NE NASEDAJTE OBLJUBAM

Resnica o cvrtnikih na vroči zrak: Niso tako zdravi in nedolžni, kot jih opevajo

Je pečenje živil v cvrtniku na vroči zrak res zdrava alternativa, ki prekaša druge načine priprave hrane?
Fotografija: Preden iz kuhinje vržete pečico ali štedilnik, se prepričajte, kako zdravi so pravzaprav cvrtniki na vroči zrak. Foto: Shutterstock AI
Odpri galerijo
Preden iz kuhinje vržete pečico ali štedilnik, se prepričajte, kako zdravi so pravzaprav cvrtniki na vroči zrak. Foto: Shutterstock AI

Cvrtniki na vroči zrak niso nova pogruntavščina, na tržišču so že več kot desetletje, pa vendar so v zadnjem času doživeli pravi razcvet. K temu so zagotovo pripomogle povišane cene elektrike, saj naj bi bili cvrtniki na vroči zrak bolj varčni porabniki energije kot klasične pečice, ki jih imamo v kuhinji. Sploh ljudje, ki živijo sami ali v paru, jih radi uporabljajo, saj je v njih preprosto pripraviti manjše količine hrane.

Še največja prodajna obljuba teh cvrtnikov pa se običajno glasi, da je hrana, pripravljena v njih, tako okusna kot ocvrta v olju, a veliko bolj zdrava in manj redilna. Pa to res drži? Odgovor vas utegne presenetiti.

Kako deluje cvrtje na vroči zrak

Cvrtniki na vroči zrak so pravzaprav neke vrste hibridi med klasičnimi cvrtniki (fritezami) in konvekcijskimi pečicami. Kot že ime razkriva, delujejo na vroči zrak, tega po posodi običajno poganja ventilator, podobno kot pri konvekcijski pečici, temperatura zraka pa je okrog 200 stopinj Celzija.

S klasičnimi cvrtniki imajo cvrtniki na vroči zrak po drugi strani skupno to, da imajo oboji košarico za hrano, ki omogoča, da živila med pečenjem z vseh strani obkroža toplota. Na ta način se doseže podoben učinek kot pri klasičnem cvrtju, in sicer se živila od zunaj hrustljavo zapečejo, znotraj pa ostanejo mehka, vendar brez uporabe velikih količin olja. 

Krompir in druga škrobnata živila so najmanj zdrava, če jih uživamo ocvrta, saj cvrtje v njih spodbuja nastanek nevarne rakotvorne snovi akrilamid. Foto: Shutterstock
Krompir in druga škrobnata živila so najmanj zdrava, če jih uživamo ocvrta, saj cvrtje v njih spodbuja nastanek nevarne rakotvorne snovi akrilamid. Foto: Shutterstock

Cvrtje na vroči zrak spodbuja nastanek rakotvornih snovi v živilih

Ocvrte dobrote brez odvečne maščobe? Sliši se sanjsko. A ne veselite se prehitro, opozarjajo strokovnjaki, saj so raziskave razkrile, da tudi cvrtje na vroči zrak ni povsem nedolžno. Že res, da za pečenje ne porabi skoraj nič maščobe in posledično zmanjša kalorično vrednost ocvrte hrane za 70 ali celo 80 odstotkov, vendar pa povzroči nastanek določenih zdravju škodljivih snovi.

Ko živila toplotno obdelamo, se spremeni njihova kemična sestava. Pri cvrtju se denimo začnejo tvoriti snovi, ki v človeškem organizmu povzročajo vnetne procese in lahko dolgoročno vplivajo na nastanek kroničnih bolezni. Ena takšnih je akrilamid, snov, ki nastane v živilih, bogatih z ogljikovimi hidrati, ki jih pečemo pri visoki temperaturi in nizki vlažnosti. Takšen je denimo ocvrti krompirček in druga ocvrta škrobnata hrana.

