Do leta 2040 bo kronična bolezen ledvic na petem mestu med vzroki za prezgodnjo smrt. Ob današnjem svetovnem dnevu ledvic smo se pogovarjali z dr. Alenko Urbančič, dr. med., spec. interne medicine iz specialistične internistične nefrološke ambulante Al-Medico.

»Ozaveščanje o pojavnosti bolezni je nujno, saj omogoča zgodnje prepoznavanje in odkrivanje bolezni, kar v veliki meri prispeva k preprečevanju in upočasnitvi slabšanja stanja. Na potek bolezni lahko v veliki meri vplivamo sami. Vsi, ki imajo povišan krvni tlak, družinsko anamnezo ledvične bolezni, sladkorno bolezen, srčno-žilna obolenja, so predebeli, kadijo, premalo pijejo, so stari nad 50 let,« poudari sogovornica, »so ogroženi za to stanje in bi morali biti še bolj pozorni na svoj življenjski slog. Treba je preveriti raven kreatinina (snov, ki nastaja s presnovo mišičnih beljakovin, ki jo iz krvi čistijo ledvice, op. p.), vzorec urina in po potrebi obiskati zdravnika.« 

Ko pacientu postavimo diagnozo kroničnega ledvičnega popuščanja, stanja ni več mogoče povsem pozdraviti, saj pomeni propadanje in s tem zabrazgotinjenje ledvičnega tkiva. 

Odgovornost za lastno zdravje

Ljudje se k zdravniku odpravimo, ko nas kaj boli, a kronična ledvična bolezen (v nadaljevanju KBL) poteka tiho. »Ledvice zelo redkokdaj bolijo. Bolijo, ko so močno vnete, otečene, takrat, ko se izločajo ledvični kamni. Pri ledvičnem popuščanju, tudi če je stanje že močno napredovalo, pa bolečine ne čutimo,« poudari dr. Urbančič. Ljudje tudi vse premalo pijemo, nadaljuje: »Ob slabši hidriranosti se bolezensko stanje hitreje slabša, še posebno, če uživamo še določena protibolečinska zdravila.«

Glede na izkušnje sogovornica ocenjuje, da se ljudje premalo zavedamo odgovornosti za svoje zdravje. »Ko namreč pacientu postavimo diagnozo kroničnega ledvičnega popuščanja,« nadaljuje, »stanja ni več mogoče povsem pozdraviti, saj pomeni propadanje in s tem zabrazgotinjenje ledvičnega tkiva. A z urejanjem stanj ( zvišan krvni tlak ali sladkorna bolezen in zvišan holesterol) lahko hitro napredovanje tega procesa preprečimo in upočasnimo ter stanje stabiliziramo. Zato ni dovolj, da jemljemo zdravila, pač pa je stanje treba tudi nadzorovati (na primer meriti krvni tlak tudi doma, včasih večkrat dnevno, če je treba, saj je le tako mogoče prilagajati odmerke zdravil tako, da se stanje najbolje uredi). Enako velja za skrb pri urejanju holesterola in krvnega sladkorja, kakor tudi za uživanje dovolj tekočine.«

Vsem nam primanjkuje časa

Ledvično težave pa niso zgolj domena starejše populacije. »V naši ambulanti je vse več mlajših, starih 30, 40 let, ki so polno delovno aktivni. Veliko je preobremenjenih, negotovih, kako poskrbeti za svoje zdravje,« poudari sogovornica. »Ljudje vse prepogosto pozabljajo, kako zelo pomembno je poskrbeti zase, dovolj piti, se zdravo prehranjevati, dovolj spati, se sproščati v naravi in ne dodatno obremenjevati že tako psihično in fizično iztrošenega telesa.«

Z zadostnim pitjem tekočine, z upoštevanjem zdravniških navodil se lahko okužbam in posledični kronični bolezni ledvic izognemo.  

