PS LIFESTYLE

Poznate svoj vpliv na okolje? Ta preprosti test vam razkrije vaš ogljični odtis

Ko živimo trajnostno, ne delujemo le v skladu z naravo, ampak poskrbimo tudi za notranji mir.
Fotografija: Uporaba kolesa namesto avtomobila je zagotovo en korak v trajnostni smeri. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Uporaba kolesa namesto avtomobila je zagotovo en korak v trajnostni smeri. Foto: Shutterstock

Vsak od nas se zagotovo zaveda, da nam narava že jasno kaže posledice našega dolgoletnega upravljanja z njo in prihodnost nikakor ni svetla. Onesnaženje je na tako visoki stopnji, da si marsikateri posameznik misli, da sam ne more več ničesar spremeniti. A to zagotovo ni res. Če bi vsak od nas naredil nekaj korakov k bolj trajnostnemu načinu življenja, bi naš planet lažje zadihal.

To dokazuje tudi projekt PSLifestyle, ki soustvarja spletno aplikacijo PSL. Ta vas bo navdihnila, da začnemo skupaj oblikovati podobo trajnostnega življenjskega sloga po vsej Evropi.

Cilj projekta PSLifestyle (Pozitiven in Sonaraven – trajnostni življenjski slog z in za evropske državljane) je zapolnitev vrzeli med zavedanjem o podnebnih spremembah in ravnanjem vsakega posameznika. Projekt prinaša navdihe in predloge, kako živeti bolj trajnostno in bolj zdravo ter sočasno zmanjševati vpliv na okolje.

Sklenjen krog dobrega počutja

Kaj sploh pomeni živeti trajnostno? Gre za to, da razumemo, kako naša izbira življenjskega sloga vpliva na svet okrog nas. Je iskanje poti, ki omogoča, da vsi živimo bolje in lažje.

V koncept trajnostnega bivanja sodijo odgovorna potrošnja (zmanjšanje odpadne vode, strmenje h krožni ekonomiji in energetski učinkovitosti, izbor okolju in zdravju prijaznih izdelkov, zmanjševanje odpadkov), trajnostna mobilnost (uporaba kolesa, javnega prevoza, souporaba avtomobila ali uporaba električnega motorja oziroma električnega avtomobila), trajnostna prehrana (nakupovanje organske hrane, prehranjevanje z več sadja in zelenjave in manj mesa ter rib), trajnostno bivanje (spodbujanje energetske učinkovitosti, uporaba zelenih virov energije, zmanjšana poraba vodnih virov, souporaba bivalnih prostorov).

PREBERITE ŠE -> Veganika: restavracija, kjer radovednež ali celo skeptik postane reden gost

In kar je najlepše pri takšnem zavestnem ravnanju, je to, da ko živimo trajnostno, ne delamo dobro le za okolje, ampak tudi za nas same. Ko se enkrat poglobimo v to, da bomo živeli z mislijo na naravo, nam to prinese več časa in notranjega miru. Zgodi se sklenjen krog, kjer se izboljša naše mentalno zdravje, finančno smo bolj preudarni in konec koncev bolj v stiku s samim seboj in v notranjem ravnotežju.

Izračunajte ogljični odtis

Če že živite trajnostno, vas bo zagotovo zanimalo, kakšen je vaš ogljični odtis. Prav tako tisti, ki sami pri sebi veste, da bi lahko izboljšali svoje navade, izračunajte svoj odtis in spoznajte okolju prijaznejše alternative. Idealno naj bi vsak proizvedel do 2500 kg CO2e.

Spletna aplikacija PSL pomaga posamezniku najti svojo različico dobrega trajnostnega življenja. Test pokriva štiri ključna področja življenjskega sloga; bivanje, mobilnost, prehrano in drugo potrošnjo. Skozi preprost vprašalnik boste spoznali svoj odtis in nato vam bo aplikacija ponudila konkretne predloge, na katerem področju bi glede na vaše odgovore še lahko izboljšali svoje navade.

Aplikacijo najdete na tej povezavi

In ko boste spoznali ideje, kako prispevati k boljši skrbi do okolja, jih delite s svojimi najbližjimi in s širšo okolico. Trajnostni način življenja namreč tudi združuje, saj vanj, poleg klasičnih (vožnja s kolesom, kupovanje lokalne hrane, zmanjšanje porabe mesa …) sodijo tudi različne izmenjevalnice (knjig, za vas neuporabnih izdelkov, ki bi komu drugemu prav prišli, oblačil, povrtnin) deljenje prevoza, če živite v oddaljenih krajih, uporaba javnega prometa in tako naprej. 

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte