V poletnem času smo lahko v nočnih klubih in diskotekah, pa tudi gostinskih lokalih izpostavljeni glasni glasbi. Izpostavljenost hrupu lahko povzroči vznemirjenost in poškoduje sluh. Na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravje (NIJZ) svetujejo, da si obiskovalci vsako uro vzamejo deset minut odmora in ga preživijo v mirnem okolju. Pri tem pa naj so prostori v nočnem klubu urejeni tako, da se lahko obiskovalci vsaj začasno umaknejo v mirnejše okolje. 



Organizatorjem prireditev z glasno glasbo svetujejo, da naj bo prireditveni prostor primerno izbran. Poskrbeti je treba tudi za dobro akustiko v prostoru. Zvočniki naj bodo v prostoru postavljeni tako, da obiskovalci ne morejo priti v njihovo neposredno bližino. V prostorih naj organizatorji izvajajo meritve hrupa. 



Priporočajo pa tudi, da organizatorji dogodkov ob vhodu podajo obvestilo, da raven zvoka v klubu dosega vrednosti, ki bi lahko predstavljale nevarnost za okvare sluha. Svetujejo, da udeležencem dogodkov ponudijo brezplačne čepke za ušesa. 



Posebno previdnost priporočajo bolj občutljivim obiskovalcem, saj se lahko njihovo stanje po obisku kluba ali prireditve poslabša. Pazljivi morajo biti na primer tisti, ki zaznavajo stalno šumenje v ušesih. 



Izpostavljenost hrupu ni povsem nedolžna praksa, saj lahko povzroči vznemirjenost, motnje spanja ali počitka, poviša krvni tlak, poškoduje sluh ter poveča tveganje za pojav srčno-žilnih bolezni. Hrup povzroča tudi motnje pri koncentraciji in pogovoru ter zmanjša učinkovitost pri delu. Poslabša pa lahko tudi psihično stanje. Če boste kljub izpostavljenosti hrupu nato nekaj časa preživeli v miru in tišini, boste s tem naredili že veliko. Na ta način se namreč nastale poškodbe lahko popravijo, v nasprotnem primeru pa pride tudi do trajnih poškodb sluha, opozarjajo na NIJZ.