Ne glede na število dni med enim in drugim ciklom, ki je 28 dni, lahko pa pri posameznici v rodnem obdobju tudi 26 ali celo 34, približno dva tedna po ovulaciji odebeljena sluznica maternice odstopi, rahla krvavitev pa jo odplakne iz maternice. Ta proces se imenuje menstruacija. S krvavitvijo se ciklus začne znova. 

Prva menstruacija 

Menarha pomeni prvo menstruacijo, po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) jo slovenska dekleta v povprečju dobijo pri 12,8 leta. Do 16. leta naj bi jo imela vsa, velja, da jo sprožijo hormoni, kot tudi, da naj bi nastopila pri ustrezni telesni teži in ob dovolj podkožnega maščevja, to je približno 45 kilogramov. Menstruacija je mesečna krvavitev iz nožnice, tako telo izloči zadebeljeno sluznico maternice, ki je bila pripravljena na morebitno ugnezdenje oplojenega jajčeca. Telo deklice, ki se razvija v dekle, se dve leti prej – lahko tudi več – pripravlja na prvo menstruacijo. Denimo, izboči se kolobar okoli prsne bradavice, pojavijo se dlačice na značilnih delih in nekaj belega nožničnega izcedka. Občasna bolečina v spodnjem delu trebuha nakazuje, da je blizu prava menstruacija. 

Prva menstruacija je lahko priložnost, da mati in hči poglobita zaupnosti. Foto: Maksim Toome/Shutterstock

Normalna je na 21 do 35 dni 

Nič neobičajnega ni, če ciklus sprva ni reden in menstruacija traja različno število dni. Praviloma se po nekaj mesecih, lahko tudi po letu ali dveh oziroma z začetkom ovulacije, spontano uredi na približno 28-dnevni ciklus. »Normalno se pojavlja na 21 do 35 dni in traja od tri do sedem dni. Dolžino ciklusa določimo tako, da štejemo dneve od prvega dne menstruacije do dneva pred začetkom naslednje,« je med drugim zbrano v zbirki NIJZ: Odraščanje – učna ura. »V prvih letih so ciklusi, kot že omenjeno, lahko neredni. Menstruacija je večinoma neboleča, včasih pa lahko tudi boli, zlasti prvi in drugi dan. To so menstrualni krči.« 


Šibke krvavitve 

»V rodnem obdobju ženske je za njeno ginekološko zdravje bistveno, da so menstruacije redne,« je za Ono že večkrat izpostavila Sonja Levak Hozjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva. Kot tudi, da je normalna menstruacija v približno mesecu dni lahko različne jakosti. »Šibke menstruacije imajo ženske, pri katerih sluznica v maternični votlini zaradi šibkega hormonskega delovanja ne dozori do običajne debeline. Večina uporabnic hormonske kontracepcije ima prav tako šibko krvavitev in samo tri- ali štiridnevno, kar je normalno.« 

Kdaj je krvavitev znak za alarm 

Pozornosti je vredna vsaka krvavitev, ki se pojavi neredno. Lahko je znak hormonskih sprememb, zanositve, tudi zunajmaternične nosečnosti, pojavi se v primeru cist na jajčnikih ali fibromov-miomov na maternici. Če se krvavitev pojavlja po spolnih odnosih, je lahko znak vnetja na rodilih ali sprememb na materničnem vratu. V teh primerih je treba obiskati ginekologa z dokaj natančnim izpisom zadnjih nekaj menstrualnih ciklusov. »Pred menopavzo menstrualni ciklus znova postane nereden, lahko ga več mesecev ni in se pojavi tudi na krajši razmik, kar vse nakazuje na pešanje hormonskega stanja jajčnikov. Tako vse dotlej, ko ženska menstruacije nima vse leto nima in se začne menopavza.« 

Če se pojavijo nepričakovane krvavitve, je čas za ginekološki pregled. Foto: RossHelen/Shutterstock

Intimna higiena

Občutek čistosti je med menstruacijo pomemben, zato je treba intimni negi posvetiti pozornost. Biti mora pogostejša in natančnejša kot sicer. Ne le za prijetnejše počutje, ampak predvsem za zdravje je priporočljiva nega z nevtralnimi izdelki, ki ne porušijo normalne, varovalne vaginalne flore. To pri zdravih ženskah v rodnem obdobju sestavljajo večinoma laktobacili. »Pomembni so pravilna uporaba in redna menjava vložkov ali tamponov ter dosledno umivanje rok pred njihovo menjavo in po njej. Higienski vložki so izdelki, ki jih uporablja večina. Izbira je zelo velika, ločijo se po debelini, velikosti in obliki. Namenjeni so predvsem vpijanju menstrualne krvi in jih s čistimi rokami menjavamo večkrat dnevno, odvisno od jakosti krvavitve.« Tako iz zbirke NIJZ, Odraščanje – učna ura. Tampon zagotavlja učinkovito zaščito tudi med športom in drugimi fizičnimi aktivnostmi, saj omogoča svobodno in naravno gibanje. Seveda je odveč poudariti, da je ustrezna in skrbna nega pomembna v vseh življenjskih obdobjih in je smiselno deklice že zgodaj navaditi na natančno in ustrezno nego spolovila.