Anksioznost: ob blagih stanjih si lahko uspešno pomagamo sami
Tesnobni občutki oziroma anksioznost ima več stopenj. Z blagimi stanji anksioznosti se je verjetno srečal že vsak med nami. Gre namreč za stanje, ko se naše telo znajde pod stresom in je povsem naraven odziv na stresne situacije. Od posameznika pa je odvisno, kako se bo s tem stresom spopadel.
Dogodki, kot so nova služba, predstavitev pred učilnico polno študentov ali nastop na javni prireditvi veliko večino spravijo v stanje anksioznosti.
Medtem ko hujši napadi tesnobe zahtevajo strokovno obravnavo, pa si lahko ob blagih stanjih uspešno pomagamo tudi sami. Blage oblike anksioznosti namreč ne potrebujejo medicinske obravnave in jih bodo odpravile že določene spremembe v našem življenjskem slogu.
Omejite vnos kave
Zagotovo ste tudi sami pri sebi že opazili, da če kavo spijete, ko ste nervozni, pod stresom, se ta neprijeten občutek v vašem telesu še poveča. Jutranja kava naj ostane vaš uvod v dan, če je to vaša navada, a čez dan, sploh, ko vas čaka veliko stresnih situacij, se kavi raje izogibajte.
Študija, ki jo navaja portal Healthline, in je vključevala posameznike, ki se soočajo s tesnobo, dokazuje, da nekateri izmed njih občutijo večjo anksioznost že pri zaužitih 200 miligramih kave na dan, kar sta le dve kavi.
To torej dokazuje, da če smo pod stresom, nam kava pri odpravljanju zagotovo ne bo pomagala. Stranski učinki ob kavi so lahko nervoza, vrtoglavica, nemirnost, hiperaktivnost in motnje spanja.
Izogibajte se alkoholu in nikotinu
Nasvet se vam bo zelo verjetno zdel povsem logičen, a pomislite še enkrat, koliko jih gre ob stresni situaciji v službi na cigareto? Občutek ob kajenju se zdi morda sprostitven, a žal gre le za začasno rešitev. Morda se kadilci sprostijo ob cigareti, ker so tisti trenutek šele prvič v dnevu globoko zavzdihnili, kar pa bi bistveno bolj pomagalo brez nikotinskega dodatka.
Dokazano je namreč, da alkohol in cigarete močno vplivajo na duševno zdravje posameznikov. Tisti, ki uživajo alkohol in nikotin, so bolj izpostavljeni stresu kot tisti, ki živijo brez cigaret in alkohola.
PREBERITE ŠE -> Zakaj stres najpogosteje prizadene ženske srednjih let (in kako si lahko pomagamo)
Prehrana naj bo uravnotežena
Leta 2021 izvedena ameriška študija je dokazala, da urejena prehrana, ki vključuje zdrava in priporočena hranila, lahko odločilno prispeva k preprečevanju depresije in anksioznosti.
Kot piše omenjeni portal, razvijajoče področje prehranske psihiatrije raziskuje razmerja med prehrano, stresom, duševnim zdravjem in duševnimi funkcijami. Znano je namreč že, da omega-3 maščobe ključno vplivajo na naše možgane in posledično na duševno zdravje, ključna hranila za zmanjšanje anksioznosti so tudi vitamin C, vitamin B, magnezij in cink.
Da bi si s hrano pomagali, strokovnjaki svetujejo, da jemo uravnoteženo prehrano, da se izogibamo procesirani hrani in sladkorju, da imamo redne obroke, pijemo dovolj vode ter ne pijemo gaziranih pijač.
Redna telovadba
Gibanje je zagotovo eno boljših zdravil pri spopadanju z anksioznostjo. Vaje, pri katerih spodbudimo srčni utrip, znižajo raven stresa in krepijo naš imunski sistem.
Že pet minut visoko intenzivne vadbe pripomore k boljšemu počutju, deset minut takšne vadbe pa nas bo več ur branilo pred občutki tesnobe.
Smernice priporočajo redno vadbo, saj je dokazano, da je na dan, ko izvajate vadbo, bistveno manj možnosti, da se boste soočali s tesnobo.
PREBERITE ŠE -> Naravna živila za močan imunski sistem (prehladi in virusna obolenja so že tu)
Dovolj spanca
Vemo, kako razdražljivi smo, če ne spimo dovolj. Zato je, če se spopadamo z anksioznostjo, ključno, da dovolj spimo. Najbolj zdravilen je seveda globok spanec, ko se srčni utrip in krvni tlak znižata. Dnevno naj bi spali vsaj med šest do osem ur.
Če imamo težave s spanjem, je smiselno vzpostaviti spalno higieno. Torej, da hodimo spat in vstajamo vsak dan ob istih urah, da si čez dan privoščimo le kratek dremež, ki ni daljši od 20 minut, da se zjutraj izpostavimo naravni svetlobi, da smo čez dan čim več na zraku, se dve uri pred spanjem izogibamo elektronskim zaslonom, da spimo v temni in hladni sobi ter se redno gibamo.
Privoščite si masažo
Masaža sprošča mišice, spodbudi krvni obtok in poskrbi, da je telo prekrvavljeno po celotnem delu, kar pa blagodejno vpliva na anksioznost.
Usvojite sprostitvene tehnike
Pri spopadanju s tesnobo bosta pomagali tudi meditacija in joga, a za obe potrebujete nekaj treninga. Meditacija vam bo pomagala pri dojemanju sveta okoli sebe, soočanju s stresnimi situacijami, hkrati pa boste zelo verjetno dobili odgovor na to, zakaj sploh ste pod stresom.
Učinkovita sprostitev je lahko tudi dihanje. Gre za dihalno tehniko, pri kateri se v mirnem prostoru sprostimo, globoko vdihnemo skozi nos in skušamo čim bolj napolniti pljuča. S tem bomo v telo vnesli veliko kisika, ki bo odgnal napetosti in anksioznost. Po vdihu čim bolj počasi izdihujemo skozi usta.
Joga pa je vadba, ki združuje razgibavanje, meditacijo in dihalne vaje. Več raziskav dokazuje, da joga bistveno pripomore k zdravju posameznika in odpravljanju občutkov tesnobnosti.