Menstrualni cikel: vsaka od štirih faz s svojo energijo (katero in za kaj naj jo izkoristimo)

Medtem ko ene ženske občutijo le menstrualne krče, druge zaznajo spremembe v tednu pred menstruacijo, a so tudi takšne, ki dogajanje v svojem telesu spremljajo čez celotni cikel.
S podrobnim spremljanjem cikla, koledarčka in sprememb v telesu lahko vsaka od nas opazi, da je določene dneve v mesecu bolj produktivna kot druge, da so dnevi, ko je bolj razdražljiva in dnevi, ko je nivo energije precej nizko.
Seveda za svoje vedenje ne moremo kriviti zgolj cikla, a dejstvo je, da določen vpliv na naše telo hormoni zagotovo imajo. Menstrualni cikel lahko vpliva na našo produktivnost, kar pa nikakor ne pomeni, da se mu zgolj prepustimo, in če nimamo motivacije za to, krivimo dneve v mesecu. Kot piše portal Healthline obstaja veliko načinov, s katerimi najdemo zdrav in telesu prijazen način, da delamo v skladu s ciklom in ne proti njemu.
Napačno razumevanje cikla
Časi, ko smo cikel ločevali zgolj na tri dele; ovulacijo, razdražljive dneve pred menstruacijo in menstruacijo, so mimo. Zdaj vemo, da so štiri faze, na katere vplivajo hormonske spremembe.
Drugo nerazumevanje cikla se izkaže z miselnostjo, da teden, ko nastopi PMS, ne more biti drugačen kot peklenski, kar sploh ni res. Vemo, da si lahko, če smo le pozorni na svoje telo, veliko pomagamo, da so ti dnevi do nas (in naše okolice) prijaznejši.
PREBERITE ŠE -> Simona Korenčan: Maščoba okoli trebuha pri ženskah je povezana s tem hormonom
Ameriška ginekologinja dr. Allison Devine pravi, da se večina raziskav osredotoča na negativne učinke delovanja hormonov.
»Standardi v medici so trenutno taki, da ob prvih znakih neravnovesja, zatiramo naravni ženski cikel, tako da se ženskam predpisuje močne sintetične hormone. Namesto tega bi lahko ženske izobraževali o pomenu prehrane, telesne vadbe in obvladovanju stresa, saj so to načini, ki podpirajo hormonsko ravnovesje,« po pisanju Healthline pravi dr. Allison Devine.
Torej namesto da zatiramo hormone, jih raje sprejmimo in izkoristimo, kar nam ponujajo. Namreč, hormoni močno vplivajo na našo produktivnost. Trije hormoni nihajo skozi cikel in spreminjajo raven energije ter delovanje možganov.
Dva izmed glavnih ženskih spolnih hormonov sta progesteron in estrogen. Testosteron je tretji in ima izjemno vlogo pri naši energiji, njegova raven je skozi cel cikel precej enakomerna, z eno izjemo – med ovulacijo.
V vsaki fazi se prebudi drugačna energija
- Menstruacija
Obdobje menstruacije traja od prvega do zadnjega dne krvavenja, po navadi je to med tremi do sedmimi dnevi. V tem obdobju je raven vseh treh hormonov nizka. Zaznan je rahel porast estrogena in rahel padec progesterona. Kaj to pomeni za produktivnost? Kot piše Healthline so takrat naša energija, fokus in produktivnost na najnižji točki v ciklu.
Kako naj delujemo v tej fazi?
Če je možno, prestavimo čim več opravkov in nalog ter si vzamemo čas za preporod, so zapisali na omenjenem portalu. Poskrbimo, da bomo dovolj spali in počivali. Zmanjšamo socialne stike. Dovolimo si, da delamo počasneje.
- Folikularna faza
Druga faza je folikularna faza, ki se začne, ko prenehamo krvaveti. Maternica se začne pripravljati na morebitno nosečnost. Faza lahko traja med 11 do 27 dni, pri večini pa gre za 16-dnevno obdobje.
V tej fazi je zaznan porast ravni progesterona in estrogena, testosteron pa ostane nizek, le proti koncu te faze se lahko nekoliko dvigne. V tej fazi imamo poskok energije, za kar se lahko zahvalimo estrogenu. V tem obdobju bomo bolj produktivni, to je tudi odlično obdobje za učenje.
PREBERITE ŠE -> Mlada mamica, ki je zbolela za rakom: Te besede zdravnice Ane so mi spremenile misli ob zdravljenju
Kako naj delujemo v tej fazi?
V tem času smo lahko proaktivni in kreativni. Miselno se zlahka lotimo zahtevnejših in kompleksnih nalog. Zdaj je čas za vse opravke, s katerimi smo zaradi njihove zahtevnosti odlašali.

- Ovulacija
Na sredini cikla nastopi ovulacija, ki po navadi traja le 24 ur, a visoka raven estrogena in testosterona lahko na nas vplivata tri do štiri dni. Naj vas drugačno počutje v teh dneh ne preseneti, oba povišana hormona močno vplivata na nas in tudi progesteron se ob koncu ovulacije začne počasi dvigovati. V tem obdobju imamo veliko energije, smo družabni in proaktivni.
Kako naj delujemo v tej fazi?
Ta čas je odličen za sestanke in zahtevne pogovore. V tem obdobju se ženske usmerimo navzven, kar je idealno za timsko delo. Je pred vami velik projekt? Zdaj je idealen čas za začetek.
- Lutealna faza
Lutealna faza nastopi, ko jajčece ni oplojeno. Maternica se pripravlja na odvajanje sluznice s prihajajočo menstruacijo. Ta faza pri večini žensk traja med 12 do 14 dni. Progesteron (ki doseže svoj vrh) in estrogen poskočita pred skokovitim padcem ob koncu te faze.
Progesteron ima pomirjujoč učinek, kar pomeni, da bo um verjetno nekoliko počasnejši, kot je bil v prejšnjih tednih. Raven produktivnosti je nizka, gre za obdobje, ko se umirimo. Ob koncu faze že nastopi PMS, ko se lahko počutimo izgubljene in razdražljive. V tem obdobju lahko izkoristite žensko intuicijo, ki je v tej fazi še posebno močna.
Kako naj delujemo v tej fazi?
Glavna prioriteta naj bo skrb zase. Olajšajte si delo. Če lahko, omejite službena srečanja in se osredotočite na delo, ki ga opravljate sami. Ta čas izkoristite za enostavnejše delo, ki ne zahteva težkih miselnih nalog, recimo oblikovanje oziroma popravljanje že narejenega dela ali pa se posvetite rutinskim administrativnim opravilom.
Torej, čas, ko smo razloge za svojo slabo voljo prelagali na cikel, je mimo. Sedaj vemo, kaj se v našem telesu dogaja in stanje sprejmemo, ga vzamemo kot naravni proces ter iz določenega obdobja vzamemo najboljše. Če to pomeni več spanca, pač spimo. Druženja in srečanja pa prestavimo na čas folikularne faze in ovulacije.
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.