Je celo tako zanimivo živilo, da so se o njej pisale zgodbe. Zagotovo poznate vsaj eno od različic ruske pravljice o repi; pri nas otroci z veseljem berejo tisto z naslovom Kako so pulili repo. Šest jih je vleklo, a je bil na koncu ves trud zaman. Se je še spomnite?



Vitaminska bomba

Danes jo, če že ne pogosteje, »srečate«, če ste oseba, ki rada zahaja v hribe. Jota, jed iz repe (tudi kislega zelja), fižola in krompirja, je nekaj povsem običajnega. Zanimivo je, da je v mnogo jedeh z repo mogoče najti tudi proseno kašo. Sam koren ima prijeten, ostro sladkast okus in značilno vlaknasto meso. Mateja Reš, avtorica knjige Letni časi v kuhinji, takole pravi: »Repa vsebuje veliko balastnih snovi, ogljikove hidrate, beljakovine, maščobe, izmed mineralov pa kalcij, magnezij, fosfor, železo in cink. Je precej bogata z vitamini, zastopani so tiamin B1, riboflavin B2, niacin B3 in vitamin C. Vsebuje tudi za zdravje nepogrešljivo folno kislino.«



Najbolje surova

Vsi jo poznamo le v kuhani obliki, vendar je v resnici okus najbolj izrazit, če jemo surovo. »Tekne dobro, grobo naribana ali pa narezana na tanke pramene, skupaj s poljubno jesensko-zimsko zelenjavo, začinjena s hladno stisnjenim oljčnim, orehovim ali bučnim oljem in z jabolčnim kisom. Tako začinjena bo ostala snežno bele barve in se ne bo obarvala sivo,« zapiše Reševa. Zanimivo je tudi, da repa, še posebno njena cima, uspešno čisti sečne poti, poživlja žleze in pozitivno vpliva na presnovo.



Dobro je vedeti

Še nasvet za ljubitelje te zimske dobrote: h kuhani in pečeni repi se odlično priležejo čebula, česen, kumina, muškatni orešček, peteršilj in celo kari. V knjigi Letni časi v kuhinji nam zaupajo tudi, da se bo okus repnih jedi izostril, če dodamo kislo ali sladko smetano. Če pa pričakujete goste, namesto hrena pri narezku uporabite nastrgano repo. Začinite jo s poprom, soljo, kislo smetano in jabolčnim kisom. Gosti bodo nedvomno zadovoljni. 



Če ste naveličani tradicionalne jote, pa preizkusite še recept za štajersko ljudsko jed borflnoko