Po tuširanju me peče koža

Fotografija:
Odpri galerijo


Sem upokojenka, stara 67 let, dokaj aktivna. Prehranjujem se zdravo in nimam večjih zdravstvenih težav. Moteče in neprijetno pa je zame dnevno umivanje telesa oziroma prhanje, ker me po njem po vsem telesu srbi koža. Srbenje se pojavi, ko telo obrišem. Koža me peče in je videti, kot da bi se praskala. Zlasti neprijetni so občutki, če se prham zvečer in grem v posteljo, kajti potem ne morem zaspati. Srbenje počasi izgine, a traja tudi eno uro, da povsem mine. Mislila sem, da je kriva uporaba gela, zato sem se poskušala umivati samo z vodo, a ni bilo nič bolje. Zaradi tega sem bila pred leti tudi pri dermatologinji. Povedala mi je, da je to posledica staranja, kajti z leti postaja naše živčevje bolj občutljivo. Koža me začne srbeti takoj, ko pridem v stik z vodo. Dlje ko je v stiku z njo, bolj me srbi, kar pa ne velja za umivanje rok. Takrat ne čutim srbenja. Prav tako ne, če se kopam v morju. Prosim za pojasnilo, zakaj se mi to dogaja, in predvsem, kako naj si pomagam.


Anka iz Dravograda
Ne uporabljajte mehčalca

Srbež je eden najbolj neprijetnih občutkov in verjamem vam, da vam vse skupaj postaja zelo nadležno. Vzrokov zanj je veliko. Daleč najpogostejši je suhost kože, ki se pojavlja v procesu staranja. Koža počasi izgublja sposobnost tvorbe sebi lastnih maščob (lipidov) in naravnih vlažilcev, ki poskrbijo, da se v povrhnjici zadrži dovolj vode. Suha koža izgublja vodo, se zato zelo drobno lušči in se hitro razdraži. Jeseni in pozimi je zaradi suhega zraka izhlapevanje vode iz nje izrazitejše in kar tri četrtine ljudi, starejših od 65 let, ima suho kožo, številne med njimi tudi srbi.

Ker nimate večjih zdravstvenih težav in ste aktivni, je to prvi vzrok, o katerem bi veljalo razmisliti. Poskusite poskrbeti za pravilno nego. Umivajte se z mlačno ali toplo vodo, nikakor z vročo. Izogibajte se uporabi mil in običajnih gelov za tuširanje, ki kožo izsušijo. Raje uporabite samo vodo ali nadomestke mila. To so sintetični detergenti, ki jih imenujemo tudi sindeti, in oljni geli za umivanje. Kožo očistijo, vendar je ne izsušijo. Po umivanju jo nežno obrišite, vsako močno drgnjenje z brisačo jo lahko poškoduje in dodatno razdraži. Takoj po umivanju, to je v prvih treh minutah, vse telo obilno namažite z ustreznim negovalnim pripravkom. Za celotno telo potrebujete dve jedilni žlici negovalnega izdelka. Vsebovati mora velik delež maščob in po možnosti tudi dodatek naravnih vlažilcev, kot je urea ali laktat. To bo preprečilo čezmerno izhlapevanje vode iz kože in zmanjšalo luščenje in srbež. Kakovostni izdelki, ki so posebej ustvarjeni za nego suhe, občutljive in razdražene kože, so na voljo v lekarnah kot dermatološka kozmetika. Poskusite tudi z dvojnim izpiranjem brisač in oblačil, ki pridejo v neposreden stik s kožo, in ne uporabljajte mehčalca. Nekaj tednov vztrajajte z naštetimi ukrepi. Če ne bo izboljšanja, vam svetujem obisk dermatološke ambulante.

V prodaji