Da je zaradi kroničnega ledvičnega popuščanja vse več napotitev na sekundarno raven, se sogovornice ne čudi, saj je stanje sopotnica negativnih posledic sodobnega časa po eni strani, po drugi pa večje ozaveščenosti in preobremenjenosti zdravnikov na primarni ravni. »Vsem nam zdravnikom primanjkuje časa, da bi se s pacienti lahko zares pogovorili,« pove. »Na voljo je veliko preprostih ukrepov, kot je recimo zamenjava zdravila pri hipertenziji za drugega, ki lahko ob določeni ledvični okvari z boljšo hidriranostjo pripomore k znižanju ravni kreatinina. Prav tako je nujno paciente naučiti, kako spremljati svoje vodno stanje. Med bolniki so namreč številni, ki imajo poleg težav z ledvicami še druge kronične bolezni, že omenjeni povišan krvni tlak, srčno popuščanje, so slabokrvni, imajo raka. Velik zalogaj je vsa ta stanja spraviti v obvladljivo obliko. A je mogoče. Ne samo to, nujno je. Saj lahko z marsikaterimi ukrepi izboljšamo stanje in kakovost življenja tudi starejšim in kronično bolnim.« 

Neutrudne ledvice

Četudi so nekatera stanja lahko prirojena, kot je na primer vezikoureteralni refluks, ki pomeni zatekanje urina iz mehurja nazaj v en sečevod ali v oba, to ne pomeni, da smo z določeno nagnjenostjo k pojavu bolezni za vedno zaznamovani. »V našo ambulanto pride veliko mlajših žensk s pogostimi vnetji mehurja in ledvic. Pogosto slišim, da so imele podobno težavo že njihove mame. A nenehno poudarjam, da to ne pomeni, da s pravimi ukrepi stanja ne morejo držati pod nadzorom. Z zadostnim pitjem tekočine, z upoštevanjem zdravniških navodil se lahko okužbam in posledičnemu KBL izognejo.« Posebno pozornost je takim ženskam treba nameniti med nosečnostjo, da bi bilo zapletov čim manj. Pozabljamo, da so ledvice izjemno pomemben organ, ki skrbi za normalen volumen in sestavo telesnih tekočin. Na dan tvorijo približno 120 litrov primarnega urina, od katerega se izloči le liter in pol filtriranega. Če ledvic ne oskrbujemo z zadostnimi količinami vode, hitreje propadajo. Pomembne so za uravnavanje metabolnega stanja, ravni kalija, natrija, klora in drugih elektrolitov, acidoznega stanja, aminokislin, glukoze v krvi. Skrbijo za uravnavanje krvnega tlaka, z obščitnico sodelujejo v metabolizmu kosti ter kalcija in fosforja. Izločajo hormon eritropoetin, ki je pomemben za tvorbo krvi.

Napovedi bolnikov s KBL so boljše, če se prej napotijo k nefrologu. Že pri nizkih ravneh kreatinina namreč lahko svetujejo, na kaj morajo biti pozorni, da se upočasni ali celo prepreči slabšanje delovanja tega notranjega organa. KBL se namreč deli na pet stopenj na podlagi ocene glomerulne filtracije, količine glomerulnega filtrata, nastalega v ledvicah. 

Kronična bolezen ledvic

»Četrta in peta stopnja pomenita že precej napredovano obolenje. Nefrologi smo razočarani, ko se pacient pri nas prvič pojavi šele na tej stopnji, saj je okvara že velika. Napredovanja bolezni ni mogoče preprečiti, a vseeno je z zavestnim sodelovanjem bolnika moč narediti zelo veliko,« pove sogovornica. »Ne smemo pa zanemariti dejstva, da lahko v takem stanju vsako akutno obolenje (operacija, pljučnica, krvavitev iz prebavil, akutne respiratorne okužbe) stanje močno poslabša.« Omeni tudi slabokrvnost, saj se ob izrazitem kroničnem popuščanju poslabša izločanje eritropoetina, a na voljo so zdravila, s katerimi tudi to uredimo in s tem upočasnimo slabšanje popuščanje ledvic in srca.

Za zdravje ledvic je treba skrbeti, za konec poudari dr. Urbančič: »Ko namreč ledvice niso več sposobne iz telesa izločati toksinov, ko ne zmorejo več iz telesa odstranjevati odvečne vode in ne uravnavati elektrolitov in drugih sestavin telesnih tekočin, je potrebno bolnika pripraviti na eno od oblik nadomestnega zdravljenja končne ledvične odpovedi, bodisi z dializo, peritorealno dializo ali presaditev ledvice. Tega se ljudje bojijo, saj jim predstavlja veliko spremembo v življenju. A raven nadomestnega zdravljenja v Sloveniji je visoka; ljudje živijo z dializo že tudi 40 let. Mnogi so aktivni, hodijo v službo, se športno udejstvujejo, mlajši študirajo, se družijo. Življenje je tudi po tem lahko zelo zadovoljujoče, polno in kakovostno.«