S pitjem čaja iz vrečk lahko zaužijemo ogromne količine mikroplastike
Plastika predstavlja zaradi svoje dolgotrajne razgradnje pomembno grožnjo za okolje, problematična pa je tudi njena razgradnja sama. Četudi je na neki točki ne vidimo več s prostim očesom, se njeni mikrodelci razpršijo po ekosistemu in kmalu zaidejo tudi v prehransko verigo, zato jo lahko vase vnesemo tako z morsko kot z drugo hrano.
V časih, ko se vse več proizvajalcev odloča, da bodo svoje izdelke zapakirali v embalažo, ki bo okolju bolj prijazna, pa se na trgu pojavljajo tudi čajne vrečke, katerih proizvajalci so ubrali drugačno pot. Klasične papirnate čajne vrečke so namreč nadomestili s plastičnimi.
Kanadske raziskovalce je zanimalo, ali tovrstna plastika lahko zaide tudi v ta priljubljeni napitek, zato so se lotili študije, v katero so vključili čajne vrečke štirih različnih proizvajalcev. Izsledki raziskave so bili leta 2019 objavljeni v Environmental Science & Technology Journal.
Čajne vrečke so pri tem najprej razrezali, iz njih so odstranili zelišča, jih oprali pod vodo, nato pa so jih segrevali v posodah z vodo pri temperaturah do 95 stopinj Celzija. Presenečeni so ugotovili, da se je iz ene same čajne vrečke v vodo sprostilo približno 11,6 milijarde delcev mikroplastike in 3,1 milijarde delcev nanoplastike. Gre za vrednosti, ki so tudi do več tisočkrat večje, kot jih lahko zasledimo v drugih živilih, obremenjenih z mikroplastiko.
Plastiko lahko vsebujejo tudi papirnate čajne vrečke
Ni pa to edina na to temo izvedena študija. Tako je bila leta 2023 v Journal of Environmental Science and Research Pollution International objavljena raziskava, v sklopu katere so preučili 45 vzorcev čajnih vrečk perzijskih in nemških proizvajalcev. Tudi v teh so našli obilico delcev mikroplastike, poleg tega pa tudi ftalate, za katere NIJZ opozarja, da lahko ob vstopu v telo povzročajo motnje aktivnosti in pozornosti, hormonske spremembe, astmo, neplodnost in podobne težave.
Istega leta je bila v International Journey of Surgery objavljena tudi študija, katere namen je bil ugotoviti, do katerih zdravstvenih težav lahko pride, če v telo vnesemo večje količine mikroplastike. Izsledki raziskave kažejo, da se lahko posledično razvijejo motnje endokrinega sistema, reproduktivne motnje, poveča se tveganje za raka, pojavijo se težave s presnovo, pride pa lahko celo do nevroloških motenj.
Na začetku smo omenili, da so problematične predvsem plastične čajne vrečke. Kako pa je s papirnatimi, za katere smo verjetno slišali, da jih lahko damo na kompost? V neki drugi študiji je bilo ugotovljeno, da kar šest od sedmih proizvajalcev ne izdeluje vrečk, ki bi jih bilo mogoče popolnoma reciklirati. Tudi številne papirnate čajne vrečke naj bi vsebovale 20-30 odstotkov plastike v obliki polipropilena. Gre za snov, ki se uporablja kot lepilo, da vrečka ob prisotnosti vroče vode ne bi razpadla. Ugotovljeno je bilo, da se tudi ta snov v obliki mikroplastike sprošča v čaj.
PREBERITE ŠE -> Ta napitek lahko pomaga pri številnih zdravstvenih težavah (celo pri depresiji)
Čajnih vrečk ni potrebno zavreči
Nekateri proizvajalci čajnih vrečk, ki se zavedajo problematike, naj bi polipropilen, ki so ga prej dodajali vrečkam, nadomestili z biorazgradljivimi PLA materiali, ki so izdelani na osnovi polimlečne kisline. Če bi se radi povsem izognili čajnim vrečkam, pa se še vedno lahko odločite za nakup čaja v razsutem stanju, ki tudi sicer predstavlja bolj zdravo različico. Ker so zelišča v tem primeru shranjena v večjih kosih, lahko čez čas v večji meri ohranijo aromo in koristne snovi.
Kaj pa, če imate doma še bogate zaloge čajnih vrečk, vendar ne bi radi tvegali vnosa mikroplastike? Iz njih lahko še vedno brez slabe vesti naredite čaj, če vrečke pred uporabo razrežete in v posodo z vročo vodo stresete zgolj zelišča, ki jih kasneje precedite v skodelico. Če vrečka ne bo izpostavljena vroči vodi, se mikroplastika iz nje ne bo izločila.