To so vsi zdravilni učinki limon, tudi takšni, ki jih gotovo niste poznali
Limone so že v davnih časih uporabljali v zdravilstvu. Sok je veljal za učinkovito sredstvo proti krvavenju in za čiščenje ran. Tudi danes velja, da delujejo antiseptično, učinkovite so pri slabokrvnosti, revmi in artritičnih bolečinah, odpravljajo pomanjkanje vitamina C, celo stres, sproščajo mišice, krčijo žile in tkiva, pospešujejo celjenje ran, pomagajo pri mastni koži, delujejo krepilno, osvežilno, poživilno, čistilno, pospešujejo strjevanje krvi, znižujejo krvni pritisk in belijo madeže na zobeh. Želite še kakšen argument za uporabo?
PREBERITE ŠE --> To so razlogi, zakaj bi morali vsak dan pojesti dva kivija
Nekoč eksotika, danes uspeva tudi pri nas
Limone najverjetneje izvirajo z območja med Himalajo, severnim Mjanmarom in južno Kitajsko. Od tam so jih prenesli najprej v Sirijo, od koder so jih križarji razširili po vsej Evropi. Danes so glavne proizvajalke Italija, Španija, Turčija, Grčija, Južna Afrika, Južna Amerika, Avstralija. Sicer pa lahko drevesce rodi že na vsaki terasi. S križanjem so namreč botaniki vzgojili sorte, ki so bolj prilagojene tudi celinskemu podnebju.
Limonovec je zimzeleno drevo in zraste v višino do sedem metrov. Mladi poganjki in cvetni lističi so nežne vijoličaste barve. Plod je rumen ali zelenkast, v notranjosti skoraj prozoren in ovalne oblike. Olupek je lahko grobo hrapav ali gladek, na notranji strani obložen z belo spužvasto plastjo, ki pa ni užitna. V velikih nasadih rodi odraslo drevo dvakrat na leto, v povprečju kar od 600 do 800 sadežev.
Barva lupine plodov ne pove ničesar o stopnji zrelosti sadežev. Italijani denimo prodajajo zelenkaste, saj se z zmernim segrevanjem, ki umetno odstrani zeleno barvo,zmanjša obstojnost. Zrele limone lahko počakajo na veji tudi po več mesecev, kar omogoča sistematično obiranje čez zimo, od novembra do aprila ali celo maja. Drugo cvetenje, ki je v komercialnih nasadih siljeno, poteka avgusta in septembra, plodove pa pobirajo maja, takoj po zadnjih zimskih sadežih.
Zdravilne učinkovine limon
Limona vsestransko pozitivno vpliva na zdravje. Iz telesa prežene strupe in poskrbi za gladko in bleščečo kožo. Med drugim so v njej snovi, ki zmanjšujejo vsrkavanje maščob, in vrsta eteričnih olj, ki preprečujejo nastajanje holesterola. Limona učinkovito očisti jetra in ledvice, citronska kislina v njej pa uredi prehitro prebavo, spodbuja prebavne encime in skrbi za boljši pretok krvi.
Zaradi obilja vitaminov in mineralnih snovi limona pomaga do boljšega počutja. Uničuje bakterije, znižuje vročino, ugodno deluje tudi pri glavobolu in pomanjkanju energije. Vroč sok je staro ljudsko zdravilo proti prehladnim obolenjem. Še bolj učinkovito kot stisk limone v čaju pa bo, če boste prežvečili ves krhelj s tanko kožico, ki sadež varuje pred stikom z zrakom.
Vitamin C je odličen in preverjen antioksidant, zato pomladi celice v telesu, ubija proste radikale in spodbuja naravno odpornost človeškega organizma. Ni čudno, da mnogi pripisujejo limoni pomlajevalne učinke, saj človeku vrne energijo, ga osveži in poskrbi za boljše počutje.
Če želite shujšati, pred vsakim obedom popijte kozarec vode z limonovim sokom, seveda brez sladkorja. Tako boste zmanjšali apetit. Namesto da solato začinite z oljem, ki zelo redi, si jo pripravite s petimi žličkami limonovega soka, pol žlice soli, noževo konico popra in kančkom gorčice.
PREBERITE ŠE --> Resnica o vodi z limono
Bolj zrele limone niso dobra izbira
Ko kupujete limone, izberite dokaj težke sadeže s čvrsto lupino. Bolj, ko so zreli, manj soka in kisline vsebujejo, ker se na toplem precej hitro izsušijo. Potem ko limone potrgajo, sadeži ne zorijo več. Kadar želite uporabiti lupino, poiščite neškropljene sadeže iz biološke pridelave.
Pri sobni temperaturi limone zlahka zdržijo teden dni, v hladilniku pa bodo ostale sveže precej dlje. Najbolje pa je imeti kakšno drevesce kar doma, posajeno v velik cvetlični lonec. Poleti bo krasilo vaš vrt, balkon ali teraso, pozimi pa ga umaknite v svetel, neogrevan prostor in sproti trgajte plodove. Sveži namreč ohranijo največ zdravilnih učinkovin.
Vsestranska uporaba
Limona je vsestransko uporabna. Nepogrešljiva je za izboljšanje arome sladic, dobrodošel dodatek pri mesnih jedeh, saj kislina naredi maščobe laže prebavljive. Z njo izboljšamo čaje, hladne pijače, uporabimo pa jo tudi kot okras. Zelo priljubljeni so osvežilni sladoledi, sorbeti ali nadevi za torte iz limone. Sok dodajamo solatam, z njim pokapljamo ribo ali pa si privoščimo limonado.
PREBERITE ŠE --> Recept za nebeško dobro limonino pito
Limonin sok tudi preprečuje obarvanje narezanega sadja in zelenjave. Krhlji narezanega jabolka denimo ne potemnijo, če jih pokapljamo z limonovim sokom, ker askorbinska kislina preprečuje oksidacijo. Še več soka lahko stisnemo, če prej sadeže rahlo povaljamo.
Limona je tudi izjemno učinkovito belilno sredstvo in nepogrešljiva v kozmetiki. Temeljito bo prečistila in zožila pore, zato je sestavina številnih izdelkov za nego kože. Še bolje bo, če boste za občasno čiščenje uporabili kar svežo. Prerežite jo na pol in z njo dobro zdrgnite kožo. Začutili boste prijeten občutek naravnega liftinga.Iz olupkov izdelujejo kandirano sadje in pridobivajo esence, iz semen pa posebno olje.
Limono lahko uporabite tudi za dezinfekcijo ustne sluznice. Vse, kar potrebujete, sta svež limonin sadež in ščepec ingverja v prahu. Limono dobro zdrgnite pod vročo tekočo vodo, jo osušite, nato pa prerežite na polovico. Obe polovici potresite z ingverjem in z žličko izdolbite krhlje iz ovojnic ter jih dobro prežvečite.