Z vlakni nad zastoje

 Vlaknine imenujemo tisti del rastline, ki ga telo ne more prebaviti, zato ga s pomočjo iztrebkov izločimo. Premalo vlaknin v prehrani hitro povzroči zaprtje, saj stolici dodajo čvrstost in mehkobo. Vlaknine niso priporočljive le pri težavah s prebavo, na krožniku morajo biti kar vsak dan, če z obiskom stranišča ne želimo imeti težav. Dodajanje v prehrano lahko na začetku povzroči vetrove in napenjanje, kar je le začasno in posledica privajanja telesa nanje. Neprijetnosti minejo v nekaj tednih, telo in prebava pa bosta z vlakninami večno zadovoljna! Količino lahko večate postopoma, da bo začasnih tegob manj. Obenem je treba nujno piti več vode, saj vlaknine v črevesju vpijejo določeno količino tekočine. Najdemo jih v avokadu, jagodičevju in figah ter brstičnem ohrovtu, fižolu in čičerki.

Čudežno sladilo

Sorbitol je drugo ime za naravni sladkor. Izkazal se je kot odlična pomoč pri težavah z odvajanjem, saj ga telo težko prebavlja, obenem pa v črevesje dovaja veliko vode, kar omehča stolico. Na organizem torej učinkuje kot naravno odvajalo! Sadeži, kot so jabolka, marelice, kosmulje, grozdje, breskve, hruške in jagode, vsebujejo veliko sorbitola, za večjo koncentracijo si lahko pripravimo kar sadni sok ali smuti. Koncentracija sorbitola je kar od petkrat do desetkrat večja v sušenem sadju, kar pogosto pride prav na potovanjih, ko je zapeka pogost problem. Ljudsko zdravilo za lajšanje zaprtja so suhe slive in suhe marelice, in to ne po naključju! V letu 2011 so celo dokazali, da enaka količina posušenih sliv vpliva na umirjanje zapeke bolje kot vlaknine neoluščenega trpotca, kar je pogosto zdravilo za lajšanje omenjenih težav.

Nehvaležna pomoč

Pogosto so za neprijetnost kriva zdravila. Najpogosteje uporabljeni medicinski pripravki, ki povzročajo problem, so protibolečinska zdravila, antidepresivi, zdravila za zdravljenje epilepsije, nadomestki železa in zdravila proti želodčni kislini, ki vsebujejo aluminij. 



Naravni pripravki

Za takojšnjo pomoč pri težavah z zapeko je učinkovit napitek iz vode, ekološkega kisa in medu, saj pospešuje prebavo in hkrati razstrupi telo. Tudi sirotka pomaga pri uravnavanju presnove in odplaki svinjarije iz telesa ter učinkuje kot blago odvajalo. Obenem črevesje obogati s probiotiki, ki so glavni pogoj za zdravo prebavo. Tretji pomočnik je naravna mineralna voda donat Mg, ki rahlo segreta na tešče lahko dobesedno povzroči čudeže.

Stran s straniščno školjko

Prav sedenje na stranišču, kot ga poznamo zahodnjaki, naj bi bilo krivo za neprimeren položaj črevesja, ki težavno odvajanje še otežuje. Čepenje na straniščni školjki naravno usmerja iztrebke proti izhodu ter omogoči mišicam, da z malo truda dosežejo veliko. Če je čepenje preveč akrobatske narave, so na prodaj pripomočki in pručke, ki lajšajo težavnost položaja. Čeprav je ideja na prvi pogled morda malce šokantna, so koristi potrdili z različnimi raziskavami, s katerimi so celo ugotovili, da človek za samo iztrebljanje na straniščni školjki povprečno porabi kar minuto in pol več kot tisti, ki čepi.

Težava je v dodatnem potniku

Eno od petih žensk naj bi v nosečnosti mučila zapeka, za kar so krivi hormoni, ki sproščajo in upočasnjujejo premike v črevesju. Namen je vsekakor pozitiven, saj telo iz hrane, ki dlje ostane v telesu, dobi več hranil, ki jih lahko porabi za dojenčka. V pozni nosečnosti je za zaprtje fizično kriv prihajajoči nov član gospodinjstva, saj v telesu zavzame toliko prostora, da je črevesje potisnjeno na stran, kar onemogoči prost pretok tovora. Svetujejo gibanje, več vlaknin in vode ter izogibanje odvajalnim zdravilom, če niste prepričani, da res ne morejo škoditi plodu.

Premik in vožnja s kolesom

Gibanje je ena od najučinkovitejših in najhitrejših taktik, s katerimi prebudimo zaspano črevesje. Že sprehod bo včasih rešil akutne težave, stara modrost babic pa je vaja, ki jo ljudsko imenujemo kar vožnja s kolesom. Uležemo se na hrbet in v zraku vozimo kolo, nekaj minut naj bi zadostovalo za premik v globinah črevesja. Redna športna aktivnost na splošno ohranja telo v polju zdravja, bolj aktivno je telo, manj zaspani so tudi notranji organi.