Poglejmo si, kaj lahko naredimo sami. Bistveni gradniki in vzdrževalci zdravih kosti so točno določena prehrana, izpostavljenost pravšnji količini sončnih žarkov in kolikor je mogoče redno gibanje. 



Nepogrešljiva kalcij in vitamin D

Že od mladih nog poslušamo, da je treba popiti zadosti mleka oziroma pojesti dovolj sira, jogurta ali skute za zdrave kosti. V mlečnih izdelkih zares najdemo ogromno nepogrešljivega minerala kalcija. Veliko ga je tudi v temno zeleni listnati zelenjavi, brokoliju, soji, mandljih in sardelah ter drugih mastnih morskih ribah. Hkrati moramo vedeti, da telo ne more vsrkavati dragocenega kalcija, če ne uživamo hrane in pijače, polne še ene snovi, brez katere ni trdnih kosti in zob, to je vitamina D. Tega je delno zmožno proizvajati samo, ko se izpostavimo soncu. Dovolj je že petnajst minut trikrat na teden; pri tem pa ne smemo imeti na sebi kreme za sončenje. V oblačnih dneh je pametno obogatiti prehrano še z drugimi viri vitamina D. Veliko ga najdemo v jajčnem rumenjaku, siru, ribjih jedeh, morskih sadežih, jetrcih, gobah, ribjih jedeh, šunki, piščancu in govedini. Pomanjkanje vitamina D, zaradi katerega po zadnjih podatkih trpi kar 40 odstotkov svetovne populacije, pri sebi opazimo po naslednjih znakih: utrujenosti, slabi imunski odpornosti, bolečini v mišicah ter kosteh, izgubi las in nerazpoloženosti.



Pomanjkanje tudi med otroki

Kako zelo pomembno je, da imamo v organizmu dovolj t. i. sončnega vitamina, dokazuje povezava med njegovim pomanjkanjem in pojavom depresije, saj ta snov močno vpliva na hormone. Na to je treba misliti že od rojstva in prav zato pediatri ponavadi za dojenčke predpišejo dodajanje vitamina D, ki ga v materinem mleku ni zadosti. Po eni od raziskav javnega zdravja populacije otrok in mladine v Nemčiji je pomanjkanje vitamina D sicer daleč največje v starostni skupini od sedem do trinajst let. Strokovnjaki sklepajo, da bo to slabo vplivalo na splošno mentalno in telesno zdravje v Nemčiji v prihodnosti. Že zdaj so na vzorcu, ki je obsegal več kot 9000 ljudi, starih od tri do sedemnajst let, ugotovili, da so imeli otroci in najstniki s pomanjkanjem vitamina D več težav z zbranostjo, doživljanjem čustev, odnosi z vrstniki ter splošnim počutjem.



Kofetarice in kadilke, dodajte cimet!

V enoličnih rutinskih dneh brez pravih izzivov, ko si povrhu vsega privoščimo premalo spanca, veliko mladostnikov in odraslih zelo rado poseže po poživljajočih energijskih pijačah. Nikakor ni odveč razmislek o količini popite kave, sploh kar zadeva kofetarice, ki so že zaradi svojega biološko danega spola bolj nagnjene k osteoporozi. Kofein lahko namreč moti proces vsrkavanja oziroma nastajanja nepogrešljivega vitaminsko-mineralnega dvojca v sestavi kalcija in vitamina D. Težavno je že, če v povprečju spijemo več kot dve skodelici kave na dan. Tudi kar zadeva pogosto pitje alkohola in kajenje, ju je priporočljivo omejiti zaradi enakih razlogov. Negativne učinke manj zdravih pijač in drugih opojev lahko vsaj malo ublažimo zelo preprosto – z dodatkom cimeta. Korejski znanstveniki so dokazali, da spodbuja tvorbo kosti, zato ga je priporočljivo uživati, če si želimo preprečiti osteoporozo.



Ni treba, da od nas kaplja

Seveda prav tako ne gre brez stalne telesne dejavnosti. Vemo, da pri utrjevanju kosti pomagata dvigovanje uteži in podobna bolj zahtevna vadba, pa vendar ta ni nujno edina prava izbira. Po letos objavljeni študiji, narejeni na Švedskem na vzorcu 65.000 oseb obeh spolov, je zelo koristno tudi gibanje, pri katerem se ne prepotimo, da kar kaplja od nas. V sedemnajst let trajajoči raziskavi se je pokazalo, da so si ljudje manjkrat zlomili kosti, tudi če so se zelo malo gibali, a vsak dan, se denimo malce sprehajali ali vozili s kolesom na zelo kratkih razdaljah. Torej, gibanje je vsekakor prava izbira, čeprav si po naravi bolj lene sorte. Formula je takšna: Lahko prehodiš, pretečeš, prekolesariš, preplešeš razdaljo kot miška – ta se ponavadi utrudi po 900 metrih akcije – le da to počneš vsak dan. Komur to ni po godu, mu bo pomagala tudi vadba vsaj enkrat tedensko po eno uro. Seveda so rezultati še boljši, če se gibamo več.