Vse hitreje rastoča kultura »mamica potrebuje vinček« je bila na začetku še simpatično duhovita. Le en kozarec lahko? Ni problema. In posnetek ženske, ki si v kelih pretoči vsebino buteljke. Vse več podob žensk, ki so naveličane vsakdanjih obveznosti (in se veselijo le še »zdravilnega« resveratrola, ko naporni otroci končno zaspijo), pa je vse manj smešnih in vse bolj skrb vzbujajočih.
Sodobnost ženski ne dovoljuje miru in počitka, a namesto da bi o tem govorile, opozarjale na neskladje med dolžnostmi, pričakovanji in zmožnostmi, postajamo – alkoholičarke.
Živimo v zgodovinskem obdobju, ko se vse več žensk prebuja v svojem neskončnem potencialu in opozarja na sisteme, ki jih zadržujejo in ohranjajo tihe, pokorne, bolne, drugorazredne, brez glasu in brez moči,« zapiše v knjigi Quit Like a Woman: The Radical Choice to Not Drink in a Culture Obsessed with Alcohol (Abstinenca po žensko: Radikalna odločitev, da ne boš pijanka v z alkoholom obsedeni družbi) Holly Whitaker.
»Imamo večjo družbenoekonomsko in politično moč kot kdajkoli prej. Vse več se nas zaveda pogojev lastnega zatiranja in svoje sokrivde pri zatiranju drugih. Ženske se zdaj bolj kot kadarkoli v zgodovini zavedamo svojega kolektivnega podrejanja.«
Napredek in zasvojenost
In vendar! Živimo tudi v času, ko ženske pijemo več kot kdajkoli prej. Med letoma 2002 in 2012 se je stopnja odvisnosti od alkohola med ženskami povišala za 84 odstotkov – skoraj podvojila.
»Vsaka deseta odrasla Američanka bo umrla zaradi alkohola, od leta 2007 do 2017 pa se je število smrti zaradi alkohola med ženskami povečalo za 67 odstotkov v primerjavi z 29 odstotki med moškimi,« nadaljuje Holly. »Naš čas je čas radikalnega napredka na skoraj vseh področjih naših skupnih izkušenj – in čas nezaslišane stopnje zasvojenosti, ki jo spremlja skoraj popolna ambivalenca do osebnega in družbenega odnosa do alkohola.«
Ta spoznanja pa avtorici knjige niso padla z neba, temveč so bistveni del njene osebne poti. Knjigo začne z osebno izkušnjo. Bilo je sobotno popoldne. Pri njenih vratih se je pojavila prijateljica s »termovko« v roki. Neki tip, ki ga je spoznala na okcupidu, ji je zlomil srce. Do tedaj, ko je pozvonila, se je po ulicah San Francisca sprehajala z viskijem, zakamufliranim v termovki. Normalno.
Kasneje se je v Hollyjinem stanovanju nabralo še nekaj znancev. V njeni mali garsonjeri so se prepustili marihuani, potencirali uživanje viskija in poceni vina. V nekem trenutku je prijateljica, taista, ki se je Holly pojavila pri vratih, sveže samska, objokana, priznala, da je ...