V domači kuhinji in shrambi imamo večinoma, ne da bi se zavedali, odlične pripomočke oziroma sestavine za pripravo mešanic, s katerimi blažimo ali celo pozdravimo želodčne tegobe. Za začetek velja še enkrat ponoviti osnovna pravila zdravega prehranjevanja. Jejmo približno petkrat na dan po malem in hrano dobro, počasi prežvečimo. Posvetimo se uživanju v okusih in medtem ne buljimo v zaslon. Tako se izognemo prenažiranju oziroma prej občutimo sitost. Zanesimo se na svoj občutek, katerega živila si telo zares želi, kaj nam diši. Omejimo nezdrave razvade, kot so pitje alkohola in kajenje, saj oboje ob pretiravanju zelo negativno vpliva na kislost v želodcu. Imejmo v mislih, da prebavne težave pogosto sprožajo tudi zelo sladke, kisle, ocvrte in pražene jedi. 

Kakovosten domači med in drugi čebelji pridelki so odlično zdravilo za želodec.  

Prva pomoč je presna zelenjava

V vedno aktualnem Ljudskem zdravniku Alfreda Vogla najdemo zanimiv podatek, da pri želodčnih motnjah pogosto brez premisleka za krivca določimo želodec, medtem ko se pozneje izkaže, da je šlo v resnici za jetra. »Da je želodec pri teh težavah le soudeležen, je dokaz, da pri dobrem delovanju jeter minejo tudi želodčne težave. Da to dosežemo, je primerna hrana, ki prizanaša našemu telesu in ne vsebuje sadnih in maščobnih kislin, a veliko naravnega riža. Ta je lahko prebavljiv in jeter ne obremenjuje. Da pa dieta ni preveč enolična, lahko jemo še kašo, ajdo, rž in pšenico v zrnih.« Po drugi strani se je treba izogibati kisu, saj obremenjuje želodčno sluznico in lahko povzroči jetrne motnje. Pekoče želodčne bolečine je mogoče po Voglovih besedah odpraviti s presnim krompirjevim sokom, razredčenim s toplo vodo ali zmešanim z ovsenimi kosmiči. Za zdravljenje želodčne razjede predlaga še tri zelenjavne sokove – zeljnega, ohrovtovega in korenčkovega. 



Ribe iz pločevinke in semena

Priročnik Zdravje iz kuhinje – Ljudska zdravila na sodoben način pritrjuje dejstvu, da ima stres bistveno vlogo pri nastanku čirov na želodcu, vendar je večina ulkusov posledica okužbe z bakterijo Helicobacter pylori. Ta vstopi v telo s hrano, vodo ali celo pri poljubljanju: »Okužba slabi zaščitno sluznico v prebavilih, kar kislini dopusti prodreti do občutljivega tkiva. Kislina in bakterija lahko povzročita odprte rane, kar čir oziroma ulkus dejansko je. Na voljo je precej naravnih zdravil, ki ne le blažijo želodčne težave, temveč učinkujejo na njihov vzrok.« 

Med drugim se je treba izogniti pekočim omakam oziroma začinjeni hrani, v knjigi pa prav tako odsvetujejo jemanje nesteroidnih protivnetnih sredstev, saj je eden od stranskih učinkov krvavitev v želodcu. Med primernimi zdravili iz kuhinje naštevajo maščobno kislino omega-3, ki jo najdemo v ribah iz pločevinke, olje lanenih semen ter bučna, sončnična in sezamova semena. Pomagajo še ingverjev, kamilični in ječmenov čaj z medom. 



Malo medu ali propolisa

Res je, kakovosten domači med in drugi čebelji pridelki so odlično zdravilo za želodec, kar podrobno razloži avtor knjige Apiterapija Vlado Pušnik. Ta najbolj verjetni vzrok bolečin v želodcu prav tako pripisuje živčnemu izvoru. Za njihovo preprečevanje priporoča od 20 do 40 kapljic 30-odstotnega alkoholnega ekstrakta propolisa ali eno žlico 10-odstotnega vodnega ekstrakta propolisa. Pri pogostih bolečinah pa je potrebno sistematsko jemanje od 30 do 40 kapljic v kozarcu svežega mleka ali vode trikrat dnevno pred jedjo 20 dni. 

Kar zadeva kronični gastritis, Pušnik zapiše star pregovor, da je med najboljši prijatelj želodca, ter svetuje takšno zdravljenje: »Predpisujejo uživanje medu po en do dva grama dnevno na kg telesne teže, razdeljeno v tri do štiri enake obroke. Pri kroničnem gastritisu ga je treba uživati dve uri pred jedjo, raztopljenega v topli vodi, pri ahiličnem gastritisu pa raztopljen med v topli vodi uživamo 10 minut pred jedjo. Zdravljenje traja od 20 do 30 dni. Priporočajo cvetlični med.«