Kako škodljivo je pokanje sklepov na rokah (odgovarja ortoped)
Imam razvado, zaradi katere menda ljudi okoli sebe spravljam ob živce. Ne da bi se zavedala, si občasno pokam sklepe na rokah. Včasih si potegnem prste ali pa dlani potisnem drugo ob drugo. To me sprosti. A ker seveda to sprošča zvok, okolico spravljam v slabo voljo.
Zakaj me po vašem mnenju to sploh sprošča oziroma kaj je v skeletu mojih dlani drugačno, da tega pri drugih nisem opazila? Ko je namreč partner podobno povlekel sredinec, se ni zgodilo nič. Vem, da moje vprašanje ne vsebuje resnega zdravstvenega stanja, a me vseeno zanima, ali ima lahko ta posledica razen očitnih nadležnosti še kakšne druge dolgoročne zdravstvene posledice.
Hvala za odgovor.
Bralka
S staranjem postanejo zvočni fenomeni izrazitejši
Pokanje v slepih je razmeroma pogost pojav. Nastane lahko iz različnih vzrokov, na primer zaradi nastajanja zračnih mehurčkov v sklepih, preskakovanja obsklepnih tetiv in ligamentov. Zelo redko ga spremlja bolečina in večinoma ni znak bolezni in ne povzroča artritisa (vnetja sklepov in obrabe). Pokanje nastane v katerem koli sklepu, največkrat pa v vratu, malih sklepih rok in gležnju. Včasih se bolj sliši kot čuti.
Ena od razlag za nastanek je, da je posledica nastajanja dušikovih mehurčkov. Dušik je sestavni del sinovialne (sklepne) tekočine. Pri premikanju vratu oziroma na primer pri vlečenju prstov ti mehurčki nastajajo s procesom kavitacije, kar povzroča zvok, v sklepu pa lahko nastane senzacija »preskoka, poka«. V tem primeru gre za razvado, ki jo nekateri razvijejo, ker čutijo »potrebo, da prste vlečejo z namenom, da nekaj poči«. S staranjem ti zvočni fenomeni ponavadi postanejo izrazitejši. Taka navada je lahko moteča in priporočam, da bi se je znebili, če je le mogoče. Raztezne vaje pred izvajanjem fizične aktivnosti zmanjšujejo možnost in intenzivnost nastajanja pokov, poleg tega pa izvajanje razteznih vaj pred športno aktivnostjo tudi zmanjšuje verjetnost poškodbe.
Do sedaj sem pisal o »fiziološkem pokanju« sklepov. Obstajajo pa tudi drugi vzroki, ki so lahko v povezavi z boleznimi, na primer preskakovanje tetiv čez bok (veliki trohanter), zaskakovanje meniskusa v kolenu (aretacije), drgnjenje (abrazija) v rami (npr. posledica kalcinacij), krepitacije – nekakšno trenje pri premikanju kolena pri obrabi pogačice in podobno. Ti drugi, torej nefiziološki vzroki ponavadi povzročajo tudi bolečine in nastajajo sami po sebi (jih ne izzove oseba hote). Priporočam obisk zdravnika, če se po poku sklep zaklene (aretacija sklepa, denimo pri določenih okvarah meniskusa), če oteka, če je toplejši, če obstaja deformacija, če je sklep omejeno gibljiv, če so ob njem znaki krvavitve (na primer modrica pod kožo) in če ste imeli pred kratkim poškodbo sklepa, ki sedaj poka.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.