Naturopatinja Katja Kogej je s hčerko Vido Rojšek pred tremi leti, ob 70-letnici Nove Gorice – ta ima vrtnico tudi v občinskem grbu – izdala knjigo z naslovom Sladki recepti iz vrtnic, v kateri opogumljata bralce, da iz večinoma že znanih receptov spoznajo okus vrtnic. Tega pričarajo s ključnimi sestavinami, kot so cvetni lističi in popki vrtnic, vrtnični med, vrtnična marmelada, rožni sirup, žele in liker, eterično olje damaščanske vrtnice ter rožna voda. Naučita nas, kako iz vrtnic pripraviti omamne napitke, kot so rožni čaj, earl grey latte, rožni ledeni čaj, rožni koktajli, rožni sorbet in frape, pa tudi razkošne sladice, Katja in Vida med drugim ponudita recepte za mini jabolčne vrtnice, zvezdo s šipkovo marmelado, rikotin sladoled, panakoto, rožni puding in jagodni zavitek. 

Poznavalki teh čudovitih cvetlic sta z nami delili tri recepte za čisto pravi rožni zajtrk. 

Ovsena kaša z vrtničnim sirupom 

Da se je ovsena kaša po svetu tako uveljavila, ni naključje. To je okusna in krepčilna jed za zdrav začetek dneva, zaradi katere do poldneva ne bomo niti pomislili na kaj drugega. V kombinaciji z vrtnicami pa bo postala razkošen in slasten obrok. 

Sestavine: 
50 g ovsenih kosmičev
10 g semen chie
200 ml mleka ali rastlinskega napitka
2 žlici vrtničnega sirupa
30 g mandljev v lističih
ščepec posušenih vrtničnih cvetnih lističev 

Priprava: 
V globljo ponev ali posodo s premazom proti sprijemanju stresemo ovsene kosmiče in semena chie ter jih zalijemo z mlekom. Na zmernem ognju počasi mešamo, ko zavre, dodamo vrtnični sirup. Zmanjšamo ogenj ter kuhamo še približno 5 minut ali dokler se kosmiči lepo ne zmehčajo in masa zgosti. Vmešamo 2/3 mandljevih lističev. Kašo postrežemo v skodelico, druge mandlje potresemo po vrhu ter dodamo ščepec cvetnih lističev vrtnice. Sladkosnedi lahko po kaši prelijemo še 1 dcl mleka ter dodamo žlico sirupa.

Puding chie z vrtnicami in pistacijo 

Semena chie so že lep čas zelo priljubljena, čeprav jih človeštvo pozna že tisoče let. Zaradi izjemne hranilne vrednosti ter zdravilnih lastnosti so odlična popestritev jedilnika. V stiku s tekočino nabreknejo, zato z njimi lahko pripravimo številne preproste in zdrave presne jedi. 

Sestavine: 
30 g semen chie
150 ml mandljevega mleka
20 ml rožne vode
1 jedilna žlica kokosove moke
3 razkoščičeni datlji
1 žlička soka rdeče pese (ni nujno)
1 jedilna žlica posušenih vrtničnih cvetnih lističev
20 g nesoljenih pistacij 

Priprava: 
Mandljevo mleko, rožno vodo, datlje, polovico pistacij, kokosovo moko ter polovico žlice posušenih cvetnih lističev zmešamo v zmogljivem mešalniku, da dobimo malo gostejšo tekočino z gladko teksturo. V kozarec damo chio, jo prelijemo s pripravljeno mešanico in dobro premešamo. Lahko dodamo malo soka rdeče pese, da se puding lepo obarva. Pustimo vsaj eno uro, da chia lepo nabrekne ter tekočino zgosti v puding. Najbolje, da puding pripravimo že zvečer, da nas naslednje jutro čaka slasten zajtrk. Okrasimo s preostalimi pistacijami ter vse skupaj potresemo z vrtničnimi lističi.

Pikasti mafini z rožno vodo, brusnicami in belo čokolado 

Srčkani mafini so preprost in hitro pripravljen posladek, ki se lepo poda k jutranji kavi, za zajtrk ali popoldansko malico. Mehki in nežni bodo še slajši, če jih namažemo z rožnim džemom ali rožnim želejem. 

Sestavine za 12 mafinov: 
450 g večnamenske moke
100 g sladkorja
2 jedilni žlici maka
1/2 čajne žličke sode bikarbone
1 jedilna žlica pecilnega praška
1/2 čajne žličke soli
50 ml rožne vode
50 ml rožnega sirupa
225 ml polnomastnega mleka ali posnetega jogurta
2 veliki jajci
120 g stopljenega in ohlajenega masla
1 pest posušenih brusnic
50 g bele čokolade (za peko, primerne za toplotno obdelavo) 



Priprava: 
Najprej skupaj presejemo moko, sladkor, sodo bikarbono, pecilni prašek in sol ter dodamo mak. V drugi posodi zmešamo jajca, rožno vodo, vrtnični sirup in jogurt v gladko zmes. Nežno zmešamo obe mešanici in na koncu pazljivo prilijemo še maslo, ki smo ga prej stopili in ohladili na sobno temperaturo. Ne mešamo preveč, da testo ne postane pretežko. V zmes dodamo grobo nasekljano belo čokolado in brusnice. Testo z žlico naložimo v modelčke za mafine. Preproste modelčke lahko izdelamo tudi sami; papir za pečenje zrežemo na kvadrate s stranico približno 15 centimetrov, na sredo položimo primeren kozarec, obrnemo, papir pa zapognemo po zunanji steni kozarca. Pečico ogrejemo na 180 °C in mafine pečemo od 20 do 25 minut.