v manjših požirkih, zjutraj in zvečer po eno skode­lico. Kura naj traja od štiri do osem tednov.

Smuti: sok štirih pomaranč (ali kar cele bio poma­ranče), pest mladih listov kopriv, pest regrata, voda po potrebi. Sestavine zmeljemo v smuti in pijemo za pomladno prebujanje.

Kopel: pomaga pri zoženih žilah in krčih v različnih delih telesa, ki kažejo na motnje v krvnem obtoku, uporablja se tudi za spiranje hemoroidov. 

 

Vir: Zdravilne rož'ce, Darja Požun, založba Kmečki glas, marec 2024

Preberite še:

V prodaji