Izgovorov za slabo prehranjevanje tako ni, vsakdo si lahko okrepi imunski sistem in se tako obvaruje pred različnimi obolenji, ki na nas najraje prežijo takrat, ko so dnevi kratki, svetlobe malo, tako tudi vitamin D, ki je naša učinkovita obramba. Kaj je torej smiselno uživati, da se ognemo nadležnim prehladom in boleznim?

Jogurt

Zakladnica zdravih bojevnikov nas varuje z dobrimi bakterijami in tako krepi naš imunski sistem, da se lahko uspešno bojuje proti vsiljivcem, kot sta gripa in prehlad.



Česen

Drži, da je česen eden najboljših naravnih antibiotikov. Deluje protivirusno, protiglivično in protibakterijsko. Vsebuje alicin, vitamine A, B1, B2 in C in številne minerale, kot so cink, kalij, kalcij, magnezij. Je tudi bogat z antioksidanti, s čimer nas varuje tudi pred rakom.



Gobe

Gobe že stoletja veljajo za živilo, ki učinkovito krepi imunski sistem. Spadajo med redka živila, bogata z dragocenim vitaminom D, ki ga pozimi pogrešamo zaradi pomanjkanja sončne svetlobe, prav tako pa so tudi odličen vir cinka. Novejše raziskave so pokazale še, da gobe pravzaprav povečujejo tvorjenje in delovanje belih krvnih celic v našem organizmu, tako da so bolj agresivne in učinkovite v boju proti virusom oziroma okužbam. Pomembno vlogo pri krepitvi odpornosti ima tudi beta glukan, ki je tudi odlično zdravilo za številna, tudi huda obolenja. 



Korenje

Zaradi beta karotena je ta oranžna zelenjava tako priporočljiva v boji proti boleznim, vsebuje pa tudi vitamine D, E in B ter kalij, kalcij, cink, pektin in eterična olja. Lahko ga jemo surovega ali pa kuhanega, ki se odlično absorbira.



Ribe

Kdor redno uživa ribe, se nagradi s kakovostnimi beljakovinami in omega-3 maščobnimi kislinami, ki preprečujejo vnetja.



Polnovredne žitarice

So bogat vir cinka, selena, fosforja, magnezija in drugih mineralov, vsebujejo pa tudi veliko vlaknin ter vitamina B in E, ki sta močna antioksidanta. Žita v prehrani so zelo pomembna zaradi vlak­nin, balastnih snovi ter ravnovesja ogljikovih hidratov in beljakovin. Vlaknine vplivajo na pravilno delovanje prebave in s tem na optimalno delovanje imunskega sistema.



Kokošja juha

Da, tako so trdile naše babice in to tudi drži. Vrednost kokošje juhe je potrdila tudi univerza v Nebraski, kjer so ugotovili, da kokošja juha krepi imunski sistem in lajša simptome gripe in prehlada. Za to so zaslužni cistein in amino kisline, ki spominjajo kemične učinke acetilsteina, zdravila za bronhitis in druga vnetja dihalnih poti.