AKUPRESURA

S pritiski na te točke na telesu lahko omilimo tesnobo

Velikokrat se zgodi, da se počutimo slabo, a niti ne vemo, kaj nam je. Gre morda za občutek tesnobe? Pomagajte si z akupresurnimi točkami.
Fotografija: Pri neprijetnem počutju si veliko lahko pomagamo tudi sami. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Pri neprijetnem počutju si veliko lahko pomagamo tudi sami. Foto: Shutterstock

Poletje naj bi veljajo za najbolj sproščen letni čas, a če se sami ne počutite nič pretirano umirjeni, motivirani za večerna druženja s prijatelji ali z muko načrtujete družinske izlete, naj vas pomirimo, niste edini. Poleti so neprijetni občutki živčnosti ali tesnobe lahko še kako prisotni.

Na prvem mestu med krivci je zagotovo vročina, ki telo resnično preveč obremenjuje, nič kaj prijazna do našega duševnega stanja pa niso tudi vsa pričakovanja, kje bi morali preživljati poletne dni, pa jih iz različnih razlogov ne.

S tesnobo se je verjetno že vsak od nas srečal in se pojavlja ob stresnih dogodkih, preobremenjenosti, utrujenosti, niso pa redki, ki tesnobo občutijo pogosteje in ta zato vpliva na njihov vsakdan.

Nekateri znaki tesnobe so, po pisanju ameriškega portala Psychcentral, pogosto občutenje panike, skrbi ali strahu, težave s koncentracijo, nemir, slabost, glavoboli ali prebavne težave, nespečnost, utrujenost in razdražljivost in mišični krči.

Kako si lahko pomagamo?

Eden od načinov, za katerega vsak od nas dobro ve, da bo olajšal tiste prve neprijetne občutke tesnobe, je globoko, umirjeno dihanje.

»Za hitro umiritev preverjeno najbolje deluje, da zavestno ustavimo dihanje, nato zelo počasi in občutljivo ter volumensko ne pregloboko nekajkrat vdihnemo skozi nos ter zelo počasi izdihujemo. Ob tem skušamo po najboljših močeh oceniti situacijo in občutiti, kaj v nas sproža. Nikakor ni priporočljivo zanikati tega, kar takrat doživljamo. V naslednjih nekaj počasnih vdihih in izdihih skozi nos pa se že podamo na pot iskanja najboljše možne rešitve v danih okoliščinah ali pa preprosto še naprej mirno in počasno dihamo,« je o pomoči z dihanjem povedal terapevt Butejkove metode dihanja in športni filozof dr. Milan Hosta. Intervju z njim najdete tukaj.

Način premagovanja tesnobe je tudi meditacija, za dolgotrajne tesnobne občutke bo seveda najbolj smiselno obiskati zdravnika in z njim ugotoviti, kaj je sprožilec stanja, ki ga doživljamo.

PREBERITE ŠE -> So akupresurne podloge vredne denarja? Kako delujejo in za koga niso primerne

Tradicionalna kitajska medicina se pri odpravljanju anksioznosti oziroma tesnobe obrača k akupresuri, ko s pritiskom na določene točke telesa lajšamo simptome.

Sami najlažje dosežemo roke, obraz, vrat in noge, prav tu pa so točke, s pritiskom, na katere lahko omilimo tesnobne občutke. Za akupresuro potrebujemo mir in nekaj minut časa. Pritiski naj bodo globoki, a hkrati nežni. Priporoča se, da pritisk postopoma izvajamo do treh minut. Torej prvič držimo krajši čas in potem povečujemo do treh minut. Spodaj predstavljamo deset točk, ki jih pri tradicionalni kitajski medicini uporabljajo predvsem za lajšanje tesnobe. Pri nekaterih točkah lahko masirate tudi dlje časa, kar smo tudi zapisali.

1. Shou san li točka

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

S to točko odpravljamo tesnobo, bolečine v vratu, bolečine v ramenih in prebavne težave. Točka namreč izboljša pretok energije v debelo črevo. Točko pritiska najdete pod komolcem tako, da ga upognete za 90 stopinj in izmerite dve širini prsta pod pregibom.