Raziskave so pokazale, da je akrilamid povezan s povečanim tveganjem za nastanek določenih vrst raka (predvsem raki rodil, rak dojk, trebušne slinavke, ledvic in požiralnika), zato je smiselno omejiti uživanje ocvrte škrobnate hrane, ki ima povečane vrednosti te snovi.

Dobra novica je, da cvrtje na vroči zrak ustvari bistveno manj akrilamida v škrobnih živilih, študije so pokazale, da tudi do 90 odstotkov manj kot klasično cvrtje v olju, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da nekaj akrilamida pri cvrtju na vroči zrak še vedno nastaja, zato to vseeno ni najbolj zdravi način priprave krompirja in drugih škrobnih živil.

Akrilamid se tvori tudi pri peki škrobnih živil na žaru ter če jih pečemo v pečici na visoki temperaturi, sploh če jih pečemo dolgo časa pri nizki vlažnosti. Pospešeno nastaja pri 175 stopinj Celzija in več, pri temperaturah nižjih od 120 stopinj Celzija pa se akrilamid ne tvori. Prav tako vlaga med pečenjem tvorjenje akrilamida zmanjšuje, zato je smiselno krompir in druga škrobnata živila v pečici peči v sopari, torej pokrita, še bolj zdrava pa so kuhana ali dušena, saj pri tem akrilamid ne nastaja.

PREBERITE ŠE -> Ddr. Ana Vovk: To je največja laž o pridelavi hrane, v katero nas želijo prepričati

Ko olje zagrejemo na visoke temperature, se med nepopolnim izgorevanjem organskih snovi tvorijo tudi rakotvorne spojine, ki jih imenujemo policiklični aromatski ogljikovodiki (PAH). Hrana, ocvrta v olju, jih sicer vsebuje več kot hrana, ocvrta na vroči zrak, vendar strokovnjaki opozarjajo, da tudi pri slednji še vedno obstaja tveganje, da jih nekaj zaužijemo.

Rib ni pametno pripravljati v cvrtniku na vroči zrak

Cvrtje na vroči zrak ima tudi neprijetne učinke na sicer zdrava živila. Študija je pokazala, da ribe, pečene v cvrtnikih na vroči zrak, vsebujejo povišane vrednosti oksidov holesterola, snovi, ki se tvorijo, ko holesterol, ki je naravno prisoten v ribah, med pečenjem razpade. Oksidi holesterola imajo negativne učinke na zdravje, so potrdile raziskave, njihovo uživanje naj bi povečalo tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja, nastanek raka in drugih kroničnih bolezni.

Raziskovalci so sicer prišli do zanimive ugotovitve, da lahko nastanek oksidov holesterola med cvrtjem na vroči zrak zmanjšamo, če ribam dodamo sveži peteršilj ali drobnjak, saj ti dve začimbi vsebujeta antioksidante, ki zavirajo ta proces. To je lahko olajševalna okoliščina, če se res ne morete upreti ocvrtim ribam, kot so sardine, losos in podobne.

Vendar pa cvrtje na vroči zrak v ribah uničuje tudi omega-3 maščobne kisline, ki znižujejo krvni tlak in zvišujejo ravni dobrega holesterola v krvi, kar je seveda glavni razlog, zakaj je uživanje tovrstnih rib tako dobro za zdravje. 

Ne zapravljajte denarja za pečenje rib v cvrtniku na vroči zrak. Ne samo, da tovrstno pečenje v njih uničuje zdrave omega-3 maščobne kisline, v ribjem mesu tvori tudi zdravju škodljive okside holesterola, ki lahko vodijo v nastanek kroničnih bolezni. Foto: Shutterstock
Ne zapravljajte denarja za pečenje rib v cvrtniku na vroči zrak. Ne samo, da tovrstno pečenje v njih uničuje zdrave omega-3 maščobne kisline, v ribjem mesu tvori tudi zdravju škodljive okside holesterola, ki lahko vodijo v nastanek kroničnih bolezni. Foto: Shutterstock

Zdravju škodljivi materiali

Še ena slabost cvrtnikov na vroči zrak so materiali, iz katerih so narejeni. Zunaj so običajno plastični, kar vpliva predvsem na videz in trajnost – plastika je lahko cenena in hitro poči ali se opraska, kar izdelku skrajšuje življenjsko dobo.

A prava nevarnost za zdravje se skriva v notranjosti teh cvrtnikov. Večina jih namreč vsebuje košarico, ki je prevlečena z materiali proti sprijemanju. Ti omogočajo, da se hrana med pečenjem ne prime na posodo, kar je plus, vendar pa tovrstni nanosi vsebujejo snovi, kot so teflon ali bisfenoli.

Oboji predstavljajo tveganje za zdravje, če jih zaužijemo (sploh teflon, narejen pred letom 2013, ki je vseboval kancerogene snovi), in to se zgodi, ko je nanos poškodovan, saj se takrat lahko izločajo v živila med kuhanjem. Nanos proti prijemanju lahko zlahka poškodujemo, če na njih uporabljamo kovinski ali oster pribor ali če posodo čistimo z abrazivnimi materiali.

Če je torej posoda vašega cvrtnika na vroči zrak prevlečena z materiali proti sprijemanju, ravnajte z njo previdno. Vanjo posegajte zgolj s silikonskim priborom in jo umivajte na roke z manj grobimi gobicami ter se izogibajte uporabe pomivalnega stroja. Obstajajo tudi cvrtniki na vroči zrak, ki vsebujejo košarico iz nerjavečega jekla ali s keramičnim premazom (oba sta zdravju bolj prijazna), vendar so ti bolj redki. 

PREBERITE ŠE -> Kuhanje v bakrenih posodah se vrača (in zakaj je to najbolj zdravju in okolju prijazna izbira)

Je hrana, ocvrta na vroči zrak res enakega okusa kot ocvrta v olju?  

Preden zaključimo, da cvrtnik na vroči zrak le ni najbolj zdrava zamisel, odgovorimo še na dilemo, ali je vsaj boljša od klasičnega cvrtja. Zagotovo. Vendar za kakšno ceno?

Za večino ljudi je ocvrta hrana ena najljubših pregreh v življenju. Naj bo to ocvrti krompirček ali čips, pohana piška, krofi ali druge dobrote, ocvrta hrana je znana po tem, da vzbudi ugodje in poboža dušo, četudi vsi vemo, da ni zdrava.

Ideja, da lahko v tej hrani uživamo brez slabe vesti, ker smo jo pripravili brez maščob, je vabljiva, a treba je biti realističen. Lahko cvrtje na vroči zrak res poustvari učinke cvrtja v olju?

To je zanimalo tudi raziskovalce, ki so v študiji ugotovili, da je eno vizualna podobnost, drugo pa okus. Testi so jim pokazali, da je hrana, ocvrta na vroči zrak res podobne barve, kot tista ocvrta v olju, vendar pa se potem, ko zagrizemo vanjo, zazna občutna razlika. Žal nič ne more zares posnemati okusa, ki ga živilom podari maščoba, so zaključili.

Če torej želite shujšati, zamenjajte cvrtje v olju s cvrtnikom na vroči zrak, a ne pričakujte identičnih rezultatov. Če vam je mar za dolgoročno zdravje, pa je gola resnica, da je treba ocvrti hrani (na tak ali drugačen način) preprosto pomahati v slovo oziroma si jo privoščiti zgolj občasno – kot recimo pustni krof enkrat na leto.  

Naj se vam torej ne mudi iz kuhinje vreči pečice ali celo štedilnika in na kuhinjski pult postaviti cvrtnik na vroči zrak. Morda boste z njim na račun elektrike res prihranili nekaj centov na mesec, vendar pa pomislite na ceno, ki jo bo pri tem plačalo vaše zdravje.

Preberite še:

V prodaji