ZDRAVJE

Zvezdasti janež: praznična začimba z zdravilnim potencialom, ki pa ni za otroke

Ena najbolj prazničnih začimb, ki pri nas zasije v decembrskem času, je zvezdasti janež. Pripisuje se ji kar nekaj zdravilnih učinkov, a je lahko tudi smrtno nevarna.
Fotografija: Zvezdasti janež vsebuje snovi, ki imajo antibakterijske, antiglivične, protivirusne in protivnetne učinke. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Zvezdasti janež vsebuje snovi, ki imajo antibakterijske, antiglivične, protivirusne in protivnetne učinke. Foto: Shutterstock

Zvezdasti janež je starodavna azijska začimba, ki izvira iz Kitajske in Vietnama. Zraste kot zeleni zvezdasti plod na zimzelenem drevesu Illicium verum, ko plodove posušijo, pa se ti razprejo in razkrijejo semena ter dobijo značilno rjavo obliko. Zvezdasti janež na Kitajskem v zdravilne namene uživajo že tisočletja in je del njihove tradicionalne mešanice za začinjanje jedi »pet začimb«, ki vsebuje tudi cimet, poper, klinčke in navadni komarček. 

V Evropi smo zvezdasti janež spoznali šele v 16. stoletju, ko so ga iz Azije prinesli Portugalci. Evropejce je navdušil njegov vonj, ki spominja na komarček, vrtni janež (Pimpinella anisum), mastiko (Pistacia lentiscus) in celo sladki koren (Glycirrhyza glabra), kar seveda ni naključje, saj vse te rastline, čeprav si niso v sorodu, vsebujejo isto snov – anetol. 

Anetol je izredno aromatičen alkohol, ki se uporablja predvsem za izboljšanje okusa živil, cenjen pa je tudi v kozmetični, parfumski in farmakološki industriji. Ko pride v stik z vodo, ustvari mlečno zamotnitev tekočine, kar bo znano vsem, ki so že kdaj poskusili grško tradicionalno žganje Ouzo, narejeno iz mastike. 

Japonski zvezdasti janež (Illicium anisatum) je na pogled zelo težko ločiti od navadnega, imata namreč podobne barve cvetov in skoraj identične plodove. Ker je japonski strupen, zvezdasti janež za uživanje preverjajo s kemijskimi analizami, da zagotovijo varnost  začimbe. Foto: Shutterstock
Japonski zvezdasti janež (Illicium anisatum) je na pogled zelo težko ločiti od navadnega, imata namreč podobne barve cvetov in skoraj identične plodove. Ker je japonski strupen, zvezdasti janež za uživanje preverjajo s kemijskimi analizami, da zagotovijo varnost  začimbe. Foto: Shutterstock

Vsebuje snov, iz katere izdelujejo zdravilo za gripo

A anetol ni edina zanimiva spojina v zvezdastem janežu. Ta začimba vsebuje še kar nekaj drugih snovi, ki se lahko pohvalijo z zdravilnimi učinki, denimo eterična, ki imajo antimikrobne in antioksidantne lastnosti ter šikimsko kislino. Šikimska kislina je pravzaprav zvezda zvezdastega janeža.

Gre za naravno snov, ki ima antibakterijsko, antiglivično, protivirusno in protivnetno delovanje, znanstveniki pa so med proučevanjem in sintetiziranjem te kisline iznašli tudi novo snov oseltamivir, za katero se je izkazalo, da zdravi določene vrste gripe. Danes jo poznamo pod imenom tamiflu in je del zdravil za gripo. 

Največ šikimske kisline vsebuje japonski zvezdasti janež (Illicium anisatum), ki mu v japonščini pravijo šikimi. Je sorodnik navadnega zvezdastega janeža in ima tudi izredno podobne plodove v obliki zvezde, vendar je njegovo uživanje prepovedano, saj je strupen.

V preteklih desetletjih se je v ZDA tako zastrupilo kar nekaj ljudi, saj so uživali čaj iz navadnega zvezdastega janeža, niso pa vedeli, da je bil kontaminiran z japonskim. Po incidentu je ameriški vladni urad za zdravila in prehrano (FDA) prepovedala prodajo vsega čaja iz zvezdastega janeža v ZDA, pri nas v Evropi pa s kemijsko analizo preverjajo oporečnost pošiljk zvezdastega janeža.

Če bi radi poskusili to začimbo, jo tako raje kupite v lekarni ali trgovinah z zdravo prehrano ter bodite pozorni na certifikate na embalaži. 

PREBERITE ŠE -> Pozabite na začimbo, tako zdravilen je gomolj koromača

Razen sintetiziranja šikimske kisline znanost še ni podrobno preučila vse zdravilnih učinkov zvezdastega janeža. Doslej je bilo narejenih le nekaj raziskav na živalih in v laboratorijih, ki pa so pokazale, da eterična olja v tej začimbi delujejo proti virusu herpes simplex, da ekstrakt iz zvezdastega janeža uničuje na antibiotike odporne bakterije MRSA in pomaga uravnavati krvni sladkor, da anetol v zvezdastem janežu blagodejno vpliva na tesnobo ter da lahko dodajanje te začimbe v kruh podaljša njegovo obstojnost in prepreči razvoj plesni. 

Prav tako so znanstveniki ugotovili, da imajo ustne vodice iz zvezdastega janeža antibakterijske in protivnetne učinke, na manjši študiji na ljudeh pa opazili, da je uporaba takšne ustne vodice izboljšala njihovo zobno zdravje. Zvezdasti janež ima torej kar nekaj zdravilnih potencialov, a bo potrebno opraviti še precej raziskav na ljudeh, da bo jasno, ali ima ta začimba konkretne učinke na naše zdravje. 

Floridski ali vijolični zvezdasti janež (Illicium floridanum) je enako strupen kot japonski, se pa od navadnega razlikuje po plodovih, ki imajo več zvezdastih krakov. Foto: Shutterstock
Floridski ali vijolični zvezdasti janež (Illicium floridanum) je enako strupen kot japonski, se pa od navadnega razlikuje po plodovih, ki imajo več zvezdastih krakov. Foto: Shutterstock

Zvezdasti janež ni za otroke 

Pod črto, uživanje navadnega zvezdastega janeža (Illicium verum) kot začimbo (v azijskih mesnih in zelenjavnih jedeh ali prazničnih sladicah in pijačah) zdravju ni škodljivo, je pa lahko smrtno nevarno, če ga zamešate z japonskim zvezdastim janežem (Illicium anisatum) ali zaužijete navadni zvezdasti janež, ki je kontaminiran z njim.

Poleg tega je za človeka in živali strupen tudi floridski ali vijolični zvezdasti janež (Illicium floridanum), ki cveti rdečevijolično in ga ljudje včasih zamenjujejo z navadnim.  

Navadni zvezdasti janež lahko pri nekaterih ljudeh sproži tudi alergijo, zato bodite pozorni na simptome, če ga boste uživali prvič. Prav tako se to začimbo odsvetuje osebam, ki jemljejo pomirjevala in zdravila za redčenje krvi ter uravnavanje krvnega sladkorja, saj lahko zvezdasti janež zmoti njihovo delovanje.

Priporoča se tudi, da iz preventivnih razlogov zvezdastega janeža raje ne uživajo novorojenčki, otroci, nosečnice in doječe matere. Zanje sta boljša vrtni janež in navadni komarček, ki oba učinkujeta pomirjujoče in imata podobno aromo kot zvezdasti janež. 

Preberite še:

V prodaji