ŠKODLJIVE SPODNJICE

Prisotnost bisfenolov v spodnjicah: skrb vzbujajoči rezultati testov (in kaj lahko storimo)

Kakšno spodnje perilo naj izberemo zase in svoje otroke, da se ubranimo nevarnim kemikalijam?
Fotografija: Med 166 vzorci spodnjega perila je bisfenole vsebovala kar tretjina. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Med 166 vzorci spodnjega perila je bisfenole vsebovala kar tretjina. Foto: Shutterstock

Najbrž med oblačenjem spodnjih hlačk ne pomislite, da nase dajete blago, ki lahko škoduje vašemu zdravju. Vse prisotnost nevarnih kemikalij skorajda ne moremo več ubežati in tudi pri spodnjem perilu ni nič drugače.

Zveza potrošnikov Slovenije je skupaj še z drugimi mednarodnimi potrošniškimi organizacijami združila moči v projektu Tox Free in z neodvisnimi testi dokazala, kako razširjene so posamezne nevarne kemikalije v izdelkih, ki jih vsi dnevno uporabljamo.

V laboratorij so poslali 166 vzorcev spodnjega perila z namenom, da ugotovijo, kako razširjena je prisotnost bisfenolov v spodnjem perilu.

Da bisfenoli v človeškem telesu posnemajo delovanje estrogena, je znano že skoraj sto let. BPA je znan kot zdravju škodljiva snov, ki lahko ogroža plodnost, moti delovanje hormonskega sistema, negativno vpliva na reproduktivni sistem, vodi do razvojnih nepravilnosti, slabi imunski sistem, povzroča poškodbe oči ter izzove alergijske reakcije in draženje dihal.

Med 166 vzorci spodnjega perila je bisfenole vsebovala kar tretjina, desetina vseh vzorcev pa je bila z bisfenoli tako obremenjena, da so jih pri ZPS uvrstili v rdečo skupino.

In ne, višja cena perila nikakor ni zagotovilo, da blago nevarnih kemikalj ne vsebuje. Celo več, med kosi perila, ki so se znašli v rdečem, je več tistih znamk, ki so dražje.

Katero perilo ima več nevarnih kemikalij, lahko pogledate na strani Zveze potrošnikov Slovenije, kjer so rezultati prosto dostopni. A bodite pozorni, ni nujno, da je vsako perilo določene znamke že nevarno. V test so bili vključeni različni materiali različnih znamk, kar zagotovo vpliva na rezultate. »Pomembnejša je sestava izdelkov kot mesto nakupa oziroma cena in blagovna znamka izdelka,« opozarjajo pri ZPS.

Pri nekaterih kosih perila je pranje še poslabšalo situacijo

Sicer pa je najbolj nerazumljivo in skrb vzbujajoče dejstvo, da so bisfenoli prisotni in dovoljeni v otroških oblačilih, v oblačilih za igrače pa so prepovedani.

»Oblačila punčk, s katerimi se igra vaš otrok, torej vsebujejo manj strupenih snovi kot spodnje perilo vašega otroka,« pojasnjuje Urša Šmid Božičevič, vodja projektov na ZPS.

Šmid Božičevičeva je predstavila rezultate testa, na katerem so v neodvisnem laboratoriju na 166 preverjali prisotnost 19 različnih kemikalij iz skupine bisfenolov in ugotovili prisotnost BPA (15 vzorcev), BPF (16 vzorcev), BPS (29 vzorcev), BADGE (1 vzorec), BADGE-2H2O (11 vzorcev) in BADGE-2HCL (1 vzorec).

Povedala je, da so jih odkrili v vsakem tretjem vzorcu. Poudarila je, da je tveganje za stik z bisfenoli prek spodnjega perila prisotno pri vseh skupinah, a je pri ženskah v vseh starostnih skupinah – od otroštva do zrelih let – večje kot pri moških.

PREBERITE ŠE -> Iz tega materiala je narejenih vse več oblačil, vendar ima skrito temno plat

In ne, s pranjem oblačil težava še ni rešena. Vsaj v nekaterih primerih.

»V laboratoriju smo 16 ’rdečih’ vzorcev z največjimi koncentracijami bisfenolov oprali po navodilih proizvajalcev, in sicer vsak vzorec posebej, da ne bi prišlo do navzkrižne kontaminacije. Medtem ko smo bisfenole pri nekaterih izdelkih skoraj popolnoma izprali, se je njihova koncentracija v nekaterih izdelkih celo povečala, in sicer za 81 odstotkov. Strokovnjaki v laboratoriju so pojasnili, da so bile velike koncentracije te skupine kemikalij tudi v drugih delih spodnjega perila, na primer v elastiki ali šivih, ne zgolj v samem materialu,« pojasnjujejo na ZPS.

Da utrdijo barvo, potrebujejo največ kemikalij

Zakaj je žensko perilo bolj nevarno?

Zagotovo zaradi samih modelov perila. Izdelki za ženske so pogosteje izdelani iz sintetičnih materialov kot moško perilo in zato pomenijo največje tveganje za izpostavljenost bisfenolom.

»V tekstilu so bisfenoli največkrat prisotni v obarvanih izdelkih iz umetnih vlaken, kot so poliamid, elastan in spandeks, v katerih so najpogosteje sestavni del polimerov in smol, ki jih uporabljajo kot utrjevalce barv. Staršem svetujemo, naj svojim otrokom (in sebi) čim dlje kupujejo pretežno (neobarvano) bombažno spodnje perilo,« so zapisali pri ZPS.

"Predvsem moramo upočasniti intenzivnost nakupovanja in s tem hitrost tekstilne industrije, ki plasira nova in nova oblačila, ki jih v resnici ne potrebujemo," poudarja Nika Veger, zagovornica trajnostnega načina življenja. Foto: Shutterstock

Zagovornica trajnostne mode, lepote in trajnostnega vsakdana Nika Veger, ki je pred kratkim evropsko javnost navdušila s svojimi čistilnimi akcijami, ki jih z družino izvajajo med dopustovanjem ob morju, je ob rezultatih poudarila, da naj nas ob spoznanju, katero perilo je škodljivo, nikar ne zajame panika in se zaradi tega podamo v nakupovanje perila, ki je označeno z zeleno.

»Predvsem moramo upočasniti intenzivnost nakupovanja in s tem hitrost tekstilne industrije, ki plasira nova in nova oblačila, ki jih v resnici ne potrebujemo (toliko). Tudi spodnjega perila ne. S skrbnim vzdrževanjem lahko poskrbimo, da oblačila in tudi spodnje perilo nosimo čim dlje; česar ne nosimo, podarimo v nadaljnjo uporabo, odslužena pa uporabimo še za krpe za prah ali polnilo za blazino za hišne ljubljenčke.

Kar lahko že vsi naredimo takoj, je, da kupujemo manj novih oblačil; kadar pa jih kupujemo, izbiramo naravne in s kemikalijami manj obremenjene materiale, kot je na primer organsko certificiran bombaž, ki ima številne druge prednosti.

Zavedati se moramo, da so okolju prijaznejše, trajnostne znamke vedno boljša izbira za naše zdravje, okolje in ljudi, vpletene v proizvodnjo. Ker so združene zveze potrošnikov različnih držav glasnejše ter uspešnejše pri odločevalcih, je danes nujen tudi naš podpis peticije, da kemikalije iz vsakdana odplaknemo tudi z zakonodajo,« pravi Nika Veger.

PREBERITE ŠE -> Znana Slovenka na hrvaški obali našla več kot 400 čevljev

Zveza potrošnikov uporabnikom svetuje, da se lahko bisfenolov, vsaj kolikor je v njihovi moči, izognejo, in sicer da:

- Izbirajo izdelke z oznako »brez BPA«, zlasti pri plastičnih posodah in plastenkah. Za shranjevanje živil raje uporabljajo steklene ali keramične posode. 

- Se izogibajo konzervirani hrani in segrevanju živil v plastični embalaži v mikrovalovni pečici in tako dodatno zmanjšajo tveganje vnosa kemikalij v našo hrano.

- Če je mogoče, izbirajo oblačila iz naravnih materialov. Pozorni naj bodo na sestavine v izdelkih za osebno nego in izberejo tiste, ki ne vsebujejo bisfenolov.

Preberite še:

V prodaji