Raziskave kažejo, da se kar vsak deseti človek boji klovnov, česar sicer ni tako težko pojasniti in razumeti: klovni nenehno izvajajo trike in vseskozi ohranjajo napetost ter uprizarjajo presenečenja, maske pa zakrivajo obrazno mimiko in izraze, zaradi česar ne moremo napovedati njihove namere in občutkov. Zaradi vsega tega nam vzbujajo nezaupanje in strah, bojijo pa se jih po večini večni iskalci resnice in pravice. To so neposredni, iskreni ljudje, ki vedno stojijo za svojimi prepričanji in jasno izražajo svoja pričakovanja od drugih. A ker se prepogosto opirajo na logiko, se v družbi slabo znajdejo, saj ne znajo operirati s čustvi.



Vas ob pogledu na kri zmrazi, vam celo postane slabo? Takšen strah je značilnejši za moške, pomeni pa, da imajo močan nagon za samozaščito, so mirni, razumni, skrbni do svojega zdravja in telesa. Če pa se bojite kač, ste velikodušni in se vedno zavzemate za druge ljudi. Vaša največja skrb je ta, da svojim bližnjim zagotovite ugodje in varnost, ste dobro organizirani v življenju in vedno znate argumentirati svoja prepričanja. Kdor se boji pajkov, je rojeni vodja. Strah pred pajki, ki mu pogosto sledijo tudi panični izbruhi z begom, kažejo na pripravljenost posameznika, da zaščiti svoj obstoj in svoje bližnje. In kljub paniki, ki jo pokažejo ob srečanju s pajkom, so takšni ljudje v resnici zelo zanesljivi.



Trepetate pred javnim nastopanjem? Torej ste perfekcionosti, pojasnjujejo strokovnjaki: kdor se boji govorniškega odra, ima nizko samopodobo, venomer si prizadeva za popolnost in nenehno išče potrditev za dobro opravljeno delo, a tudi ko jo dobi, se boji poraza. V trenutkih pred javnim nastopom se telo povsem zakrči, možgane pa zajame megla, strah pred oceno javnosti je preprosto premočan. Mnogi se bojijo teme, a v resnici se bojijo neznanega. Sicer pa za takšen strah obstaja tudi logična utemeljitev: naši predniki so živeli in spali na prostem, v temi pa so upravičeno trepetali pred živalskimi plenilci. Tema, torej slaba vidljivost, nas razoroži in občutno zmanjša sposobnost obrambe, povrhu pa mrak tudi buri domišljijo.



Se bojite bakterij? Potem so za vas v življenju izjemno pomembne podrobnosti. Panično se bojite bolezni, pogosto pa je to posledica slabe izkušnje. Takšni ljudje vidijo nevarnost in grožnjo prav povsod, zato vlagajo neizmeren trud v čistočo. Ta fobija pogosto spodbuja tudi pojav tesnobe, kar pa dejansko vpliva na zdravje – oseba zboli in si začne še bolj prizadevati za čistočo in krog je sklenjen. Cilj pa nikoli dosežen. Marsikdo se boji gneče, kar pomeni, da nadvse ceni zasebnost. Kraji, kjer se zbirajo množice, takšnim ljudem vzbujajo izjemno nelagodje, strah pred izgubo nadzora ali nezmožnostjo, da najde varno zatočišče, če bi bilo to potrebno. Ker imajo tako zelo radi svoj mir in tišino, imajo tudi težave pri navezovanju bližnjih stikov in v razmerjih.



Zelo pogost je tudi strah pred višino – takšni ljudje imajo raje noge trdno na tleh, so resni, odgovorni in umirjeni. Imajo jasno zastavljene cilje, višina pa jim vzbuja izjemno nelagodje, saj jim odvzema možnost orientacije v prostoru in času.