2. Ramena

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Točko najdete v vdolbini ramena, kjer s palcem in kazalcem stisnete ramensko mišico. Z njo boste oblažili stres, glavobole in napetost v mišicah. Pri masiranju naj bo vaš pritisk močan, seveda, pa vam ne sme povzročiti bolečine. Pomembno je še vedeti, da masiranje te točke lahko sproži porod, zato ga, če ste noseči, ne izvajajte.

3. Točka veliki val

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Točka, ki so jo v tradicionalni kitajski medici poimenovali veliki val, se nahaja na nartu, malce nižje od mesta, kjer se palec in kazalec stikata. Odločno masiranje tega mesta zmanjša anksioznost, pomaga pri nespečnosti, umirja menstrualne krče in menstrualne bolečine.

4. Točka Bai Hui

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Točko poimenujejo tudi GV20 (Governing Vessel 20) ali Du 20, nahaja pa se na sredini glave v liniji z vrhom ušes. V akupresurni praksi se uporablja za čiščenje čutov in umirjanje duha, pritisk na točko namreč izboljša prekrvavitev možganov. Pri izvajanju spustite brado navzdol in navznoter, tako boste zaščitili vrat in grlo. Hrbtenica naj bo zravnana. S prstom izvajajte majhne kroge. Poleg že omenjenih težav pomaga tudi pri vrtoglavici, glavobolih in stiskanju čeljusti.

5. Točka Shen Men

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Pri anksioznosti, stresu in nespečnosti si pomagamo s pritiskom na točko, ki jo najdemo v zgornjem delu ušesnega mešička. S prstom pritisnite na točko in vsaj dve minuti izvajajte majhne kroge.

6. Točka Lu 9 (Veliko brezno)

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Točka se nahaja pod palcem, na spodnjem koncu dlani. Tudi ta točka pomaga pri tesnobi, sicer pa se v akupresuri uporablja še pri lajšanju težav s pljuči, omiljenju kašlja in napadov astme.

7. Točka Hegu ali združitev dveh dolin

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Točka se v akupresuri označuje tudi s kratico LI4. Masaža te točke se priporoča v času prehlada in gripe. Najdemo jo tako, da med kostjo palca in kazalca na zunanji strani dlani na najvišjem delu mišice zatipamo bolečo točko. Točka je odlična za odpravo bolečin skoraj kjerkoli v telesu, zlasti na obrazu, glavi in vratu (sinusni glavoboli, zoboboli, vnetje ušes, napetost čeljustne mišice ...). V telesu spodbuja prekrvavitev. Tudi ta točka lahko povzroči začetek poroda, zato masaže ne izvajajte, če ste noseči.

8. Točka H7 oziroma vrata duše

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Točko najdete na notranji strani zapestja, od mezinca navzdol, za širino prsta pod zapestjem. Znano je, da masiranje te točke pomirja, pomaga pa tudi pri številnih vnetjih.

9. Točka Yin Tang ali dvorana vtisov

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Akupresurna točka Ying Tang je na sredini čela, med obrvmi. Rečejo ji tudi dvorana vtisov, ker naj bi bila vrata v podzavest. Masirajte jo, ko se udobno namestite in zaprete oči. Ko ste pripravljeni, točko masirajte s palcem ali kazalcem ter dihate umirjeno in globoko. Masažo lahko izvajate tudi deset minut.

10. Točka P6 ali notranja vrata

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Točka P6 se nahaja tri prste širine od zapestja navzdol, na podlakti. S pritiskom na to točko lajšamo zgago, prebavne motnje, slabost in anksioznost.

Akupresura lahko občutno izboljša stanje in se z njo znebimo tesnobnih občutkov. A pomembno je vedeti, da morda dolgoročno ne bo rešila težave ali pa nam sploh ne bo pomagala. Če simptomi vplivajo na vsakodnevno življenje, poiščite strokovno pomoč. Zdravnik oziroma psihoterapevt lahko pomaga pri diagnosticiranju, lajšanju in odpravljanju težav.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte