Najpogostejše težave žensk v spolnosti (kako jih prepoznati in odpraviti)
Številne ženske se spopadajo s težavami v spolnosti, toda mnoge se izogibajo pogovoru o tem, saj čutijo sram ali krivdo.
Nekatere se spoprijemajo s pomanjkanjem spolne želje, druge imajo težave z orgazmom ali pa čutijo bolečino med spolnimi odnosi, vendar se s tem nekako naučijo živeti in ne poiščejo ustrezne pomoči.
Toda obstajajo načini, s katerimi lahko izboljšamo senzitivnost in spolno življenje.
Najpogostejše težave
O težavah v spolnosti se še vedno premalo govori, čeprav naj bi se z njimi spopadalo približno od 35 do 50 odstotkov žensk. Težave, s katerimi se srečujejo ženske pri spolnosti, so: motnje vzburjenja, motnje v doživljanju orgazma, pomanjkanje poželenja, težki in boleči spolni odnosi in genitalna neusklajenost.
Katarina Jerman, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva ter seksologinja, pravi, da so najpogostejše težave, s katerimi se srečujejo ženske pri spolnosti: znižana želja po spolnosti ter težje oziroma nedoseganje orgazma. »Sledijo težava z bolečino med spolnimi odnosi, kot so na primer vaginizem, vulvodinija, bolečine zaradi suhe nožnice v menopavzi in v času dojenja.«
Za vaginizem je značilen zelo boleč krč nožnice – vagine in mišičja medeničnega dna zaradi strahu ali odpora proti spolnemu odnosu. Vulvodinija pa je neugodje oziroma pekoča ali zbadajoča bolečina v predelu zunanjega spolovila – vulve. »Obe težavi sta zelo pogosti. Vulvodinijo zdravimo z vajami za desenzibilizacijo, fizioterapijo mišic medeničnega dna ter psihoterapijo,« pojasnjuje specialistka ginekologije in porodništva ter seksologinja.
Nekoliko drugače pa velja za izgubo ali pomanjkanje poželenja – gre namreč za težavo, ki se ne obravnava kot motnja, dokler ženske ne ovira v življenju. Približno 10 % ženske populacije trpi zaradi te težave, ki je povezana z različnimi dejavniki.
Vzroki za težave v spolnosti
Odkrivanje vzrokov za težave v spolnosti je zelo pomembno, saj lahko pripomore k izboljšanju spolnega življenja.
»Vzroke za težave v spolnosti pri ženski moramo iskati na vseh nivojih njenega življenja, tako imenovan biopsihosocialen profil, v preteklosti in sedanjosti. V praksi to pomeni recimo zdravstveno stanje, jemanje različnih zdravil, partnerski odnos, stres v službi, travme iz preteklosti, različna kulturna načela … Vse moramo raziskati. Lahko pa so vzrok le napačna prepričanja, ki jih dandanes pogosto zasledimo v medijih,« pravi Katarina Jerman.
PREBERITE ŠE -> Azra Širovnik: Zgodovina spolnosti ali zgodovina trpljenja
Bolečina pri spolnih odnosih oziroma disparevnija je lahko posledica bolezenskih sprememb ali psihičnih težav. Lahko je površinska ali globoka. Površinska bolečina je pogosto povezana z nezadostnim vlaženjem nožnice. Povzročajo jo lahko tudi vnetja ter okužbe sečil in spolovila.
Globoka bolečina pa je lahko posledica endometrioze ali pa je povezana z bolezenskimi spremembami v mali medenici zaradi vnetja, zato je priporočljivo obiskati ginekologa, kar potrjuje tudi Katarina Jerman: »Pri bolečinah pri spolnih odnosih je potreben obisk ginekologa in morda še drugih specialistov, abdominalnega kirurga, gastroenterologa, fizioterapevta, psihiatra.«
Tudi drugi dejavniki lahko vplivajo na boleče spolne odnose: »To je lahko značilno za ženske z diagnozo kronično črevesno vnetje. Ob jemanju antidepresivov pa opažamo znižano željo po spolnosti. Zelo pomembno je tudi razumevanje partnerja in sodelovanje,« pojasnjuje specialistka ginekologije in porodništva ter seksologinja.
Tudi menopavza lahko vpliva na spolnost, saj se z njo pojavi pomanjkanje spolnih hormonov, kar lahko spremeni delovanje ženskega telesa in se odraža tudi v intimnih odnosih – pojavijo se lahko boleči spolni odnosi, pogostejša vnetja in spremenjen, oslabljen libido.
Posvečanje občutkom
Kadar se pojavijo težave, je smiselno poiskati ustrezno strokovno pomoč. »Najprej je potreben obširen pogovor s terapevtom, ki se ukvarja s težavami v spolnosti. Ko ugotovimo vzrok, težavo lahko odpravimo. Terapija pa je odvisna od težave. Na primer: Če je težava v partnerskem odnosu, je potrebna partnerska terapija. Pri neujemanju oziroma težavi v spolnosti mora terapevt biti izobražen v tej smeri.
Pogosto je problem le v napačnih prepričanjih kar se tiče spolnosti ali težavi pri posvečanju občutkom med intimnostjo, tu pridejo v poštev čuječnost in vaje za 'sensate focus'. Že sama razlaga modelov odziva v spolnosti in da se ti modeli odziva tekom našega življenja spreminjajo, pogosto razširi obzorje posamezniku in s tem poglobi razumevanje svojih odzivov v spolnosti,« pojasnjuje specialistka ginekologije in porodništva ter seksologinja.
PREBERITE ŠE -> Ginekologinja razkriva: Ženske, ne pustite si vzeti spolnosti po 50. letu
»Sensate fokus« ali terapija osredotočanja na občutke pripomore k ponovnemu uživanju v spolnosti, izvaja pa se lahko le v paru in poteka v fazah, kjer je poudarek na dotikih in raziskovanju partnerjevega telesa. V spolnosti prevladuje osredotočenost na užitke, precej manj pa smo pozorni na druga čutila, zato se je dobro posvetiti tudi temu. S to tehniko lahko spolnost postane edinstvena izkušnja, kjer partnerja spoznamo preko vseh svojih čutil. Prav tako izboljšuje samopodobo, kar prispeva k boljšemu spolnemu življenju.
Zdravljenje
Težave pri spolnih odnosih niso redke in se jih ni treba sramovati, temveč je treba o njih spregovoriti s partnerjem, ginekologom ali zdravnikom, saj boste lahko le tako odpravili psihični ali pa fizični razlog za težavo. Spolnost se nujno obravnava večdimenzionalno, ker nanjo vplivajo različni dejavniki – biološki, psihološki, odnosni, pomembna so tudi stališča in prepričanja.
V Sloveniji je na voljo tudi Ambulanta za spolno zdravje, kjer ponujajo klinično obravnavo in zdravljenje s poudarkom na spolnosti in z njo povezanimi težavami, skrbmi ali motnjami. Pri spolnih težavah je pomoč usmerjena v obravnavo povečanega ali zmanjšanega spolnega uživanja, orgazmične zmožnosti, upada lubrikacije, pojava spolne, genitalne bolečine …
Obravnava poteka na osnovi medicinske in psihoterapevtske kompetentnosti z namenom promocije spolnega zdravja. Spolnost je pomemben del partnerskega življenja, zato je smiselno pravočasno poiskati pomoč, če imamo težave na tem področju.