Je matcha res tako zdrava, kot jo opevajo? Zamolčana resnica o tem napitku
Matcha je posebna vrsta zelenega čaja, ki ga pridobivajo iz listov čajevca (Camellia sinensis). Ista rastlina nam daje tudi črni čaj, vendar je od vzgoje, obiranja in obdelave listov odvisno, kakšen bo končni proizvod.
Za črni čaj liste po obiranju zvijejo in jih pustijo, da se počasi posušijo na zraku, kar povzroči, da oksidirajo in počrnijo, medtem ko zeleni čaj takoj po obiranju in pred sušenjem obdelajo s paro in s tem ustavijo oksidacijo ter ohranijo zeleno barvo listov.
Matchi po drugi strani se pot proizvodnje spremeni že med rastjo, saj začnejo grmičke pokrivati s senčniki, da bi zavarovali njihove liste. Rastlina v senci začne tvoriti več klorofila in aminokislin, listi pa postanejo bolj intenzivno zelene barve. Ko jih oberejo, liste na hitro poparijo in posušijo, jim nato odstranijo vejice in trše žile ter mehke dele listov zmeljejo v svilnato fin zeleni prah, ki ga za uživanje zmešamo z vročo vodo.
To je še ena razlika med matcho, zelenim in črnim čajem – pri matchi dejansko konzumiramo liste rastline, pri zelenem in črnem čaju pa samo poparke listov. Prav zaradi tega dejstva mnogi strokovnjaki menijo, da ima matcha takšen vpliv na zdravje, saj zaradi načina vzgoje in priprave zaužijemo več bioaktivnih rastlinskih snovi.
Učinki matche na zdravje
Kot smo že razložili, matcha zaradi načina pridelave vsebuje več klorofila in določenih antioksidantov kot zeleni čaj. Uživanje klorofila naj bi imelo določene učinke na zdravje, kot na primer krepitev rdečih krvničk v krvi in izboljšanje celjenja kože, pomagalo pa naj bi tudi pri hujšanju in delovalo kot preventiva proti raku.
Druge bioaktivne snovi v matchi, ki so še vredne omembe, so polifenoli (denimo katehini), ki delujejo antioksidativno in protivnetno, flavonoidi, kot sta kvercetin in rutin, ki varujeta srce in ožilje ter delujeta protirakavo, in aminokislina L-teanin, ki so jo poleg zelena čaja in matche našli le še v nekaterih vrstah gob. Strokovnjaki so prepričani, da ima L-teanin številne pozitivne učinke na zdravje, od tega, da izboljša koncentracijo in delovanje možganov, pomirja in lajša spanec ter celo pomaga pri hujšanju in uravnavanju krvnega tlaka.
Kako prepoznamo pravo matcho in ločimo ponaredke?
Ker je proizvodnja matche zahtevna in draga, zaradi povečanega povpraševanja in podnebnih sprememb pa se v zadnjem času govori tudi o njenem pomanjkanju, se na trgu pojavlja veliko ponaredkov. Sploh v živilskih izdelkih, kot so sladice, ki naj bi vsebovale matcho, je velikokrat uporabljen le cenejši zeleni čaj, zmlet v prah.
Ko kupujete matcho, tako bodite pozorni na deklaracijo, njen vonj, okus, teksturo in barvo. Prava matcha je intenzivne živo zelene barve in po strukturi izredno fin prah. Diši sveže, skoraj travnato in ima tudi podoben okus, ki je lahko nekoliko grenek, vendar naravno sladek.
V skodelici matche skoraj dvakrat več kofeina kot v skodelici kave
Matcha ima tudi precej kofeina, skoraj dvakrat več kot zeleni čaj, to pa zato, ker pri matchi zaužijemo celotne liste in tako v telo vnesemo več te spojine, ki jo naravno vsebujejo.
Kofein je pravzaprav vrsta droge, ki stimulira naše možgane in živčni sistem, zato smo po njem bolj budni, izboljša nam koncentracijo in dvigne raven energije. Če redno uživamo preveč kofeina, lahko to negativno vpliva na naš srčni ritem, počitek in spanec, razvijemo pa lahko tudi odvisnost.
Raziskave so pokazale, da je že 100 mg kofeina na dan (več ali manj toliko ga je v dveh kratkih kavah espresso) za nekatere ljudi dovolj, da postanejo fizično odvisni od njega. Čeprav za matcho pravijo, da ne vsebuje toliko kofeina kot kava in da ga v naš organizem sprošča počasi, pa je vseeno pametno biti zmeren pri njeni pripravi in uživanju.
V enem gramu matche je med 19 in 44 mg kofeina, kar se resda sliši manj, vendar ta vrednost hitro naraste, ko vzamemo v zakup, da za pripravo ene male skodelice (60 ml) ljudje običajno uporabijo dve žlički matchinega prahu, kar je štiri grame, ki lahko vsebujejo tudi več kot 170 mg kofeina.
PREBERITE ŠE -> To je najboljši naravni nadomestek kave, ščiti pred vnetji in tumorji
Matcha je lahko tudi polna strupov
Ker je matcha v zadnjih letih postala izredno priljubljena in se ji pripisuje vse mogoče učinke, zdravstveni strokovnjaki s Harvarda opozarjajo, da je obljube treba jemati z zrnom soli.
Glede matche je bilo doslej izvedenih zelo malo študij in raziskav, večina od njih pa se je izvajala le na živalih. Zeleni čaj je po drugi strani precej bolj raziskano živilo in marsikatera trditev glede matche izvira iz ugotovitev o zelenem čaju, saj gre za isto izvorno rastlino.
Nimamo torej zadostnih znanstvenih dokazov o različnih vplivih matche na zdravje. Že res, da drži, da je izredno bogata z določenimi antioksidanti, vendar se je treba zavedati, da veliko teh uničimo, če matcho uživamo v obliki vročega čaja, saj visoka temperatura vpliva na obstojnost bioaktivnih učinkovin.
Lahko bi rekli, da je matcho tako bolje uživati čim manj toplotno obdelano, kot je denimo nekateri dodajajo v smutije, jogurt ali posujejo po jutranjih kosmičih. A to žal ni edina ovira za zdravje. Matcha lahko namreč vsebuje tudi precej neprijetnih snovi, kot so pesticidi in težke kovine.
Vse je odvisno od tega, kje in kako je bila vzgojena, zato raje posegajte po matchi ekološkega izvora in bodite sumničavi do poceni ponudb, saj boste v najboljšem primeru dobili zgolj v prah zmleti zeleni čaj, v najslabšem pa matcho, prepojeno s skritimi strupi.