Srbež mi načenja živce
Ne vem, ali ste pravi naslov za moje težave, si pa obetam kanček upanja ali vsaj nasvet, kam naj se obrnem, kako naj ukrepam ali kaj se mi dogaja. Težava se je začela pred dobrim mesecem na dopustu v toplicah. Stanovali smo pri zasebniku, ki ima glede nastanitve vse urejeno. Kar naenkrat mi je nekaj lezlo po vratu in me precej srbelo. Pomislila sem na uši in bolhe (poznane so mi z domačih živali, ki jih vedno zaščitim), a eno bi ja kako zasledila, nič ni bilo vidnega. Čez noč se je nadaljevalo, lezlo mi je po vratu, obrazu in za ušesom, kjer je nastala pekoča rdečina, rahla gobavost pa samo na levi strani lasišča. Vse to se zdaj doma nadaljuje. Po telesu čutim rahel pik, manj od komarja, nato pa ostane rdeča pikica, po 4–5 dneh izgine in nastanejo nove, najbolj po prsih in trebuhu. Da ne govorim o pranju, sesanju in likanju, dala sem nove vzglavnike. Kljub temu je hudo, niti četrt noči ne spim. V očeh domačih sem panična. Mož ima tudi pikice, a ne zazna ničesar. Sumim na pršice, a o tej nadlogi ne vem ničesar. Lepo prosim za vaše mnenje in nasvet, kako naprej, saj mi že načenja živce. V upanju za pravi nasvet vas pozdravljam in se obenem zahvaljujem in prosim za anonimnost in hiter odgovor.
Nadja iz Kopra
Parazite uničimo z insekticidom
Razumem vašo stisko. Srbež je eden najbolj neznosnih simptomov in če vztraja, človeku močno zmanjša kakovost življenja. Skoraj po pravilu je izrazitejši ponoči, ko se telo umiri in je manj drugih dražljajev, in tako pomembno moti spanec. Vzrokov za srbež je zelo veliko, zato pravega ni preprosto odkriti in samo tako, prek pisma, nama skoraj gotovo ne bo uspelo. Opisujete, da vas skrbijo pršice. Res obstaja pršica, ki jo imenujemo srbec in povzroča človeške garje. Samica te pršice, ki je tako majhna, da je s prostim očesom ne vidimo, živi v človeški koži, v katero tudi odlaga jajčeca. Vse skupaj povzroča neznosen srbež, ki je izrazitejši ponoči. Srbec se prenaša s človeka na človeka pretežno s tesnimi stiki – torej med partnerjema, med materjo in otrokom in tudi v ozko zaprtih socialnih skupinah, kot so vrtci, šole, internati in domovi za ostarele. Ko infestacijo s tem parazitom dokažemo, je zdravljenje dokaj enostavno – na kožo nanesemo insekticid v obliki kreme, da pršico uniči. Sama od sebe pa žal bolezen ne mine. Tudi pršice, ki živijo na živalih, lahko človeku povzročijo težave – bolezen imenujemo živalske garje. Te pa ne trajajo dolgo, saj se pršice v človeški koži ne razmnožujejo in kaj hitro propadejo. Srbeče kožne spremembe poleg pršic povzročajo tudi različne žuželke in pajki, ki lahko ugriznejo ali pičijo. Te težave so ponavadi kratkega veka z izjemo ugrizov stenic, ki se naselijo v stanovanju in vsako noč pridejo po svež obrok krvi. Seveda je vzrokov za kronični srbež še mnogo več in šele z natančnim pogovorom in kliničnim pregledom pridemo bliže pravi diagnozi. Zgodi pa se tudi, da vzroka kljub natančnemu pogovoru, pregledu in preiskavah nikakor ne odkrijemo.
Torej, če vaše težave še vztrajajo, vam svetujem pregled v dermatološki ambulanti, kjer se bosta skupaj z dermatologom potrudila najti rešitev.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.